Przystanek PaT w Warszawie 24.06.2015

Uczniowie najbardziej zaangażowani w działalność na rzecz Ośrodka, odznaczający się wysoką kulturą osobistą lub tacy, którzy w ostatnich miesiącach w znacznym stopniu poprawili swoje zachowanie, wzięli udział w Przystanku Profilaktyka a Ty, który swoje 10 "urodziny" świętował od 23 do 24 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych "Otwarte Serca", wychowankowie mogli cieszyć się koncertem Grzegorza Hyżego, pokazem laserów, występami zespołów tanecznych i wokalnych, spotkaniem z teatrem tańca i osobowościami ze świata filmu, sportu i polityki. Zabawa trwała do białego świtu w gronie 11 000 uczestników.

Święto Żandarmerii Wojskowej - lekcja patriotyzmu 24.06.2015

W związku ze Świętem Żandarmerii Wojskowej obchodzonym w czerwcu grupa VII dnia 24.06.2015 wraz z wychowawcą p. Kamilą Cichoracką -Banasik udała się do zaprzyjaźnionej Izby Tradycji Wojska Polskiego przy ulicy Kossaka w Pile. Pan opowiadał o służbie żołnierzy w czasie wojny. Przedstawione zostały dzieciom odznaczenia narodowe, medale oraz modele czołgów i samolotów, które brały udział w walkach międzynarodowych. Emerytowany już dziś żołnierz chętnie odpowiadał na wszelkie pytania zadawane przez wychowanków. Jednak najprzyjemniejszą częścią wizyty był moment przymiarki elementów umundurowania wojskowego. To doświadczenie dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i wprowadziło w nastrój powagi. W ramach podziękowania dzieci przygotowały krótki występ artystyczny. Na zakończenie każdy wychowanek osobiście wpisało się do Księgi Pamiątkowej.

Świętujemy koniec Roku Szkolnego :-) 22.06.2015

W piątek 19.06.15. grupa wychowanków wraz z opiekunami: p. Andrzejem Iwaszko i p. Kamilą Cichoracką–Banasik wybrała się do kina Helios na film pt: „Kraina jutra”. Film przypadł dzieciom do gustu. Składamy serdeczne podziękowania Państwu Szalskim za obdarowanie nas biletami w formie zaproszeń.
Natomiast w poniedziałek 22.06.15 atrakcyjnym sposobem spędzenia wolnego czasu było wspólne popołudniowe wyjście na pizzę do restauracji Efez. Wcześniej przez jakiś czas zbierane były pieniądze na ten cel. Wyjście miało jednocześnie charakter edukacyjny: Jak prawidłowo zachowywać się w restauracji? Jak posługiwać się prawidłowo sztućcami? Jak dokonać wyboru z menu? Dzieci doświadczyły, że w takim miejscu należy być grzecznym, kulturalnym czyli ładnie jeść, nie rozmawiać głośno. Potem udano się na lody do McDonald’s. Wspólne wyjście zintegrowało dzieci oraz pozwoliło konstruktywnie spędzić czas.

Rejs po Gwdzie 17.06.2015

Dnia 17 czerwca 2015 r. klasa III-IVu i klasa I-II wybrała się na 45 minutowy rejs tramwajem wodnym po rzece Gwdzie. Uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Krawczyk, p. Joli Knosowskiej i p. Magdaleny Krawczonek podziwiali piękno natury (rośliny, ptactwo) wzdłuż linii brzegowej rzeki. Pan kapitan opowiadał o swojej pracy. Na zakończenie rejsu każdy dostał możliwość zrobienia zdjęcia za sterem tramwaju wodnego. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Rajd 10.06.2015

10 czerwca uczniowie naszej Szkoły wspólnie z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w III Miejskim Rajdzie Pieszym pod hasłem Zieleń w mieście. Podzieleni na grupy zmierzyli się z zadaniem odnalezienia na wyznaczonej trasie kilkunastu roślin opisanych w specjalnie przygotowanych zielnikach. Uczniowie z uwagą obserwowali przyrodę miasta, poznali nazwy wielu roślin oraz przygotowali dokumentację fotograficzną swoich poszukiwań. Na mecie rajdu czekały desery w restauracji McDonald’s.

Bowling 02.06.2015

Dnia 02.06.2015r. uczniowie naszego Ośrodka brali udział w Regionalnym Turnieju Bowlingowym "Sprawni Razem" w Pile. III msc drużynowo zajęły dziewczęta Weronika K. i Malwina L. Chłopcy w składzie Dominik B. i Jarosław B. wywalczyli również III msc. Opiekunem była p. Renata Czarnota

Zdrowe śniadanie 29.05.2015

W dniu 29 maja 2015 zostało zorganizowane spotkanie pt. "Zdrowe Śniadanie" dla klas z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Na wstępie pani Teresa, nasza szkolna pielęgniarka przypomniała zasady zdrowego odżywiania, oraz wyjaśniła znaczenie śniadania, jako jednego z wielu posiłków w ciągu dnia. W tym czasie komisja składająca się z pani wicedyrektor Kingi oraz pani Justynki miała ciężkie zadanie do wykonania, gdyż musiała wyłonić 3 pierwsze miejsca spośród przygotowanych przez wszystkie uczestniczące klasy rodzajów zdrowych śniadań. W konkursie kulinarnym:
I miejsce zajęła klasa II-IIIug
II miejsce klasa IIug
III miejsce klasa I-IIIu
Zwycięzcom jeszcze raz bardzo gratulujemy! Wszystkie klasy otrzymały drobne upominki. Na zakończenie imprezy nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich uczniów degustacja kolorowych i smakowitych śniadań. Bardzo dziękujemy wychowawom klas za dołączenie się do promowania zdrowego odżywiania wśród uczniów i przygotowania  potraw. Wszystkie przepisy zostaną spisane i złączone w książeczkę i trafią do każdej biorącej udział w spotkaniu klasy. Organizatorami wydarzenia były p. Alicja Brzezińska i p. Joanna Pawłowska.

Kocham Mamę i Tatę 29.05.2015

W dniu 29 maja 2015 klasa IV-VIu przygotowała dla swoich rodziców program artystyczny pt. "Kocham Mamę i Tatę" - zamiast uczniów przybyli do naszej sali lekcyjnej sułtani, egzotyczne tancerki i zaklinacze węży. Rodzice zobaczyli także prezentację multimedialną przygotowaną przez wychowawcę p. J. Pawłowską pt. "Z życia naszej klasy", w której umieszczone zostały ciekawe zdjęcia, ale także wesołe i ciekawe filmiki z naszych najważniejszych wydarzeń szkolnych. Na zakończenie uczniowie wręczyli przygotowane upominki.

Uroczystość z okazji Dnia Mamy 28.05.2015

Dnia 28 maja 2015r.w murach naszej szkoły gościliśmy znakomitych gości - Mamy, a czasem i Tatusiów naszych uczniów. Na gości czekał słodki poczęstunek oraz pokaz zdjęć i filmów, których bohaterami były ich pociechy. Nie zabrakło też wspólnych konkursów i zabaw dostarczających wszystkim mnóstwo dobrej zabawy i radości. Każda z klas przygotowała upominki i laurki, którymi mamy zostały obdarowane. Imprezę przygotowała p.Olimpia Klupś przy współpracy z paniami: L. Wasilewską, A. Opiłowską, A. Dąbrowską, A. Marszałek, A. Zalipską oraz M. Stefaniak.

Biegać każdy może 27.05.2015

W minioną środę razem z kilkoma wychowankami wybrałyśmy się na wspólne bieganie. Zajęcia praktyczne poprzedzone były krótką rozgrzewką, przygotowującą nas do bezpiecznego podjęcia tej aktywności. Wychowanki dzielnie dotrzymywały mi kroku podczas joggingu. Przy okazji odwiedziłyśmy kilka ciekawych miejsc na pilskiej wyspie, miedzy innymi siłownię. Wspólne bieganie pokazało wychowankom nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Zbliżające się wakacje, oprócz błogiego lenistwa, mogą być dla nich czasem aktywności fizycznej. Wspólna zabawa zachęciła nas do organizowania cyklicznych biegów. J. Makowska

Zdrowo jeść - śniadanie w SP 5 22.05.2015

W piątek 22 maja 2015 roku, razem z 2 wychowankami Martą P. i Klaudią Ś. odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 5 w Pile. Uczestniczyłyśmy tam w przygotowaniu zdrowego śniadania przez dzieci z II klasy. Wychowanki pomogły młodszym kolegom przygotować zdrowe pasty z jajek, warzyw oraz pyszną surówkę z jabłka i marchewki. Pięknie udekorowane kanapki wszyscy smacznie zjedliśmy. Podczas zajęć starałyśmy się jak najwięcej opowiedzieć dzieciom o plusach zdrowego odżywiania, jego wpływie na rozwój młodych organizmów. Wychowanki pomogły również w sprzątaniu stołówki i myciu naczyń po przeprowadzonych zajęciach. J. Makowska

Nasze emocje - złość 22.05.2015

Dnia 22 maja 2015 klasa IV-VI u pod opieką p. J. Pawłowskiej odwiedziła po raz kolejny Bibliotekę Publiczną. Tematem spotkania były emocje-złość. Wysłuchaliśmy ciekawego opowiadania pt. "Tajemnica tatusiowej szuflady". Poznaliśmy miejsca w ciele człowieka gdzie gromadzi się złość oraz w jaki sposób się objawia przez jakie zachowanie lub dolegliwości. Następnie nauczyliśmy się w jaki akceptowany społecznie sposób możemy pozbyć się złości, którą w danym momencie odczuwamy.

Bezpieczny na wsi 20.05.2015

Dnia 20 maja br. w świetlicy internatu odbył się apel dotyczący bezpieczeństwa na wsi. Poprowadził go starszy inspektor pracy specjalista, Pan Dariusz Nowak. Zasady bezpieczeństwa podczas prac rolnych, wykaz prac wzbronionych dzieciom a także bezpieczne przebywanie w gospodarstwie poznaliśmy dzięki filmom i publikacjom Państwowej Inspekcji Pracy dostosowanym do zróżnicowanego wieku odbiorców. Apel przygotowali: J. Michaelis–Nowak, M. Wojciechowska i T. Łochowicz.

Warsztaty plastyczne 19.05.2015

W dniu 19 maja 2015 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Kwiaty dla mamy” pod kierunkiem pani Marii Stefaniak. Podczas warsztatów dzieci uczyły się sztuki wykonywania kwiatów z bibuły. W zajęciach brały udział klasy: IV-V ua oraz IV-V u+a wraz z wychowawczyniami: p. Agnieszką Dąbrowską i p. Anetą Opiłowską.

Warsztaty kulinarne 19.05.2015

Dnia 1 września 2014 r. rozpoczęły się warsztaty kulinarne w naszej szkole. Zajęcia organizowane były raz w tygodniu. Podczas zajęć uczniowie klas IV-V ua i IV-V u+a pod kierunkiem pani: Anety Opiłowskiej i Agnieszki Dąbrowskiej uczyli się sztuki gotowania. Dzięki tym działaniom można było poznać podopiecznych w nowych rolach podczas praktycznych zajęć gotowania. Wychowankowie miło i wesoło spędzali czas gotując, a tym samym odkrywając nowe umiejętności.

Wycieczka do Solca Kujawskiego 19.05.2015

Przyjaciele biblioteki 18.05.2015

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 w czytelnictwie wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
Patryk K. z kl. IIuG – pierwsze miejsce
Kamila N. z kl. VI – drugie miejsce
Arkadiusz Z. z kl. IG – trzecie miejsce
ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW CZYTELNICZYCH W PRZYSZŁYM ROKU SZKOLNYM :-)

Wycieczka do Lichenia 11.05.2015

W dniu 11.05.2015 r. grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami Bernadetą Badziąg i Sandrą Radke wyjechała do Lichenia k. Konina. Zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej koncelebrowanej. Zwiedzaliśmy piękną Bazylikę oraz podziwialiśmy widoki z wieży o wysokości ok.100 m. Byliśmy w muzeum misjonarzy, którzy byli w Afryce. Widzieliśmy największy dzwon w Polsce i wiele innych pięknych i ciekawych miejsc. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni oraz pełni wrażeń. Na pewno jeszcze tutaj wrócimy.

Wycieczka do Bydgoszczy 7.05.2015

W dniu 7 maja 2015 roku uczniowie naszego Ośrodka pod opieką pani A. Brzezińskiej, J. Pawłowskiej, oraz O. Zalipskiej udali się na wycieczkę do Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy. Na początku dzieci zostały zapoznane z historią powstania pierwszego mydła. Zajęcia te przeniosły ich w czasy, kiedy mydło nie było czymś tak codziennym jak dziś. Poznali historie zaklęte w małych kostkach, nauczyli się rozróżniać rodzaje mydeł, a przede wszystkim sami stworzyli swoje unikatowe mydełko o wybranym kształcie, kolorze, zapachu i z wyjątkowymi dodatkami w środku! Spacer uliczkami starego miasta w Bydgoszczy na długo zapadnie nam w pamięci.

Mistrz języka polskiego 7.05.2015

Konkurs przygotowany przez panie Iwonę Łucką i Małgorzatę Bazelak został rozstrzygnięty, oto wyniki:
I miejsce zajęła klasa III gimnazjum (Weronika K. i Klaudia Cz.)
II miejsce klasa II a gimnazjum (Nathalie D. i Kamila F.)
III miejsce klasa I gimnazjum (Adrianna Cz. i Marta P.)
Wyróżnienie otrzymała klasa II b w składzie: Dominik B. i Arek P.
W Szkole Podstawowej mistrzami zostali reprezentanci klasy IV i V (Klaudia Ś. i Mariusz Sz.)
a wicemistrzami uczniowie klasy VI (Wiktoria Ż. i Michał W.).

Konstytucja dawniej i dziś

Uczniowie Ośrodka uczcili święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas apelu. Najważniejszym zadaniem tegorocznej uroczystości było przybliżenie wydarzeń z 1791 roku, ale również przypomnienie roli konstytucji we współczesnej Polsce w kontekście praw dziecka. Część artystyczną prowadzili uczniowie klasy III gimnazjum: Klaudia, Weronika i Szymon.

Finał IV Maratonu Muzycznego

1.05.2015

Dzięki uprzejmości 4RUN Team biegniemy w IV Ćwierćmaratonie Muzycznym!!!! Kolejny rok zapraszamy do kibicowania, biegania, zabawy podczas Cwierćmaratomu Muzycznego. Jak zawsze zbieramy pieniążki dla naszych wychowanków. Zapraszamy na najlepszą loterię, najlepsze ciasto, kawkę i herbatę:-)!!! Ruszamy 1 maja o godz. 11.00 w Parku na Wyspie! Licznie przybywajcie! Zapraszamy! :-)

Nie ufaj obcym! 29.04.2015

Dnia 29 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policjantem KPP w Pile asp. Rafałem Badurą, który przybliżył uczniom ważne informacje dotyczące właściwego zachowania wobec obcych, konsekwencje kradzieży i ucieczek oraz przypomniał numery alarmowe oraz procedury postępowania podczas wzywania pomocy.

Knill 29.04.2015

Dnia 29.04.2015 roku odbyły się zajęcia ruchowe prowadzone metodą Knilla. W zajęciach brały udział klasy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Wszystkim bardzo dziękujemy za miłą atmosferę i aktywny udział w zajęciach.

Mistrzowie pięknego czytania

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum po raz pierwszy uczestniczyli w szkolnym konkursie pięknego czytania "Ekspresja słowa". Zmagali się z trudnymi utworami poetyckimi i prozatorskimi w dwóch kategoriach wiekowych. Jury, oceniając interpretację, płynność czytania i szczególne walory artystyczne prezentacji utworów, przyznało następujące nagrody:
SZKOŁA PODSTAWOWA:

I miejsce: Mariusz Sz. kl. V
II miejsce: Kacper. R. kl. VI
III miejsce: Daniel D. kl. IV
oraz wyróżnienia: Weronika Sz., Iza K., Kamila N.
GIMNAZJUM:

I miejsce: Kamila F. kl. IIa
II miejsce: Norman A. kl. IIa
III miejsce: Adriana Cz.
oraz wyróżnienia: Marta P., Łukasz Ł.
Nagroda specjalna trafiła do najmłodszego uczestnika konkursu: Kacpra T. z klasy III
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Jury: Anna Jakubowska i Joanna Głębocka

Bowling Poznań 26.04.2015

W Poznaniu po raz kolejny odbyły się zawody bowlingowe organizowane przez Olimpiady Specjalne. Poniżej skład naszej drużyny oraz wyniki, które zajęli nasi zawodnicy.
Ryszard Z. - VI msc
Adam Z. - VI msc
Patryk Sz. - IV msc
Maciej Ł. - V msc
Arkadiusz N. - I msc
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich zawodników za godne reprezentowanie naszego Ośrodka i Klubu Olimpiad Specjalnych „Marcinki”. Opiekunem i zarazem trenerem naszej kadry jest p. Renata Czarnota.

Szkoła dla Rodziców - ZAPROSZENIE :-) 23.04.2015

Nasze emocje 17.04.2015

W dniu 17 kwietnia 2015 roku klasa IV-VI u pod opieką pani Joanny Pawłowskiej uczestniczyła w zajęciach otwartych pt. "Nasze emocje- radość" w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile - Filia nr 4. Nasi uczniowie wspaniale się bawili odgadując zaprezentowane emocje, podając przykłady sytuacji, które mogą je wywołać. Określili także swoje samopoczucie rysując buźkę z odpowiednim symbolem na balonie. Następnie wspaniale rozpoznali bohaterów bajki o Kubusiu Puchatku. Wyszukali w Stumilowym Lesie ukrytych postaci z innych bajek. Narysowali prace plastyczne pt. "Moja radość". Za aktywny udział w zajęciach pani bibliotekarka poczęstowała uczniów gorącą czekoladą.

Ośrodek z Certyfikatem

Nasz Ośrodek za udział w Ogólnopolskiej kampanii „Wszystkie Kolory Świata” zorganizowanej przez UNICEF otrzymał Certyfikat „Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2014/2015”. Przypominam, że fundusze ze sprzedaży własnoręcznie uszytych lalek zostały przekazane na rzecz dzieci w Sudanie Południowym. Wszystkim, którzy czynnie włączyli się w akcję jeszcze raz bardzo dziękuję. Koordynator Klubu Szkół UNICEF Marcin Andruszko.

Igraszki z bajką 17.04.2015

Dnia 17 kwietnia 2015 r. klasa VIu A pod opieką p. M. Krawczonek i p. L. Wasilewskiej wybrała się na spektakl pt. „Igraszki z bajką” do Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Aktorzy bawili nie tylko najmłodszych widzów, ale także uczyli właściwego postępowania z książkami. Kolorowe, barwne przedstawienie teatralne na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wizyta w bibliotece 13.04.2015

Dnia 13 kwietnia 2015 r. klasa I-II pod opieką p. Magdaleny Krawczonek i p. Jolanty Knosowskiej wybrała się z wizytą do Biblioteki Publicznej – filia nr 6 w Pile z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Książki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która dotyczyła krótkiej biografii baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie przejrzeli kilka pozycji napisanych przez autora, tj.: „Brzydkie kaczątko”, „Krzesiwo”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali audiobooka tekstu baśni pt. „Brzydkie kaczątko”.

Dla Filipa 11.04.2015

11 kwietnia 2015 r. odbył się VII Turnieju Halowy w Piłce Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Pile. W turnieju wzięła udział reprezentacja ośrodka. Nauczyciele upiekli ciasta na kiermasz i przekazali fanty na loterię. Pomagaliśmy w zbiórce publicznej na rzecz leczenia i rehabilitacji naszego ucznia Filipa Mejera.

Światowy Dzień Autyzmu 02.04.2015

W związku z obchodzonym w dniu 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu włączyliśmy się w akcję Polska Na Niebiesko organizowaną przez Fundację Jim.

"FRU"

Uczniowie klas IV-Vu i Vu B wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Krawczyk i p. Olimpią Klupś wybrali się do kina na film „FRU”. Bajka bardzo przypadła dzieciom do gustu, zadowoleni i w dobrych humorach powrócili do szkoły, gdzie wrażeniami podzielili się z kolegami.

I Ty możesz pomóc innym 27.03.2015

W miniony piątek odbyło się spotkanie pt."I Ty możesz pomóc innym" zorganizowanie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, w którym uczestniczyli również zaproszeni przez wychowawców rodzice. Organizatorka tej imprezy p. J. Pawłowska zademonstrowała różne metody pomocy społecznej realizowanej przez naszą placówkę dla wszystkich uczniów i rodzin w trudnej sytuacji. Następnie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat zachęcający do pomocy innym potrzebującym osobom. Zwycięzcy:
I miejsce- klasa I-IIIu G
II miejsce- klasa I-IVu
III miejsce- klasa I-IIu A
Wyróżnienia: klasy: I-II, IV-VI u,I-IIu G
Pani Justyna Michaelis-Nowak opowiedziała o działalności przy naszym Ośrodku Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”. W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pile pani Dyrektor Wanda Kolińska przedstawiła obowiązujące standardy pomocy społecznej realizowane przez tą placówkę dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zostały rozdane ulotki informacyjne na temat różnych możliwości uzyskania świadczeń socjalnych. W związku z dużym zainteresowaniem tematem spotkania wśród rodziców odbyły się indywidualne konsultacje z przedstawicielem MOPS. Szczególne podziękowania dla pani A. Brzezińskiej za pomoc w organizacji tego spotkania oraz wychowawcom klas za aktywny udział w promowaniu różnorodnych form pomocy.

Żyj smacznie i zdrowo! 27.03.2015

W miniony piątek uczniowie klasy pierwszej gimnazjum przygotowali apel na temat zdrowego odżywiania się. Było to spotkanie w ramach programu i konkursu „Żyj smacznie i zdrowo” organizowanego przez Winiary. Uczniowie promowali zdrowy styl odżywiania się i namawiali uczestników spotkania do zmiany nawyków żywieniowych. Chcąc przekonać publiczność do polubienia zdrowej żywności przygotowali smaczny poczęstunek w postaci świeżo wyciskanych soków, pełnoziarnistych ciasteczek i koreczków owocowych. Wszystkim zasmakowały zdrowe przekąski i napoje :-)

Wielkanoc w Osieku 26.03.2015

Dnia 26 marca 2015 klasa IV-VI u pod opieką pani J. Pawłowskiej oraz M. Krawczonek odwiedziła Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Uczniowie byli zachwyceni prezentowanymi zwyczajami i obrzędami związanymi z Świętami Wielkanocnymi. Nauczyli się: robić palmy wielkanocne, baranki z masła, pisanki oraz właściwie przygotowywać świąteczne babki oraz inne tradycyjne potrawy. Dużo radosnych emocji zapewnił przejazd po Osieku bryczką oraz widok zwierząt hodowlanych i możliwość ich karmienia. Na pewno na długo ten wyjazd zapadnie naszej młodzieży w pamięci.

Uśmiechnij się :-)! 26.03.2015

W czwartek, 26 marca 2015 r., uczniowie Ośrodka przeprowadzili na pilskim deptaku „mini happening” pod tytułem „Uśmiechnij się”, którego celem było zwrócenie uwagi na przyjemność bezinteresownego uśmiechania się do ludzi, budzenia pozytywnych emocji, dawania cząstki siebie bez oczekiwania czegoś w zamian. Rozdaliśmy około 200 papierowych emotikonów :-)70 barwnych motyli i kwiatów z pozdrowieniami od SOSW oraz wiosenne żonkile. Odebraliśmy niezliczoną ilość odwzajemnionych uśmiechów, zaskoczeń i ciepłych słów. Dziękujemy! Opiekunami grupy były: p. Renata Sierhej i p. Anna Jakubowska.

Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej 23.03.2015

Kangurek 2015 19.03.2015

19 marca 2015 r. do szkolnego konkursu matematycznego przystąpiło 14 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Zadania konkursowe były przygotowane dla każdej klasy oddzielnie. Uczniowie zmagali się głównie z zadaniami badającymi logiczne myślenie. Najwyższą liczbę punktów zdobyli:
W szkole podstawowej:
I miejsce: Klaudia L. z kl. V
II miejsce: Kamila N. kl. VI i Damian U. kl. IV
III miejsce: Daniel D. kl. IV
W gimnazjum:
I miejsce: Adrianna Cz. kl. I g
II miejsce: Dominik B. kl. II b g
III miejsce: Weronika K. kl. III g
Konkurs przygotowały panie: Agnieszka Sadłowska, Renata Sierhej i Dominika Giełczyk. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, a wyróżnieni nagrody. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych potyczkach matematycznych!

Weronika Sherborne 18.03.2015

Dnia 18.03.2015 r. odbyły się pierwsze zajęcia ruchowe organizowane dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz znacznym, prowadzone metodą Weroniki Sherborne. W spotkaniu brała udział klasa p. Alicji Brzezińskiej, p. Agnieszki Dąbrowskiej, p. Lidki Wasilewskiej pod opieką p. Aleksandry Zalipskiej oraz dziecko uczęszczające na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka pod opieką p. Aleksandry Prass. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

„Witaj Kulturo!” i „Wielkopostne zamyślenie” 15.03.2015

Niedzielny wieczór, 15.03.2015 roku urozmaicony został odwiedzinami w pilskim Kościele pw. św. Antoniego. W katakumbowym wnętrzu, gdzie w centrum znajduje się drewniana figura Ukrzyżowanego Chrystusa, o wysokości ponad 7 metrów mieliśmy szansę wysłuchać koncertu „Wielkopostne zamyślenie” zespołu LUTOSŁOWIANIE, który stanowił okazję do usłyszenia wymarłej tradycji, gdyż w składzie zespołu znalazły się XVI-wieczne instrumenty smyczkowe pochodzące z wykopalisk archeologicznych z Płocka, tzw. fidele płockie oraz znane z przekazów ikonograficznych z końca XIX w. tzw. suki biłgorajskie. Instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, skracając struny przez boczny dotyk paznokciem. Inne instrumenty wchodzące w skład zespołu to flety, akordeon i bębny obręczowe. Słuchanie śpiewu i gry artystów w scenerii kościelnej, wprowadziło nas w zamyślenie i kontemplację Drogi Krzyżowej Pana Jezusa, kluczowej dla przeżywania Wielkiego Postu przez wszystkich Chrześcijan.

Bezpieczna Skoda :-) 13.03.2015

10 marca 2015r. odbył się szkolny konkurs dla szkoły podstawowej i gimnazjum, dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Nagrodą dla 14 osób, które osiągnęły najlepsze wyniki w teście, był wyjazd do SKODA Auto Lab w Poznaniu w dniu 13 marca. Tutaj uczniowie poznawali zasady bezpieczeństwa na drodze a poprzez interaktywne zabawy mogli sprawdzić swoje umiejętności np. refleks, umiejętność udzielania pierwszej pomocy czy prowadzenia samochodu. Wszyscy wspaniale się bawili wraz z opiekunami p. Aliną Wenzel-Kluczek i p. Małgorzatą Bazelak.

Wizyta w muzeum 6.03.2015

Klasa IV-VI u pod opieką pani J. Pawłowskiej oraz M. Krawczonek, odwiedziła wystawę pt."Wiejskie włókiennictwo i tkactwo na Krajnie od końca XIX w do połowy XX wieku" w Muzeum Okręgowym w Pile. Uczniowie poznali cały ciąg technologiczny obróbki lnu, począwszy od słomy lnianej a skończywszy na tkaniu płótna. Największe zainteresowanie naszej młodzieży wzbudziły różnego rodzaju niezbędne narzędzia włókiennicze oraz możliwość samodzielnego wykonania krajki na deseczkach tkackich. Z muzeum każdy wyszedł z własnoręcznie utkaną ludową bransoletką na nadgarstku :-).

Walentynki 13.02.2015

W piątek 13.02.2015r. odbyły się WALENTYNKI !!!!! Otrzymywaliśmy życzenia na pięknych, własnoręcznie zrobionych kartkach walentynkowych i dedykacje muzyczne. Największe serce otrzymali nasi nauczyciele i dyrekcja szkoły. ŻYCZYMY WSZYSTKIM DUŻO MIŁOŚCI W DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO PRZEZ NASTĘPNY ROK :-)

70 rocznica wyzwolenia Piły 12.02.2015

Nasze urocze miasto Piła zostało wyzwolone spod okupacji nazistów 14 lutego 1945 roku. 12 lutego uroczystym apelem pod kierunkiem pań: Renaty Sierhej i Agnieszki Sadłowskiej uczciliśmy 70. rocznicę wyzwolenia Piły. Obejrzeć można było dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza złożona głównie ze wspaniałych fotografii Piły, ukazała piękno i walory naszej miejscowości. Uczniowie próbowali odgadnąć co to za miejsca. Druga prezentacja miała za zadanie rozbudzić poczucie przynależności do naszego regionu. Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Pile, wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęła: Weronika K. z kl. IIIg
II miejsce Jagoda W. z kl. IIIg
III miejsce Dominik B. z kl. IIb g


Balu karnawałowego ciąg dalszy... 13.02.2015

Dnia 13.02.2015r. odbył się bal karnawałowy w świetlicy szkolnej organizowany przez p. Marię Stefaniak. Udział w balu wzięli uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i słodki poczęstunek.

Witaj Kulturo! 12.02.2015

W czwartek, 12 lutego 2015 roku Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile obchodził 45-lecie istnienia. Okolicznościowy koncert odbył się w Regionalnym Centrum Kultury.  Mieliśmy szansę tam być :-)

Dzień Dziadków 12.02.2015

Dnia 12.02.2015r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie zorganizowane zostało przez klasy p. Lidii Wasilewskiej, p. Olimpii Klupś, p. Joanny Pawłowskiej, p. Aleksandry Zalipskiej oraz p. Alicji Brzezińskiej. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz słodki poczęstunek.

Bezpieczne ferie zimowe dla najmłodszych 11.02.2015

Dnia 11.02.2015r. odbył się apel „Bezpieczne Ferie zimowe”. Apel poprowadził policjant pan Rafał Badura, który omówił problematykę zagrożeń występujących podczas odpoczynku zimowego. W spotkaniu brały udział klasy z niepełosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za miłe przyjęcie specjalnego gościa oraz aktywny udział podczas spotkania. Organizatorem apelu jest p. Alicja Brzezińska.

Dzień Bezpiecznego Internetu 10.02.2015

DBI - czyli Dzień Bezpiecznego Internetu 10.02.2015r. - RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET, pod tym hasłem minął Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym Ośrodku. Z tej okazji odbyły się apele, na których poznawaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie. Tym samym rozpoczęła się szkolna akcja "Razem tworzymy wirtualny świat", której celem jest informowanie i uczenie o świadomym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Zatem by nasza akcja była dla Was rozpoznawalna i widoczna, ogłaszamy KONKURS na LOGO tego przedsięwzięcia. Mamy atrakcyjną nagrodę w postaci wycieczki J Po feriach napiszemy Wam o szczegółach konkursu!!!

Solidarni z Ukrainą 08.02.2015

W ramach spotkań programu „Witaj Kulturo!”, w niedzielne popołudnie, 8 lutego 2015 roku, pięcioro wychowanków zawitało do RCK, gdzie na deskach Teatru Miejskiego odbył się koncert "Solidarni z Ukrainą" pod patronatem Senatora RP Mieczysława Augustyna podsumowujący zbiórkę charytatywną. Koncert rozpoczął się prezentacją wideo ukazującą dramat ludzi przebywających na terenach Ukrainy objętych działaniami wojennymi. Poprzez przejmujące dźwięki zespołów Czeremcha i Slovian'sky oraz poruszające tańce duetu ze Szkoły Mamborico Latin Club i młodzieży ze Studia Tańca Beezone, artyści dziękowali społeczności powiatu pilskiego za ofiarność dla poszkodowanych mieszkańców Ukrainy.

Bezpieczne ferie zimowe 05.02.2015

Z niecierpliwością oczekujemy na zbliżające się ferie zimowe. To dla uczniów czas wolny od nauki, czas wypoczynku i zabaw na śniegu. Aby wesoły okres zimowej przerwy w nauce dobrze wykorzystać i spędzić bezpiecznie, musimy przestrzegać pewnych zasad. W czwartek 5 lutego 2015r. odbył się w naszej szkole apel „Bezpieczne ferie zimowe”. Wiele cennych wskazówek udzieliła Pani sierżant sztab. Anna Starzyńska z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Zostały omówione aktywne sposoby spędzania czasu wolnego, uświadomiono o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Wszystkim Uczniom i Nauczycielom życzymy radosnych, pełnych niezapomnianych wrażeń ferii oraz bezpiecznych zimowych szaleństw. 

MMA trening z Mistrzem! 28.01.2015

Sygnaliści z Goraja 27.01.2015

W dniu 28.01.2015 w internacie naszego ośrodka odbył się koncert sygnalistów myśliwskich, w którym występowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Podczas koncertu poznaliśmy elementy kultury łowieckiej. Zespół odwiedził nasz Ośrodek na zaproszenie panów: A.Jasiak, M.Andruszko i Ł.Korbeń.

Wieczór z warcabami 23.01.2015

W internacie po raz kolejny został rozegrany turniej w warcaby. Ze względu na ilość chętnych, uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie, szkoła podstawowa chłopcy, gimnazjum chłopcy i gimnazjum dziewczęta. Wszyscy stoczyli ze sobą wiele ciekawych partii, kończących się czasami remisem, w niektórych była potrzebna dodatkowa partia do wyłonienia zwycięscy. Organizatorami turnieju byli: p. Tomasz, p. Adam, p. Bartek, p. Marcin, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Poniżej wyniki turnieju:
Szkoła podstawowa:
1 miejsce Marek S.
2 miejsce Adam K.
3 miejsce Wojtek Sz.
Gimnazjum dziewczęta:
1 miejsce Klaudia Cz.
2 miejsce Malwina L.
3 miejsce Weronika K.
Gimnazjum chłopcy:
1 miejsce Mateusz K.
2 miejsce Miłosz B.
3 miejsce Jerzy Ż.
Wszystkim dziękujemy za udział, a dla zwycięzców Wielkie Gratulacje!

Bal Karnawałowy 21.01.2015

Dnia 21.01.15 w Internacie naszego Ośrodka odbył się Bal Karnawałowy. Organizatorem Balu była grupa VII. Zainteresowaniem cieszyły się konkursy: „Taniec z kapeluszem”, „Kto jest szybszy?”, „Taniec na gazecie” i konkurs „Zręcznościowy”. Wszystkim gratulujemy wygranych. Jak zawsze przy wspólnej zabawie dopisywał nam dobry humor. Przy muzyce naszego Didżeja nogi same rwały się do tańca. Dziękujemy za liczne przybycie i wspólne harce :-)

Lekcja w Nadleśnictwie 20.01.2015

20 stycznia 2015 r. uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawców odwiedzili Nadleśnictwo Zdrojowa Góra. Celem wizyty było poznanie mieszkańców lasu. Dzięki zajęciom przeprowadzonym przez edukatora – Panią Annę Kałkę, uczniowie dowiedzieli się nie tylko jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy, ale mogli je obejrzeć, a niektóre nawet dotknąć. Pytaniom nie było końca… Spotkanie uatrakcyjnił konkurs rysunkowy oraz seans edukacyjny, który uczniowie określili: „Jak w prawdziwym kinie”. Dziękujemy Nadleśnictwu za wspaniałą lekcję, wrażenia i zdobyta wiedzę.

Turniej gier i zabaw 19.01.2015

W poniedziałkowe popołudnie w sali gimnastycznej naszego Ośrodka odbył się wielki turniej gier i zabaw zorganizowany dla najmłodszych mieszkańców Internatu. Uczestnicy zostali losowo wybrani do dwóch drużyn, które rywalizowały ze sobą. Walka na torach przeszkód była bardzo zacięta, chłopcy dawali z siebie wszystkie siły. Szala zwycięstwa przechylała się bardzo często na korzyść jednej jak i drugiej drużyny. Ostatecznie jednym punktem wygrała drużyna: Karol A., Dawid M., Patryk S., Antek K. Brawa dla drugiego zespołu w składzie: Rafał P., Maciej Ł., Szymon N., Konrad S. Zabawy zorganizowali p. Andrzej Iwaszko i p. Marcin Andruszko, pomoc techniczną zapewnili chłopcy: Tomasz, Jerzy, Arek i Krystian.
ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM: ORGANIZATORZY :-)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AUKCJI LALEK WYKONANYCH PRZEZ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z NASZEGO OŚRODKA. DOCHÓD PRZEZNACZONY JEST NA POMOC DZIECIOM W SUDANIE POŁUDNIOWYM. AUKCJA TRWA OD 19 STYCZNIA. LALKI MOŻNA OGLĄDAĆ NA STONIE INTENETOWEJ OŚRODKA W ZAKŁADCE "KLUB SZKÓŁ UNICEF", LUB W SALI NR 18.

XVI Turniej Bowlingowy 16.01.2015

Dnia 16 stycznia Krystian Zabrocki oraz Adam Ziaja uczestniczyli w XVI Turnieju Bowlingowym dla osób niepełnosprawnych, który został zorganizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej znajdującej się na ulicy Browarnej. Chłopcy z pewnością bardzo miło będą wspominali imprezę, ponieważ osiągnęli sukces zarówno drużynowy jak i indywidualny. Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile drużynowo zdobyli II miejsce, za co otrzymali piękny puchar, a zdobywca III miejsca w zawodach indywidualnych otrzymał brązowy medal, oraz nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych. Turniej został zorganizowany na bardzo wysokim poziomie, żaden z uczestników nie wyszedł z pustymi rękoma. Każdy otrzymał dyplom pamiątkowy oraz słodki upominek. Ponadto dla uczestników po zakończeniu zawodów została zorganizowana dyskoteka. Reprezentantów naszej szkoły do turnieju przygotowała p. Renata Czarnota.

Wigilijny wieczór to właśnie ten czas, kiedy przekonujemy się, jak niewiele trzeba,
abyśmy byli naprawdę szczęśliwi. Wystarcza ciepła, rodzinna atmosfera, którą tworzą bliscy sobie ludzie. Przestają być wtedy ważne codzienne problemy, zapominamy o sporach
i troskach. Życzymy Państwu, aby całe Święta Bożego Narodzenia upłynęły w takim właśnie szczególnym nastroju i abyśmy potrafili przywoływać te magiczne chwile na co dzień, bo to właśnie one sprawią, że życzenia: „Szczęśliwego Nowego Roku” prawdziwie się spełnią!

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Pile
wraz z pracownikami i wychowankami

Wieczór wigilijny 17.12.2014

Dnia 17.12.2014r. zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Zaproszeni goście przybyli, aby razem z Nami świętować narodzenie Jezusa. W świąteczny nastrój wprowadziło Nas przedstawienie pt. „Co przynoszą Święta” przygotowane przez Pana Tomasza Łochowicza oraz taniec „Krakowiak” przygotowany przez Panie Justynę Makowską i Justynę Michaelis–Nowak. Scenografię przygotowała sekcja dekoratorska internatu, a stroje dla aktorów p. Aleksandra Siciarz. Oprawę muzyczną zapewniła p. Agnieszka Janowiak. Razem z Nami siadł do wieczerzy Starosta Pilski Franciszek Tamas, ks. Władysław Nowicki, Dyrektor BGŻ w Pile Agnieszka Zielińska, Przedstawiciel WORD Stanisław Jendraszczak oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Ostatnią, najbardziej wyczekiwaną przez dzieci atrakcją było spotkanie z Gwiazdorem. Tegoroczny Gwiazdor przybył za sprawą naszych Przyjaciół z GERONIMO. Oprócz wspaniałych paczek pełnych słodkości, dzieci otrzymały dodatkowo od Gwiazdora upominki kosmetyczne oraz specjalny prezent przygotowany przez uczniów klasy IV Liceum Ekonomicznego w Pile -z Kamilem Chyłkiem na czele- oświetlenie i sprzęt dyskotekowy. Dziękujemy! :-)

Turniej unihokeja 12.2014

W grudniu w ramach zajęć sportowych został przeprowadzony po raz drugi turniej unihokeja dla mieszkańców internatu. Wzięły w nim udział cztery drużyny, trzyosobowe. Każda ekipa miała do rozegrania trzy mecze, które były bardzo zacięte i emocjonujące, trzymające wszystkich w napięciu do końca. Ostatecznie o pierwszym miejscu w turnieju zadecydowała ilość strzelonych goli. Poniżej wyniki turnieju:
I miejsce zajęli – Tomasz Ś., Arkadiusz N., Kamil L.
II miejsce zajęli – Damian B., Krystian K. i Rafał W.
III miejsce zajęli – Miłosz B., Michał W. i Mateusz K.
IV miejsce – Arkadiusz P., Mateusz Ś. i Patryk Sz.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy na kolejne zawody. Turniej zorganizowali i przeprowadzili p. Marcin Andruszko i p. Tomasz Łochowicz.

Warsztaty matematyczne 15.12.2014

15 grudnia 2014r. nauczyciele uczący matematyki w naszej szkole przeprowadzili warsztaty matematyczne dla uczniów naszej szkoły oraz uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Pile. Nauczycielki zaproponowały atrakcyjną formę zajęć w postaci gry jaką jest tangram matematyczny. Zajęcia wzbogacono o prezentację multimedialną na temat historii tangramu. Prace uczniów posłużą do dekoracji klasopracowni matematycznej. A jak pracowali uczniowie na zajęciach można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Konkurs mikołajkowy

Konkurs „Portret Świętego Mikołaja” rozstrzygnięty!! W konkursie udział wzięło 23 wychowanków internatu. Uczniowie wyróżnieni, którzy otrzymali główne nagrody to:
Adamczewski Karol
Tomasz Ś.
Mateusz Ś.
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i jeszcze raz GRATULUJEMY !!!

Kiermasz świąteczny w Starostwie Powiatowym 10.12.2014

Turniej w Gębicach 9.12.2014

W Gębicach odbył się Regionalny Turniej Tenisa Stołowego. Startowaliśmy w dwóch kategoriach: młodszej i starszej. Młodsza kategoria dziewcząt to Weronika K., starsza: Jagoda W., Aleksandra K. Młodsza kategoria chłopców to Dawid B. i Dariusz P., a starsza: Miłosz B. i Maciej T. Chłopcy młodsi czyli Dawid B. i Dariusz P. drużynowo zdobyli I miejsce oraz puchar zwycięzców. W rywalizacji indywidualnej: Dawid B. zdobył I m., Dariusz P. III m., Maciej T. V m , Miłosz Bąk VI m.
Serdecznie gratulujemy naszym sportowcom!

Mikołajki 5.12.2014

6 grudnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu - tradycyjne Mikołajki. Z tej okazji odbyło się spotkanie dla klas 4-5ua, 6u, 6ua, na którym uczniowie poznali legendę związaną z postacią Świętego Mikołaja. W trakcie prelekcji dzieci dowiedziały się również, gdzie współcześnie znajduje się jego dom i fabryka zabawek, oraz jak listy z ich wymarzonymi prezentami trafiają w to magiczne miejsce. W ramach konkursu dzieci wykonały prace plastyczne ilustrujące postać tej wyjątkowej osoby. Wielką niespodzianką dla wszystkich okazała się wizyta w naszej klasie samego Św. Mikołaja. Był on bardzo wzruszony, że tym razem sam był obdarowany. W sposób szczególny wyróżnił trzy prace Adama, Piotra i Krzysia, które zabrał ze sobą na Biegun Północny.

Królewna Śnieżka 5.12.2014

W dniu 5.12.2014 klasa 6u była w Regionalnym Centrum Kultury na spektaklu teatralnym "Królewna śnieżka" w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" Słupsk. Uczniowie byli zachwyceni występem, podobały im się lalki jak i występujący oraz śpiewający aktorzy. Pod koniec dzieci poruszały się w rytm muzyki, wykonywały gesty pokazywane przez prowadzących a także stanęły na scenie przed publicznością. Dzieci dostały możliwość wysłania listów do Mikołaja.

Pracowici artyści

Uczniowie naszego Ośrodka regularnie biorą udział w zajęciach koła ceramicznego prowadzonego przez panią Magdalenę Retz. Także na lekcjach plastyki u pani Agnieszki Wiśniewskiej mają możliwość zabawy twórcze z wykorzystaniem gliny. Podczas takich spotkań młodzi artyści rozwijają umiejętności plastyczne, wrażliwość na sztukę, wytrwałość a także przedsiębiorczość. Wykonane prace uczniowie sprzedają na corocznych kiermaszach, które odbywają się w Ośrodku. Fundusze w ten sposób pozyskane przeznaczają na wycieczki szkolne.

Mistrzostwa w kręglarstwie 29.11.2014

W dniach 27-29 listopada Mateusz K., uczeń kl.III Gim., wziął udział w XI Ogólnopolskich Mistrzostwach w kręglarstwie -Lubin 2014. Sportowiec w grze indywidualnej zdobył V miejsce oraz VI w kręglach klasycznych. Mateusz na co dzień uczęszcza na zajęcia bowlingowe, które odbywają się w szkole i pilskiej kręgielni -Rodło.

Lekcja muzealna 28.11.2014

W piątek 28 listopada, grupa wychowanków pod opieką p. Justyny Makowskiej oraz p. Justyny Michaelis-Nowak, udała się do Muzeum Okręgowego w Pile. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej „Muzyka i taniec w kulturze Gwatemali”. Lekcja ta połączona była ze zwiedzaniem wystawy przyrodniczej „Pamiątki z podróży Elżbieta Dzikowska i Tony Halik na krańcach świata”. Wychowankowie zapoznali się z ciekawymi informacjami dotyczącymi życia pary wybitnych globtroterów. Na wystawie zaprezentowano pamiątki i fotografie z podróży, głownie po krajach Ameryki Łacińskiej między innymi Meksyku, Peru i Gwatemali. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jakie znaczenie w kulturze Gwatemali ma taniec, jak wyglądają tradycyjne instrumenty muzyczne np. marimba oraz jak bogate i kolorowe są stroje tancerzy. Po lekcji teoretycznej, połączonej z oglądaniem filmu uczniowie tworzyli piękne maski do złudzenia przypominające maski gwatemalskich tancerzy. W zajęciach uczestniczyły dzieci, które zawsze z chęcią i zaangażowaniem tańczą podczas imprez organizowanych w SOSW.

Spotkanie andrzejkowe 28.11.2014

Dnia 28.11.2014r. na świetlicy szkolnej odbył się Dzień Magiczny-Spotkanie Andrzejkowe dla najmłodszych klas uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Dzieci bardzo przeżywały poszczególne wróżby z kamieni, kwiatów, szpilek, kart i kości. Lanie wosku także cieszyło się wielkim powodzeniem. Wspólna zabawa przy muzyce bardzo zaangażowała wszystkie dzieci. Słodki poczęstunek oraz różne zabawne konkurencje umiliły ten uroczy czas. Czarodziejski Miś, którego przytulenie przynosi szczęście na cały rok obiecał, że wróci na kolejne andrzejki do uczniów SOSW. Organizatorkami tej uroczystości były panie: Maria Stefaniak i Joanna Pawłowska.

Andrzejki w Internacie 27.11.2014

W czwartek 27 listopada, w świetlicy internatu odbyła się impreza andrzejkowa. Wychowanków powitały trzy wróżki, które przybliżyły im znaczenie Andrzejek zwanych także Jędrzejkami lub Jędrzejówkami. Opowiedziały o wróżbach i przesądach ludowych związanych z tym obrzędem. Wychowankowie dowiedzieli się, kim zostaną w przyszłości, jakie imię będzie miał ich życiowy partner i jaki zawód będzie wykonywał, ile potomstwa im się urodzi a także gdzie wyjadą na wakacje swojego życia. Wróżby sprawiły dzieciom wiele radości. Oczywiście wszyscy mieli świadomość, że Andrzejki to tylko fajna zabawa i należy traktować je z przymrużeniem oka. Po wieczorku pełnym wróżb tańczyliśmy na dyskotece. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Program „Witaj kulturo!” w koncertowej odsłonie „Muzyki świata” 23.11.2014

Tym razem zawędrowaliśmy do nowej sali miejskiej „Inwest-Park”, przy ul. Dąbrowskiego, gdzie niedzielne, deszczowe, listopadowe popołudnie 23.11.2014, urozmaicone zostało koncertem pt. „Muzyka świata”. Dwoje muzyków: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz i wirtuoz gitary Krzysztof Meisinger zaprosili nas w muzyczną podróż do Rumunii, Hiszpanii, Szwajcarii, Polski. Zasłuchani w interpretację utworów muzyki klasycznej, poddaliśmy się ich czarowi,uruchamiając naszą zaspaną wyobraźnię. Okazało się, że uważnie słuchając gry muzyków- można poznać choć trochę charakter prezentowanego w ten sposób kraju i docenić znaczenie zmysłu słuchu w poznawaniu świata.

Wyjątkowy gość 21.11.2014

Dnia 21.11.2014r. na zaproszenie p. Joanny Pawłowskiej przybył do klasy IV-VI u wyjątkowy gość: dzielnicowy p. Rafał Badura z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pile. Na początku zajęć dzieci ułożyły dwie historyjki obrazkowe dotyczące bezpieczeństwa na drodze oraz spotkania z obcą osobą. Następnie policjant wytłumaczył konsekwencje nieprzestrzegania zasad uczestnictwa w ruchu drogowym i wynikające z tego zagrożenia. Uczniowie nie tylko aktywnie słuchali wykładu policjanta, ale również włączali się w dyskusję, podawali przykłady z własnego życia oraz zadawali mądre pytania. Dzielnicowy zaprezentował również jak w pozytywny sposób wzbudzać szacunek wśród rówieśników bez agresji i narażania się na niebezpieczeństwo. Była to bardzo pouczająca lekcja, która na pewno pozostanie na długo w pamięci!

Turniej Tenisa Stołowego 20.11.2014

Tego dnia w szkole odbył sie Turniej Tenisa Stołowego. Kolejne miejsca zajęli:
I Maciej T.
II Miłosz B.
III Arkadiusz P.
IV Dawid B. 
V Mateusz K.
Dalsze miejsca zdobyli Mateusz J., Jarek B., Tobiasz A. oraz Norman A. Serdecznie gratulujemy!

Z wycieczką do Izby Pamięci

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości grupa wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile wraz z wychowawcą p. Kamilą Cichoracką – Banasik udali się z wycieczką do Izby Pamięci po Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile. Lekcję historii ciekawie i przystępnie poprowadził p. płk Wiesław Andrzejewski. Uczniowie dowiedzieli się z czego składał się strój pilota. Zobaczyli galerię mundurów i przyciągające zdjęcia przedstawiające m.in. czołgi, które brały udział w działaniach wojennych. Podziwiać można było piękne serie medali i proporczyków. Izba Pamięci wyposażona jest także w przedmioty żołnierskie codziennego użytku: torby, hełmy, menażki. Chłopcy dowiedzieli się jak prawidłowo należy zakładać maskę gazową i czym jest Alfabet Morse’a. Druga sala wystawowa przeniosła uczestników do czasów PRL-u. Wychowankowie zobaczyli jakimi zabawkami bawili się ich rodzice, zaobserwowali jak wyglądała tradycyjna waga sklepowa, telefon, w jakich młynkach mielono kawę, a nawet zetknęli się ze starym kinem. Podziwiać można było lampy naftowe, dawne radia i gramofon. Nie sposób wyliczyć wszystkie eksponaty w tym interesującym miejscu. Na zakończenie dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny. Wszyscy uczestnicy składają serdeczne podziękowania p. płk. Wiesławowi Andrzejewskiemu za ciepłe przyjęcie, poświęcony czas i pasję, dzięki której mamy w Pile tak piękne miejsce… dostępne bezpłatnie.

Mini Playback Show 20.11.2014

20 listopada 2014 roku w internacie SOSW odbył się „MINI PLAYBACK SHOW”. Wychowankowie mieli możliwość pokazania swoich zdolności wokalnych i wcielenia się w role swoich ulubionych wykonawców. Na scenie gościliśmy między innymi: „Sylwię Grzeszczak, Mroza, zespoły Piersi i Lemon oraz plejadę obecnie królujących na parkietach idoli”. Dzieci, które na codzień niechętnie pokazują się na forum odkryły w sobie ukryte talenty wokalne. Naszych wykonawców dopingowała cała społeczność internatu, która z zaangażowaniem i radością uczestniczyła w tym wesołym wydarzeniu. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i został nagrodzony upominkiem. Na pomysł zorganizowania pierwszego muzycznego show w internacie wpadły p.Anna Suliga i p.Joanna Giełczyk, które ponownie zapraszają na kolejne spotkanie za rok :-)

11 LISTOPADA 06.11.2014

 

Dnia 6 listopada 2014 r. odbył się apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel przeznaczony był dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Podczas apelu wybrane uczennice z klasy II Gim. czytały wiersze o tematyce patriotycznej a uczniowie z klasy VI recytowali „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Na zakończenie uroczystości wszyscy jej uczestnicy odśpiewali Hymn Narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Wydarzenie zorganizowały p. M. Krawczonek i p. M. Bazelak.

Wycieczka do Goraja 29.10.2014

W środę 29 października grupa chłopców z internatu uczestniczyła w wycieczce do Goraja. Atrakcji przygotowanych przez gospodarzy, Zespół Szkół Leśnych było co nie miara. Zostaliśmy przywitani dźwiękami muzyki myśliwskiej odegranej przez pana Pawła (nauczyciela ZSL) oraz jednego z uczniów. Mogliśmy podziwiać dziki żyjące w przygotowanej specjalnie dla nich zagrodzie, zamek, w którym obecnie jest internat ZSL. Stulenia budowla, klimatyczne miejsca oraz ich wystrój wywarł na uczestnikach wielkie wrażenie. Poznaliśmy różne zwierzęta żyjące w lasach w specjalnie przygotowanej Sali Łowieckiej oraz zobaczyć broń myśliwską. Kulminacją wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Bardzo dziękujemy gospodarzom za okazaną życzliwość, gościnność i poświęcony czas. Organizatorami wycieczki byli p. Łukasz Korbeń, p. Marcin Andruszko i p. Adam Jasiak.

Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej 27.10.2014

Życie i zdrowie ludzkie jest naszą największą wartością, dlatego nieustannie szkolimy się - zarówno wychowankowie jak i wychowawcy - aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w Ośrodku oraz życiu codziennym. W nabywaniu i doskonaleniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy, wspierają nas funkcjonariusze niezawodnej Straży Pożarnej:-) Dziękujemy!

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Klubie Szkół UNICEF

SOSW dołączył do ponad 700 placówek w Polsce, które są zarejestrowane w Klubie Szkół Unicef. Klub Szkół UNICEF powstał w ramach Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF i jest to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Celem Klubu jest:
- Edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata
- Budzenie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec zastanej rzeczywistości
- Zaangażowanie szkół we współpracę z UNICEF w ramach organizowanych projektów
- Propagowanie idei tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej.
Nasi wychowankowie będą brali udział w różnych akcjach charytatywnych, dzięki czemu aktywnie przyczynia się do ratowania dzieci i młodzieży z biedniejszych krajów. Koordynatorem „Klubu Szkół UNICEF” w naszym Ośrodku jest p. Marcin Andruszko.

Dzień Edukacji Narodowej w Internacie 21.10.2014

W internacie odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowany przez Samorząd Internatu na czele z p. Marcinem Andruszko - opiekunem. W tym dniu przygotowano konkursy i zabawy, w których brali udział wychowawcy z internatu. Pierwszą konkurencją było złożenie ubrań, z podziałem na skarpetki, piżamy podkoszulki itp. Nauczyciele zrobili to wręcz perfekcyjnie, także Perfekcyjna Pani domu nie miała by żadnych zastrzeżeń. Druga zabawa polegała na namalowaniu swojego portretu, ale zawiązanymi oczami. Każdy z wychowawców mógł wybrać jednego pomocnika, który był jego rękoma. Na koniec każdy z nauczycieli oraz panie opiekunki otrzymały upominki w postaci zdrowych jabłek z życzeniami od Samorządu Uczniowskiego. Oczywiście apel zakończył się dyskoteką przy rytmach „Ruda tańczy jak szalona” i innych hitów ostatnich miesięcy. Dyrekcji Ośrodka nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi składamy życzenia WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO – Samorząd Uczniowski w Internacie.

Parada Uśmiechu 3.10.2014

5 października przypada „Międzynarodowy Dzień Uśmiechu”. Z tej okazji dzieci i nauczyciele z Przedszkola nr 17 postanowili uczcić go szybciej , bo 3 października. Z tego powodu zaprosiły delegację dzieci z naszej szkoły do udziału w Paradzie Uśmiechu, by dzielić się uśmiechem i radością z mieszkańcami Piły. Ośmioosobowa grupa uczniów z nauczycielami: Justyną Makowską i Aleksandrą Siciarz, dobrze przygotowana w odpowiednie stroje rozdawała przechodniom papierowe buźki, baloniki i niezliczoną ilość uśmiechów. Mieszkańcy naszego miasta odwzajemniali się tym samym. Dziękujemy Przedszkolu nr 17 im. Krasnala Hałabały za zaproszenie na wspólne dzielenie się radością :-)

ZAPRASZAMY NA FINAŁ AKCJI "Przygarnij Burka", 5 PAŹDZIERNIKA O GODZ. 14.00, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W PARKU NA WYSPIE!!!! 2.10.2014

Sen Nocy Letniej 23.09.2014

Kolejne spotkanie z cyklu „Witaj Kulturo!” odbyło się 23 września 2014 roku. Późne popołudnie i wieczór spędziliśmy w Regionalnym Centrum Kultury, gdzie naszą przygodę rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy fotografii Hanny Michalak pt. „Modular. Light Fashion”. Autorka stworzyła kolekcję strojów wykonanych z tkaninowych modułów. Zainteresowanych odsyłamy na stronę RCK (www.rck.pila.pl), gdzie można przeczytać więcej o projekcie. Drugim punktem wieczoru był spektakl teatralny pt. „Sen nocy letniej” W. Szekspira w wykonaniu pilskiego teatru APART w reż. Krzysztofa Szulejki. Adaptacją sztuki zajął się reżyser- nie jest ona wierna dziełu Szekspira, jednak najistotniejsze wątki i sens komedii zostały zachowane. „Sen nocy letniej” uznawany jest przez krytykę teatralną za jedną z najpiękniejszych komedii o miłości. Mieliśmy szansę przekonać się jak w całość połączyły się: zaskakująca intryga, fantazja i rzeczywistość, sen i jawa, rubaszność i liryzm, humor i poezja- tworząc opowieść o różnych odcieniach miłości.

Przygarnij Burka 12.09.2014

W piątek 12 września grupa uczniów wraz z p. Anna Suliga i p. Joanną Giełczyk wybrała się do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Leszkowie. Wszystko za sprawą akcji PRZYGARNIJ BURKA organizowanej przez Urząd Miasta Piły i sklep „Skalar”, w której Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych OTWARTE SERCA uczestniczy. PRZYGARNIJ BURKA to akcja zwracająca uwagę na trudny los porzuconych zwierząt, które swój „dom” znalazły w schronisku. Na początek otwieraliśmy serca na zajęciach zorganizowanych w schronisku. Dzięki uprzejmości opiekunów porzuconych zwierzaków nauczyliśmy się „psiego języka”, mogliśmy nakarmić i pobawić się z psiakami. Poświęcony czas pozytywnie wpłynął zarówno na nas jak i naszych psich przyjaciół. Kolejnym etapem akcji będzie przygotowanie prac konkursowych pt: „Pies mój przyjaciel”, które prezentowane będą na pilskiej wyspie 5 października. Wówczas zaprezentowane zostaną pieski gotowe do adopcji oraz organizowane konkursy dla czworonogów. Stowarzyszenie przygotuje stoisko z pysznym ciastem i kawą. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji poprzez zabranie psa, wirtualną adopcję lub wizytę w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Leszkowie, by spędzić choć krótkie chwile z psem- który jest najwierniejszym przyjacielem człowieka.

Wspólne śpiewanie Otwartych Serc 18.06.2014

Dnia 18 czerwca 2014r. w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile odbyło się III spotkanie z cyklu Śpiewanie z Vipami – „Wspólne śpiewanie Otwartych Serc”. Oprawę muzyczną koncertu przygotowała jedyna i wspaniała Pani Agnieszka Janowiak. Jako pierwszy wystąpił Starosta Pilski Mirosław Mantaj, który wspólnie z Konradem Wójtowiczem brawurowo wykonał utwór „Jesteś szalona”. Swoich sił spróbował także Senator Mieczysław Augustyn, który zaśpiewał utwór „Hej sokoły”. Pani dyrektor Beata Balcerowicz zaśpiewała razem z Normanem Adamczewskim utwór Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka „Dunka na dwa serca”. Urząd Miasta Piły reprezentowała Pani Małgorzata Ciemięga, która zyskała owacje publiczności wykonując utwór „Małgośka”. Wśród zaproszonych gości była również Dyrektor BGŻ Pani Agnieszka Zielińska, która zawsze znajdzie czas dla nas czas. Zaśpiewała piosenkę „Czerwona jarzębina”. Jako ostatni z gości zaśpiewał wielki przyjaciel Ośrodka, reprezentujący pilski WORD, Pan Stanisław Jendraszczak. Wykonał on, wspólnie z Patrykiem Kopką hit „Żono moja”. Na koniec części wokalnej wystąpiło trio Weronika Pałczyńska, Justyna Michaelis – Nowak i Andrzej Zieliński prezentując wielki hit Ireny Jarockiej „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”. Pani Justyna i Pan Andrzej dodatkowo zaprezentowali zdolności taneczne. Jako gwiazda wystąpił zespół Bee Gees czyli Patryk Kopka, Michał Juszczyk i Konrad Wójtowicz. Na zakończenie spotkania uczniowie Ośrodka zaprezentowali przedstawienie muzyczno – taneczne przygotowane przez Panie Ewę Pierzgalską i Agnieszkę Wiśniewską. Ogromny trud związany z wielomiesięcznym przygotowaniem do koncertu naszych uczniów i wiążącymi się z tym licznymi próbami wokalnymi poniosła Pani Agnieszka Janowiak, za co jej serdecznie dziękujemy :-)

Świąteczny kiermasz w Starostwie Powiatowym 19.12.2013

Hęj Kolęda! 18.12.2013

Dnia 18 grudnia 2013 r. odbył się konkurs muzyczny pt. „Hej Kolęda” dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. W konkursie brały udział następujące klasy:
Klasa I u „Siedem reniferów”
Klasa II ub „Przybieżeli do Betlejem”
Klasa II-III ua „Płynie z wysokości”
Klasa IVu „Przybieżeli do Betlejem”
Klasa V u „Rozśpiewały się obłoki”
Klasa VI u „Przybieżeli do Betlejem”
Klasa I ug „Wśród nocnej ciszy”
Klasa II ug „Świeć gwiazdeczko”
Klasa I-III ug „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
Klasa II-III uag „Dzisiaj w Betlejem”
Klasa III ubg „Cicha noc”
Klasa I-III „Skrzypi wóz”
W składzie jury wystąpiły panie: Wicedyrektor Kinga Anielska, psycholog Anna Major, Justyna Juskowiak. I miejsce zajęła klasa II ug z pastorałką „Świeć gwiazdeczko”
II miejsce zajęła klasa II ubz kolędą „Przybieżeli do Betlejem”
IIImiejsce zajęła klasa I-IIIz pastorałką „Skrzypi wóz”
Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia. Na koniec spotkania odbyła się degustacja przygotowanych wigilijnych potraw. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: Alicja Brzezińska, Agnieszka Dąbrowska, Agnieszka Janowiak, Bernadetta Badziąg oraz Sandra Radke.

Jasełka 17.12.2013

Dnia 17 grudnia odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. Wspólnie z wychowankami i nauczycielami Ośrodka do wigilijnego stołu zasiedli zaproszeni goście. Byli to Starosta Pilski Mirosław Mantaj, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile Jolanta Lubińska oraz pozostali liczni przyjaciele Ośrodka. Wychowankowie otrzymali słodkie upominki przyniesione przez Mikołaja oraz przez Dyrektora BGŻ w Pile Agnieszkę Zielińską i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Pile. W wigilijny nastój zebranych wprowadziło przedstawienie pt. „Jasełka z Małym Księciem” przygotowane przez Magdalenę Wojciechowską, Annę Suliga i Justynę Michaelis – Nowak. Aktorami byli wychowankowie Ośrodka. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała Agnieszka Janowiak. Piękne stroje dla występujących przygotowała Aleksandra Siciarz, a dekoracje sekcja dekoracyjna internatu. Gościem specjalnym były studentki Akademii Muzycznej w Poznaniu, sopranistka Magdalena Stefaniak oraz skrzypaczka Aleksandra Machaj.

Odwiedziny Mikołaja 7.12.2013

Odwiedził nas Mikołaj.... Z zaprzyjaźnionego źródła wiemy, iż adres podał mu Klub Kajakarski "Gwda" przy PTTK w Pile :-)
DZIĘKUJEMY!

Andrzejki z udziałem zaproszonych gości ze Szkoły Podstawowej nr 4 11.2013

W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki, na które zostali zaproszeni również uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 4.Podczas andrzejkowego wieczoru uczniowie mieli okazję zapoznania się z historią tego obrzędu, a także poznania swojej przyszłości dzięki różnorodnym wróżbom i zabawom jakie zostały dla nich przygotowane. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i równie słodkich upominków. Gospodarzami imprezy byli uczniowie klasy IV u oraz klasy II-III u pod okiem pań: Olimpii Klupś oraz Małgorzaty Krawczyk.

Andrzejki w Internacie 25.11.2013

Dnia 25 listopada w internacie odbyła się Zabawa Andrzejkowa, którą przygotowała grupa VII. Pan Andrzej zajął się oprawą muzyczną, dzięki temu szaleliśmy na parkiecie przy naszych ulubionych przebojach. Oczywiście nie byłoby zabawy andrzejkowej bez wróżb… losowaliśmy cukierki z wróżbą, najmłodsi wybierali obrazki, oraz rekwizyty, które wskazywały jaki zawód czeka na nas w przyszłości. Było wiele śmiechu i zabawy. Niektórych czeka podróż, innych odwiedzą niespodziewani goście, a jeszcze inni czekają teraz na wielką miłość czy też wygraną w lotto. Najwięcej śmiechu dostarczyła nam zabawa „taniec z kapeluszem”. Polegała jak nazwa wskazuje na tańcu z kapeluszem, następnie przekazywaniu go innej osobie, aż do momentu gdy muzyka przestawała grać. Osoba w kapeluszu odpadała z zabawy. Wygrywała osoba, która została bez kapelusza na parkiecie. W tej konkurencji wzięło udział 10 osób, a zwyciężył Tomek Śledź. Gratulujemy!!! Wszystkim dziękujemy za przybycie i dobrą zabawę!!!

Wizyta w Sali Tradycji Wojska Polskiego 14.11.2013

Dnia 14 listopada 2013 roku wychowankowie grup: V i VII wraz z wychowawcami: p. Kamilą Cichoracką–Banasik i p. Urszulą Wojnarowicz udali się do Sali Tradycji Wojska Polskiego przy Zarządzie Rejonowym w Pile. Wycieczka została zorganizowana z okazji Święta Niepodległości. Na początku każdy otrzymał słodki poczęstunek, po Sali Tradycji oprowadzali wychowanków p. chor. sztab. Benon Cichoracki i p. ppłk Piotr Cieślik. Panowie opowiadali o służbie żołnierzy w czasie wojny. Przedstawiali odznaczenia narodowe, medale oraz pokazywali modele czołgów i samolotów, które brały udział w walkach międzynarodowych. Emerytowani żołnierze chętnie odpowiadali na wszelkie pytania zadawane przez uczestników wycieczki. Jednak najprzyjemniejszą częścią wizyty był moment przymiarki elementów umundurowania wojskowego. To doświadczenie dostarczyło dzieciom emocji i wprowadziło w nastrój powagi. Na zakończenie wychowawcy zostawili wpis w Księdze Pamiątkowej oraz odbyło się losowanie plecaka, ponadto każdemu wręczony został upominek. Wychowawcy otrzymali na pamiątkę książkę. Wszyscy uczestnicy składają podziękowania p. chor.sztab. Benonowi Cichorackiemu i p.ppkł Piotrowi Cieślikowi oraz fundatorowi niespodzianek -Prezesowi Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile p. kpt. Zygmuntowi Jelińskiemu.

Pierwsza pomoc przedmedyczna 13.11.2013

Kolejny raz pod czujnym okiem Strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Pile ćwiczyliśmy umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podziwialiśmy również Strażaków w symulowanej akcji ratowania życia i zdrowia. Dziękujemy!

ŚWIAT SIĘ ZAKRĘCIŁ WOKÓŁ SOSW W PILE 7.11.2013

"Dzisiejszy program z cyklu „Świat się kręci” realizowany jest w Pile. Witają Państwa serdecznie: Marta Pol, Norman Andrzejewski Jest czwartek 7 listopada 2013 roku,. Świat się kręci wokół następujących spraw: na terenie całego kraju odbywają się uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.",
Tyny słowami przywitali uczniów młodzi, kreatywni naśladowcy talentu Pani Agaty Młynarskiej, prowadzącej program "Świat się kręci" w TVP 1. Montaż pod hasłem: RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ opracowany został na kanwie programu Agaty Młynarskiej. Dzięki życzliwości ze strony Pani Redaktor Małgorzaty Zarzyckiej otrzymaliśmy na wyłączność materiały filmowe z programu. Ponadto w montażu wykorzystano wypowiedzi uczniów oraz nauczycieli Ośrodka, dotyczące rozumienia w ujęciu współczesnym pojęcia patriotyzmu. W trakcie montażu odbyła się premiera spodu reklamowego przygotowanego w ramach projektu edukacyjnego przez uczniów klas IA i IB gimnazjum pod hasłem RAZEM Z EUROPĄ, promującego uczestnictwo Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2013. Naszą uroczystość retransmitowały: TVP 1, TVP Poznań oraz ASTA. Młodzież w sposób bardzo aktywnie uczestniczyła w realizacji przedsięwzięcia. Z pozdrowieniami: M. Biała, M. Bazelak, J. Knosowska

Zdrowe odżywianie 29.10.2013

W dniu 29 października odbyło się w naszej szkole spotkanie pt. "Smaczne i zdrowe odżywianie" dla klas uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym, przybyły także dwie klasy ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy ZSG w Pile. Na wstępie pani Ala przedstawiła wiersz Stanisława Karaszewskiego pt."Dla każdego coś zdrowego" dotyczący zasad zdrowego odżywiania. Następnie pani pielęgniarka szkolna omówiła piramidę zdrowego odżywiania. Uczniowie odpowiadali na zagadki oraz uczestniczyli w quizie, który prowadziła pani Asia. Były także krzyżówki tematyczne oraz kolorowanki dla młodszych klas. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na Piramidę Zdrowego Odżywiania. Wszystkie klasy zdobyły wyróżnienie oraz otrzymały atrakcyjne nagrody. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja zdrowych potraw wykonanych przez uczniów. Organizatorami spotkania były: Joanna Pawłowska i Alicja Brzezińska.

Jesień 23.10.2013

Konkurs plastyczno-muzyczny pt. „Jesień” został rozstrzygnięty dnia 23.10.2013 r. W konkursie brały udział klasy z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym I- VI. Podczas konkursu muzycznego zaprezentowały się cztery klasy:
- klasa pani Lidki Wasilewskiej,
- klasa pani Agnieszki Dąbrowskiej,
- klasa pani Marioli Stanilewicz,
- klasa pani Mileny Wypuść.
Pierwsze miejsce w konkursie muzycznym zajęła klasa p. Lidki Wasilewskiej, która zaprezentowała piosenkę pt. „Jesień, Jesień, Jesieniucha” Prace na konkurs plastyczny przygotowały wszystkie klasy z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Jury w składzie: wicedyrektor pani Kinga Anielska-Wachowska, pani Alicja Brzezińska oraz pani Agnieszka Dąbrowska po długiej dyskusji nagrodziły pierwszym miejscem klasę II u pani Anety Opiłowskiej. Praca przedstawiała Panią Jesień. Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów oraz drobnych upominków. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne zaangażowanie i piękne przygotowanie prac plastycznych oraz występów muzycznych. Organizatorzy: Alicja Brzezińska, Agnieszka Dąbrowska

Dzień Edukacji Narodowej 11.10.2013

Dnia 11 października 2013 r. odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie i pracownicy Ośrodka. Apel przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych i podstawowych, którzy odegrali scenkę dnia szkolnego wraz z paniami: Małgorzatą Bazelak i Marzeną Osińska-Białą w roli uczennic. Na zakończenie pracownicy Ośrodka zostali poczęstowani słodką niespodzianką w rytm muzyki zespołu Czerwone Gitary. Apel przygotowany pod kierunkiem p. Magdaleny Krawczonek oraz p. Agnieszki Dąbrowskiej.

"Bezpieczny w Sieci" 9.10.2013

Troska o nasze bezpieczeństwo w dobie powszechności Internetu stała sie przesłanką do zaproszenia pana Remigiusza, informatyka, który w interesujacy i przystępny sposób przedstawił zagrożenia czyhające zarówno na małego jak i dorosłego człowieka korzystającego z Sieci Internetowej. Spotkanie jest początkiem cyklu w ramach programu "Bezpieczny w Sieci" realizowanego w Ośrodku.

Tydzień pod znakiem bezpieczeństwa 4.10.2013

Przebieranki... 19.09.2013

19 września 2013 roku w klasie I-II-III odbyła się 2-godzinna impreza klasowa pod tytułem "Kolorowy świat – przebierana sesja zdjęciowa",którą pod kierunkiem wychowawcy klasy pani Anny Marszałek poprowadziły studentki – pani Eliza i pani Maria. Uczniowie wypowiadali się na temat swoich ulubionych bohaterów bajek, baśni, komiksów i filmów rysunkowych. Wielką frajdą było przebieranie się w strój bajkowej postaci Batmana, Supermana, Zorro, Króliczka, Misia oraz zaprezentowanie się przed obiektywem aparatu. Po zajęciach uczniowie otrzymali od pań praktykantek pamiątkowe zdjęcia.

Archeologia zawód czy przygoda? 16.09.2013 

To pytanie stało się hasłem przewodnim XIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie, na który w dniu 16.09.2013 przybyli: chłopaki z grupy I z wychowawcami oraz gośćmi: Karolem z grupy I i Kamilem z VIII oraz panem Bogdanem- kierowcą i przyjacielem w jednym. Czas spędzony w Biskupinie wypełniony był licznymi atrakcjami, m. in.:
- pokazami dawnych technik rękodzielniczych,
- prezentacjami różnych form walki i uzbrojenia dawnych wojowników,
- zajęcia z prowadzenia badań archeologicznych, także pod wodą.
Chłopcom bardzo spodobała się zagroda, gdzie głównymi bohaterami były świnki, konie, muły- zwierzęta towarzyszące ludziom od wieków. Ogromne znaczenie dla człowieka od zawsze ma sztuka, której tajniki zgłębiali ludzie od początku dziejów. Liczna biżuteria, ozdoby, zdobienia przedmiotów użytkowych, taniec i śpiew towarzyszyły wszystkim zwiedzającym w czasie licznych ekspozycji, koncertów. Wyjątkowym okazał się występ zespołu Percival, który przepięknie zagrał i zaspiewał utwory słowiańskie. Pobudził on do tańca dziewczęta z innej szkoły, które wykorzystały sposobność zaprezentowania swoich umiejętności przed liczną grupą przyjezdnych. Wycieczka była okazją, by przekonać się, iż archeologia pozwala na poznanie historii człowieka, ale jest nauką zawierającą wiele tajemnic. Jeszcze tyle zostało do odkrycia.....

Spotkanie z filmem 4.09.2013 

4 września 2013 roku wychowankowie internatu (Marta, Malwina, 3 Weroniki, Karol, Piotr, Adrian) z wychowawcą- p. Olą obejrzeli 3 filmy :"Cyrk motyli", "Metr nad ziemią", "Droga do zrozumienia" w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. Projekcja odbyła się w ramach 10-tego Europejskiego Festiwalu Filmowego "INTEGRACJA TY i JA" Koszalin 2013. Głównym celem Festiwalu- jak piszą organizatorzy- "jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka".

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14 O GODZ 9.00 :))))  

OGŁOSZENIE W SPRAWIE WYPRAWKI SZKOLNEJ
(kliknij tutaj)

UWAGA !!!
 
poszukujemy do pracy:

  • nauczyciela fizyki z oligofrenopedagogiką
  • psychologa z przygotowaniem pedagogicznym oraz uprawnieniami do prowadzenia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

 

UWAGA !!! OGŁOSZENIE W SPRAWIE WYPRAWKI SZKOLNEJ (kliknij tutaj)

BEZPIECZNYCH i SZCZĘŚLIWYCH WAKACJI !!!  

Dbając o zdrowie... 13.06.2013 

Dnia 13 czerwca 2013 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w szkoleniu dotyczącym profilaktyki nowotworów piersi oraz nauki samobadania piersi. Szkolenie przeprowadziły Panie ze Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Pile. Podczas spotkania obejrzeliśmy krótką prezentację dotyczącą zapobiegania nowotworom, poznaliśmy „Kodeks Walki z Rakiem” a także otrzymaliśmy praktyczny instruktarz jak prawidłowo kontrolować swoje piersi. Szkolenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku i płci. Głównymi uczestniczkami były wychowanki II i III grupy oraz część żeńskiej kadry Ośrodka. Swoją obecnością zaszczycił nas również jeden młody mężczyzna Karol Hibental, bardzo się cieszymy i dziękujemy za dojrzałe i odpowiedzialne podejście do tematu. Celem spotkania było podniesienie świadomości społecznej na temat raka piersi oraz promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

W Ośrodku po włosku... 05.06.2013 

Regionalny Turniej Bowlingowy  

Dnia 04.06.2013 w Pile odbył się kolejny Regionalny Turniej Bowlingowy "Sprawni Razem". Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny. Pierwsza to drużyna młodsza Michalina Kubiak i Karol Hibental, która zdobyła I miejsca i puchar Prezydenta Piły. Druga drużyna, starsza to Mikołaj Niedbalski i Jolanta Szwedziak, która drużynowo zdobyła II miejsce. Indywidualnie Mikołaj uplasował się na II miejscu, Jola IV. Do turnieju zawodników przygotowała p. R.Czarnota

Dzień Mamy w Internacie  

Dnia 29.05.13 wychowankowie grupy VII wraz z wychowawcami zaprosili wszystkich rodziców z okazji Dnia Matki i Ojca zorganizowanego w internacie SOSW. Dzieci w tym szczególnym dniu recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki. Wręczyły upominki w podzięce za trud wychowania oraz miłość, które otrzymują od swoich rodziców. Po części artystycznej na rodziców czekała niespodzianka- słodki poczęstunek. Dzieci stworzyły serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszyscy rodzice byli zachwyceni występami swoich dzieci. Byli dumni ze swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości. Występujący mali artyści wzbudzili duże wzruszenie oraz emocje. Niejednokrotnie widoczne były łzy wzruszenia. Życzymy naszym drogim mamom i tatom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swoich latorośli.

III edycja konkursu "Bez Wiz - Bez Dewiz" rozstrzygnięta!  

W dniu 27 maja 2013r. w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile odbyła się III Edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej BEZ WIZ BEZ DEWIZ pod hasłem "W podróży po Europie". Organizatorami konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile oraz Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile. Tradycyjnie patronat nad konkursem objęli: pan Mirosław Mantaj Starosta Powiatu Pilskiego oraz Punkt Informacji Europejskiej EURO DIERECT w Poznaniu przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej.

Drużyny zajęły następujące miejsca:
I miejsce - ZSP w Starej Łubiance
II miejsce - SOSW w Wągrowcu
III miejsce - SOSW w Pile
IV miejsce - ZS nr 2 w Pile
V miejsce - ZSG w Pile
VI miejsce - SOSW w Jastrowiu.

Uczestnicy konkursu zmagali się w następujących konkurencjach:
• orientacja na mapie Europy – umiejętność wskazania 10 podanych państw i stolic Europy (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Szwecja, Bułgaria, Grecja, Wielka Brytania, Holandia), zaznaczanie na mapie konturowej;
• zadanie matematyczne: Kantor – wymiana waluty (euro/złoty – np. wymień 20zł na euro, jeśli 1 euro=4zł);
• znajomość kilku słów w języku wylosowanego państwa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Szwecja, Bułgaria, Grecja, Wielka Brytania, Holandia).

Nagrody ufundowali:
Punkt Informacji Europejskiej EURO DIERECT w Poznaniu przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej, który był sponsorem materiałów promujących UE oraz nagród za co serdecznie dziękujemy! Ponadto wielkie podziękowania za wspaniałe nagrody składamy Mirosławowi Mantajowi Staroście Pilskiemu, Posłom do Parlamentu Europejskiego: Sidonii Jędrzejewskiej, Markowi Siwcowi i Konradowi Szymańskiemu, MEC z Piły.
Zmagania uczestników uświetniły występy artystyczne: chóru szkolnego i zespołu tanecznego EURO DANCE działających przy SOSW w Pile. Po zmaganiach uczestnicy i goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów ZSG w Pile.
Serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok!

Letnie Igrzyska w Wolsztynie  

Sześcioosobowa drużyna Klubu Olimpiad Specjalnych „Marcinki” uczestniczyła w czwartek 23 maja w Wolsztynie w Regionalnych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Nasi zawodnicy startowali w konkurencji szybkościowej, biegu na 100 m i jeden reprezentował nas w konkurencji technicznej, w skoku w dal. Pomimo niesprzyjającej aury, było zimno i wietrznie, nasi zawodnicy osiągnęli bardzo dobre wyniki.

W swoich kategoriach zdobyli następujące miejsca:
Krystian Cholewa i Julita Kucapska na 100m zdeklasowali swoich rywali i zajęli I miejsce, zdobywając złote medale, Krystian Zabrocki na 100 m po bardzo zaciętej walce na finiszu wywalczył II miejsce i zdobył srebrny medal. Sebastian Szarwark po emocjonującej walce stanął na trzecim miejscu podium z brązowym medalem i Daria Korbeń dając z siebie wszystko zajęła czwarte miejsce. Nasz jedyny reprezentant w skoku w dal Przemysław Małachowski wyskakał II miejsce i srebrny medal. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za pełną poświęcenia walkę.
Do zawodów uczniów przygotowywali pani Renata Czarnota i pan Marcin Andruszko.

Ballada o uprzejmym rycerzu  

Dnia 23 maja b.r. w sali gimnastycznej odbyło się czytanie z podziałem na role tekstu „Ballady o uprzejmym rycerzu” w wykonaniu uczniów klasy IV. Impreza została zorganizowana dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Występujący uczniowie przebrani zostali za postacie z ballady:
Kacper Rozwalinow – król
Wiktoria Żdanowicz – królewna
Kamila Nieruszewska – narrator
Piotr Góralczyk – smok
Wojtek Szalski – uprzejmy rycerz
Adrian Buczyński – rycerz
Imprezę przygotowały p. Magdalena Krawczonek, p. Małgorzata Bazelak. W przygotowaniu dekoracji pomagała p. Agnieszka Wiśniewska.

Spotkanie z Pszczelarzem  

16 maja 2013 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyło się spotkanie z przedstawicielem Koła Pszczelarzy w Szydłowie– panem Andrzejem Urbanowiczem. Dzieci miały okazję wysłuchać wykładu na temat życia pszczół, ich roli w środowisku oraz pracy pszczelarza w pasiece. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób pomagać pszczołom, że nie powinny one wzbudzać strachu, oraz jak bezpiecznie zachować się w pobliżu pszczół. Dużą atrakcja był ul z szybkami, w którym można było obserwować żywy rój pszczół i matkę. Dzieci mogły wypróbować niektóre narzędzia pszczelarskie między innym podkurzacz, ubrania ochronne do pracy w pasiece, obejrzały wnętrze ula, ramki na których pszczoły gromadzą miód, pyłek, kit pszczeli, wosk, a także rozwijają się. Dzieci samodzielnie wykonały świeczki z wosku pszczelego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i pracowników Ośrodka.

Święto muzyki 2013  

Uczennica Weronika Pałczyńska pod kierunkiem p. Agnieszki Janowiak uczestniczyła w konkursie piosenki w Chojnicach "Święto Muzyki" 2013. W tym prestiżowym turnieju biorą udział dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z różnych rejonów Polski. Weronika reprezentowała nasz Ośrodek w kategorii solista w grupie wiekowej Szkoła Podstawowa. Uczennica zaśpiewała piosenkę pt. Laleczka z saskiej porcelany i zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Bezpieczna Szkoła!!!  

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile brał udział w dwóch edycjach ogólnopolskiego programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” w 2012 i 2013r. Decyzja o przystąpieniu do tego programu była podyktowana chęcią włączenia się w działania bliskie założeniom Ośrodka, których naczelnym celem jest wychowanie młodego człowieka zgodnie z przyjętym systemem wartości w duchu miłości, mądrości, dyscypliny i szacunku dla innych oraz aktywnego udziału w życiu społecznym adekwatnie do możliwości intelektualnych. W programie wzięli udział uczniowie klas I-III gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. W realizację niektórych obszarów programu włączone zostały również dzieci ze szkoły podstawowej.

NIKE 2013  

Dnia 09.05.2013 w Pile odbyły się XXIX Regionalne Igrzyska Sportowe „Nike 2013". SOSW wystawiło 2 kategorie młodsze (dziewczęta i chłopcy)oraz dwie kategorie starsze (dziewczęta i chłopcy).

Kategoria młodsza dziewcząt drużynowo zdobyła I miejsce i puchar!
WERONIKA KOŃCZAK - skok w dal: III miejsce
JAGODA WEGNER - bieg na 800 m: II miejsce, sztafeta 4x100 m: I miejsce
MICHALINA KUBIAK - sztafeta 4 x 100 m: I miejsce
SANDRA POPIELAS - sztafeta 4 x 100 m: I miejsce, rzut piłeczką palantową: II miejsce
KAROLINA ROZENAU - sztafeta 4 x 100 m: I miejsce, bieg na 100 m: I miejsce

Kategoria starsza dziewcząt drużynowo zajęła III miejsce!
NIKOL GROMOTKA - sztafeta 4 x 100 m: II miejsce, bieg na 200 m: I miejsce, skok w dal: I miejsce
PATRYCJA GĄSIOREK - sztafeta 4 x 100 m: II miejsce, bieg na 800 m: III miejsce
IZABELA ŻYMEK - sztafeta 4 x 100 m: II miejsce, bieg na 400 m: III miejsce, bieg na 100 m: III miejsce
KAMILA ŻOŁĘDZIOWSKA - sztafeta 4 x 100 m: II miejsce

Kategoria młodszych chłopców drużynowo zajęła I miejsce i puchar!
KAROL HIBENTAL - 100 m: I miejsce
PIOTR CHUDZIAK - bieg na 1500 m: I miejsce
KAROL HIBENTAL - skok w dal: I miejsce
MIŁOSZ BĄK skok wzwyż II miejsce, rzut piłeczką palantową II miejsce
HIBENTAL, BĄK, ŁUKASZEWSKI, CHUDZIAK: sztafeta 4x 100 m I miejsce

Kategoria starsza chłopców zajęła I miejsce oraz puchar!
MIKOŁAJ NIEDBALSKI - bieg na 100 m: II miejsce
PAWEŁ MARZEC - 200m: I miejsce
ADRIAN DANIELSKI - bieg na 400m: II miejsce
MATEUSZ KOWALSKI - bieg na 800m: II miejsce
DAMIAN CIEPŁUCH: bieg na 1500m: II miejsce
ADRIAN KOZIOŁ - bieg na 3000m: II miejsce
MIKOŁAJ NIEDBALSKI - skok w dal: II miejsce
PAWEŁ MARZEC - skok w wzwyż: II miejsce
KRYSTIAN KOWALSKI - pchnięcie kulą: V miejsce
ADRIAN DANIELSKI - rzut oszczepem: II miejsce
MARZEC, CIEPŁUCH, NIEDBALSKI, DANIELSKI - sztafeta 4x100: I miejsce
TRUSZKOWSKI, KOWALSKI M.,ŻOŁĘDZIOWSKI, KOZIOŁ - sztafeta 4x400: II miejsce

Do zawodów uczniów przygotowały panie J.Juskowiak-Justynowicz, R.Czarnota.
(zdjęcia z zawodów wykonała Klaudia Michalak)

Wycieczka do Poznania  

Dnia 9 maja 2013 r. klasa IV wraz z p. Magdaleną Krawczonek i p. Małgorzatą Bazelak wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Poznania. W pierwszej kolejności uczestnicy wyprawy udali się do Teatru Animacji na spektakl lalkowy pt.: „Śpiąca Królewna”. Następnym punktem programu był Stary Rynek i trykające koziołki w południe. Na zakończenie czwartoklasiści udali się do Nowego Zoo, które zwiedzali podczas jazdy kolejką Maltanką. Wszyscy zadowoleni wrócili do Piły.

Czytelnictwo - II semestr 2012/2013  

 

Dnia 7 maja 2013 r. podsumowaliśmy czytelnictwo za II semestr roku szkolnego 2012/2013. Nagrody książkowe otrzymali następujący uczniowie:
I miejsce Paulina Kuczyńska z kl. IuG
II miejsce Kamila Nieruszewska z kl. IV
III miejsce Klaudiusz Poliński z kl. I-III

GRZEG'OSKARY 2013  

Z okazji święta placówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile zorganizowano po raz szósty plebiscyt Grzeg’Oskary. W plebiscycie tym nominowane były osoby, które w sposób szczególny wyróżniają się spośród swoich rówieśników. Tym razem drewniane statuetki symbolizujące radość, czyli Grzeg’Oskary otrzymali następujący uczniowie w kategoriach:

NAJMILSZA DZIEWCZYNA - MICHALINA KUBIAK
„MAŁA MISS”- MARTYNA GŁOWACKA
NAJMILSZY CHŁOPAK - KAROL HIBENTAL
NAJBARDZIEJ PRACOWITY WYCHOWANEK - MALWINA LASKOWSKA
NAJWESELSZY WYCHOWANEK - PAULINA KUCZYŃSKA
UŚMIECH O PORANKU - PAWEŁ GOŁĄBKA
AKTOR ROKU - PATRYK KOPKA
PRAWA RĘKA WYCHOWAWCY - NORMAN ANDRZEJEWSKI
PRZYJACIEL DLA WSZYSTKICH - NATALIA DAŁKOWSKA
SPORTOWIEC ROKU - KAROL HIBENTAL
GAWĘDZIARZ - PATRYK SZCZEPAŃSKI
ZŁOTA RĄCZKA - KRYSTIAN KOWALSKI
MYŚLICIEL ROKU - PATRYK DROJOWSKI
JASIU WĘDROWNICZEK -TURYSTA ROKU- JAKUB NAPIERAŁA
TAJEMNICZY „DON PEDRO”- MICHAŁ ORŁOWSKI
TANCERZ ROKU - DANIEL HANKIEWICZ
„SZYBKI BILL”- HUBERT SZYMCZYK
„SZKOLNY SŁOWIK”- WERONIKA PAŁCZYŃSKA
„CELEBRYTA CZASU”- MALINA KARALUS
„AMANT ROKU”- ŁUKASZ LIPECKI

Uroczystość odbyła się 18.04.2013r. w Młodzieżowym Domu Kultury i rozpoczęła się częścią oficjalną oraz konkursem wiedzy o patronce Ośrodka Marii Grzegorzewskiej. Następnie rozdano statuetki Grzeg’Oskary. Podczas gali wystąpiły dzieci, które miały okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne na prawdziwej scenie. Jak co roku imprezie towarzyszyły zabawa, radość, satysfakcja i poczucie spełnienia. Specjalne Grzeg’Oskary przyznano Staroście Pilskiemu panu Mirosławowi Mantajowi oraz uczennicom Jolancie Szwedziak i Klaudii Kozirowskiej. Uroczystość przygotowały panie: Anna Suliga, Ewa Pierzgalska i Magdalena Krawczonek.

Spotkanie z Elizą Piotrowską  

Dnia 17 kwietnia 2013 r. o godz. 11.00 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy IV, IVu, II-IIIuAG, I-III, IuG, VIu, którzy z zaciekawieniem słuchali wykładu pani Elizy. Zainteresowani wychowankowie zadawali pytania pisarce. Istniała możliwość zakupu książek wraz z autografem autorki. Wizyta pani Elizy na długo pozostanie w pamięci. Organizatorem wydarzenia była pani Magdalena Krawczonek.

Pierwsza pomoc  

Wizyta w Parlamencie Europejskim  

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile już po raz trzeci będzie organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej Bez wiz – bez dewiz. Jak co roku, nauczyciele poszukiwali instytucji, które wspierają działania promujące wiedzę na temat wspólnoty europejskiej. Udało się podjąć współpracę z biurem Marka Siwca - posła do Parlamentu Europejskiego. Doceniono starania Ośrodka i asystent europosła, p. Krzysztof Chyży, zaprosił naszą uczennicę – Michalinę Kubiak wraz z opiekunem na wycieczkę do Brukseli. Początek przygody miał miejsce 07 kwietnia w Poznaniu, gdzie poznaliśmy pozostałych uczestników wyprawy. Po prawie czternastu godzinach podróży przez Niemcy i Holandię dotarliśmy na miejsce. Naszym oczom ukazała się przedziwna budowla: Atomium, z nietypowym punktem widokowym na roztaczające się miasto. Kilka godzin później zameldowaliśmy się w hotelu, a po krótkiej chwili wyruszyliśmy podziwiać stolicę Europy: stare kamienice, place, ratusz. Niezwykła mieszanka kultur i narodowości emanowała życzliwością i niezlicznymi kolorami. Wszędzie radośnie nas witano z życzliwością oraz serdecznym uśmiechem. Następnego dnia dotarliśmy do siedziby Parlamentu Europejskiego, wysłuchaliśmy prelekcji na temat pracy europosłów oraz odwiedziliśmy multimedialne Parlamentarium, którego interaktywne eksponaty przybliżają wiadomości na temat poszczególnych państw członkowskich. Spotkaliśmy się także z p. Markiem Siwcem. Opowiedział on o swoich działaniach w poszczególnych komisjach, złożył gratulacje laureatom konkursów oraz odpowiadał na liczne pytania swoich gości. Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie miasta wraz z przewodniczką, poznawanie historii Brukseli, jej kultury i specyfiki życia w tym fantastycznym miejscu. Brukowane uliczki prowadziły nas do licznych sklepów pachnących belgijską czekoladą, restauracji słynących ze wspaniałych owoców morza i stoisk z pamiątkami. Brukselską przygodę zakończyliśmy 11 kwietnia, ale wspomnienia będą nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas.

WIELKANOC 2013  

 

W atmosferę tegorocznych Świąt Wielkanocnych wprowadziła nas grupa I. Wśród gwaru wiejskiego podwórka oraz oznak nadchodzącej wiosny, dzieci przypomniały nam tradycje i zwyczaje świąteczne tego najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego. Po obejrzeniu radosnego przedstawienia „Już Wielkanoc” wszyscy w wyjątkowym i podniosłym nastroju zasiedli do obfitego, świątecznego stołu.

II szkolna Debata Obywatelska  

Dnia 20.03.2013r. w SOSW w Pile odbyła się II Szkolna Debata Obywatelska, na którą został zaproszony pan Krzysztof Chyży radny gminy Czarnków, asystent Posła do Parlamentu Europejskiego z rejonu Wielkopolski pana Marka Siwca. Motywem przewodnim debaty były słowa wypowiedziane przez Tadeusza Mazowieckiego:
Przywrócenie Europy Polsce i Polski Europie będzie długim i skomplikowanym procesem. Aby go doprowadzić do końca, potrzeba wiele społecznego i indywidualnego wysiłku. Wzorując się na symbolicznej postaci Roberta Schumana – człowieka wielkiej wizji i wielkich czynów, myśliciela i męża stanu, działacza gospodarczego i jednego z Ojców Założycieli nowej Europy – chcemy w tym dziele uczestniczyć. Robert Schuman wierzył głęboko, że świat, Europa i wartości ludzkie nie mogą być podzielone i muszą wrócić do wspólnoty”.
Na potrzeby debaty zostały utworzone panele dyskusyjne, które reprezentuje młodzież gimnazjum:

Społeczeństwo i naród
1. Jakimi standardami powinna kierować się polska szkoła XXI wieku, by promować wśród młodzieży kreatywne postawy obywatelskie?
2. Jakie inicjatywy wspierają Państwo na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej?
3. Czy jesteście Państwo za przyjęciem EURO w Polsce? Prosimy o uzasadnienie wypowiedzi.
4. Czy warto się uczyć języka angielskiego?

Prawo
1. Co to znaczy mieć prawo do czegoś?
2. Czy podlegamy temu samemu prawu, jak inni członkowie UE?
3. Gdzie można odwołać się w ramach struktur europejskich?

Obywatel
1. Co to znaczy być dobrym obywatelem?
2. Czy można być współczesnym patriotą?
3. Jak wygląda dzień EUROPOSŁA?
4. Jakie ma Pan zainteresowania?
5. Proszę podać trzy cechy polityka z klasą.

Spotkanie upłynęło w miłej i rzeczowej atmosferze. Aktywni uczestnicy debaty otrzymali drobne upominki, ufundowane przez Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego pana Marka Siwca. Ukoronowaniem współpracy młodzieży gimnazjalnej z Biurem Posła do Parlamentu Europejskiego jest zaproszenie uczennicy II klasy gimnazjum wraz z nauczycielem do Brukseli. Wizytę zaplanowano w dniach: 07.04.- 10.04.2013r.

Lekcja Europejska  

Dnia 11 marca 2013r. mieliśmy już po raz trzeci przyjemność gościć w murach naszej szkoły panią Natalię Krzyżan pracownika Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu. W ramach obchodów Europejskiego Roku Praw Obywatelskich pani Natalia zaprosiła uczniów klas gimnazjalnych na multimedialną podróż po Europie, dzięki której młodzież w sposób atrakcyjny ugruntowała swoją wiedzę z zakresu struktur Unii Europejskiej, państw członkowskich UE oraz praw przysługującym obywatelom państw należących do UE. Młodzież miała również możliwość wykazania się wiedzą, biorąc udział w Quizie, poświęconemu zagadnieniom odnoszącym się do realizowanego tematu.

„Poezją wyrażę to, czego powiedzieć nie umiem”  

...to temat tegorocznego Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. 01 marca 2013 r. aż osiemnastu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum prezentowało przed swoimi kolegami i jury (p. M. Burzyńska, p. M. Dojlida) wiersze, które mówią o emocjach: radości, szczęściu, smutku, złości… . Widownia mogła przekonać się, jak wiele uczuć kryje się w wersach prezentowanych utworów i oczywiście – w samych uczestnikach. Tegoroczną edycję konkursu zwyciężyła Weronika Pałczyńska z kl. V, II miejsce zajęła Aneta Magoń, III – Kamil Chechła. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla: Nikol Gromotki i Karola Hibentala. Wszystkim recytatorom jeszcze raz gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day), ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999r. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na świecie miały miejsce w roku 2000. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 2005r. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego służą przede wszystkim: podkreśleniu znaczenia różnorodności językowej i kulturowej, zwróceniu uwagi społeczeństw na kwestie tożsamości narodowej i uświadomieniu wpływu rozumienia języka na rozwój intelektualny dziecka. W naszym Ośrodku, w związku z obchodami DJO, został zorganizowany w piątek 01.03.2013r. konkurs języka polskiego. Udział w konkursie wzięli przedstawiciele klas gimnazjalnych. Rywalizacja była zacięta, bo i zadania nie były łatwe. Po długich naradach jury w składzie: Anna Jakubowska, Iwona Łucka i Małgorzata Bazelak przyznała laur zwycięstwa klasie trzeciej gimnazjum, którą reprezentowali: Nikol Gromotka, Kamil Chechła i Szymon Butkiewicz. Miejsce II zajęła klasa druga gimnazjum, miejsce III klasa pierwsza gimnazjum.

Wiersz, który rozśmieszy każdego  

Dnia 19 lutego 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs literacki pt. "Wiersz, który rozśmieszy każdego". W konkursie brali udział uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym. Jury w składzie p. Alicja Brzezińska, p. Magdalena Krawczonek oceniły prace następująco:
I miejsce zajęła klasa IIu i klasa IG
II miejsce zajęła klasa IV i klasa IIG
Wszystkie klasy, które brały udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz słodkie nagrody.

Pierwszy turniej w Piłkarzyki rozstrzygnięty!  

W dniach 18-19 lutego świetlica Ośrodka zamieniła się w arenę zmagań piłkarskich. A to za sprawą rozgrywanego I Turnieju w Piłkarzyki. Do zawodów przystąpiło 8 drużyn w dwuosobowych składach. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, po cztery zespoły w każdej, rozgrywając spotkania w systemie każdy z każdym. Po ukończeniu fazy grupowej wyłonione zostały cztery najlepsze drużyny, które rozegrały ze sobą mecze półfinałowe – zwycięzcy z grupy I i II z drugą drużyną z grupy I i II. Po bardzo zaciętych i wyrównanych meczach wyłonione zostały dwie drużyny, które zagrały w finale. Przegrane drużyny w półfinale rozstrzygnęły między sobą mecz pocieszenia o miejsce trzecie. Poniżej lista zwycięzców:
I miejsce: Szymon Butkiewicz i Mariusz Wachowicz;
II miejsce: Adrian Danielski i Krzysztof Pierdzioch;;
III miejsce Karol Hibental i Mateusz Kowalski;;
IV miejsce: Marcin Grabarczyk i Dawid Brama;;
V miejsce: Adrian Kozioł i Dawid Nowakowski;;
VI miejsce: Sebastian Szarwark i Tomasz Śledź;;
VII miejsce: Michał Warzyński i Piotr Pikulski;;
VIII miejsce: Adrian Roszkowski i Łukasz Lipecki;;
Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!
Organizatorami turnieju byli: p. Marcin Andruszko, p. Tomasz Łochowicz i p. Łukasz Korbeń.

Ania z Zielonego Wzgórza  

Dnia 19 lutego 2013 r. klasa II-IIIuAG wraz z nauczycielkami p. Magdaleną Krawczonek p. Anetą Stanios-Piłat wybrała się do Teatru Muzycznego w Poznaniu na musical pt.: "Ania z Zielonego Wzgórza" na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery. Spektakl był barwny, prawdziwy i wzruszający, oprawiony wspaniałą muzyką. W musicalu ujęto wszystko to, co w książce najpiękniejsze. Zadowoleni i pełno wrażen uczestnicy wycieczki wrócili do Ośrodka.

Święto wyzwolenia Piły  

Dnia 14 lutego 2013 roku większość ludzi obchodziło modne ostatnimi czasy walentynki. W internacie Ośrodka świętowaliśmy jednak rocznicę wyzwolenia Piły. Apel pt. „Piła – nasze miasto” zorganizowała grupa II. Organizatorzy zaprezentowali historię miasta. Wspólnie porównywaliśmy architekturę Piły dawniej i dziś. Poznaliśmy też muzykę zespołów wywodzących się z Piły. Na zakończenie apelu rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Barwy Piły”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Pierwszą nagrodę zdobył Tomasz Śledź z grupy VII, miejsce II zajął Michał Warzyński z grupy I, a III Szymon Dola z grupy VII.

Bank BGŻ wspiera nasze Stowarzyszenie:)  

W grudniu 2012 roku z pięknym prezentem gwiazdkowym odwiedzili nasz Ośrodek pracownicy banku BGŻ Oddział w Pile. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Pile podarowali nam dwa stoły do gry w piłkarzyki. Stoły są piękne, a koszt podarunku wynosi 1640 zł w tym 1500 od banku, a 140 od Stowarzyszenia. Wychowankowie internatu mają możliwość codziennej gry i zabawy. Trenują już dwa miesiące. W tym tygodniu rozpoczęły się internackie rozgrywki w piłkarzyki. Kto będzie zwycięzcą okaże się niebawem. Serdecznie dziękujemy Bankowi BGŻ za ten dar.

Najlepsi w Województwie!  

Dnia 13 lutego 2013 r. w Gimnazjum nr 58 w Poznaniu odbyło się podsumowanie projektu „Różnorodność – Tolerancja – Integracja”. W czasie uroczystej gali, którą uświetnił fantastyczny musical, zostały wręczone nagrody w Wojewódzkim Konkursie Filmowym, w którym wzięliśmy udział. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Poznania, Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Poznania, Filmoteka Szkolna - ogólnopolski program realizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jest nam niezwykle miło powiadomić szkolną społeczność, że za nakręconą przez nas reklamę społeczną, pt.: „Odważ się zrozumieć”, otrzymaliśmy nagrodę główną!!! Jury, w którego skład wszedł jeden z wykładowców Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM, uznało FILM Michaliny Kubiak, Karola Hibentala i Patryka Kopki za najlepszy spośród wszystkich nadesłanych. Nad pracą uczniów czuwała p. Anna Jakubowska.

Podsumowanie roku 2012 z pilskim Starostą  

Turniej w warcaby  

W internacie naszego Ośrodka odbył się turniej w warcaby. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy dziewczęta i chłopcy. Rozgrywając systemem każdy z każdym, wszyscy rozegrali po trzy lub pięć chwilami bardzo zaciętych meczy. W niektórych przypadkach potrzebna była dodatkowa partia, aby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie najlepszą wśród dziewcząt okazała się Emila Jaworska, druga Weronika Kusz, trzecia Aneta Magoń, czwarte miejsce zajęła Weronika Kończak. Wśród chłopców triumfował Karol Hibental, drugi był Mateusz Kowalski, trzeci Dawid Brama, czwarty Michał Warzyński, na piątym miejscu Adrian Roszkowski i szóste miejsce zajął Kamil Lewicz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników, kolejnym turniej już w następnym roku szkolnym. Turniej zorganizował p. Marcin Andruszko i p. Tomasz Łochowicz.

Magia teatru  

Teatr to swobodnie pływający statek, odbijający od przystani rzeczywistości i kierujący się w stronę baśni, snów i cudów - w taki cudowny rejs udaliśmy się w środę 30.01.2013r. do Regionalnego Centrum Kultury w Pile na spektakl "Baśnie polskie". Przewodnikami klas IV, V i VI były panie: Małgorzata Bazelak i Renata Czarnota. Zanurzyliśmy się w świecie baśni: "Złota kaczka", "Bazyliszek" i "O Waligórze i Wyrwidębie". Całość tego widowiska dopełniała niesamowita gra aktorska, wspaniała scenografia, efekty specjalne i muzyka.

Z wizytą w Sądzie Rejonowym  

Dnia 28 stycznia 2013 r. uczniowie klas gimnazjalnych wraz z czterema nauczycielkami: p. Magdaleną Krawczonek, p. Anną Jakubowską, p. Marleną Dojlidą i p. Jolantą Knosowską wybrali się do Sądu Rejonowego w Pile na spotkanie z sędzią Wydziału Rodzinnego i Nieletnich p. Agnieszką Dąbek-Brelik. Pani sędzia zaprosiła uczniów i nauczycieli do "Sali Rozpraw" a następnie omówiła sprawy dotyczące demoralizacji i czynów karalnych nieletnich. Po krótkim wykładzie p. sędzia odpowiadała na pytania uczniów i nauczycieli dotyczących pracy sędziego.

Bezpieczne ferie  

Zbliżają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszymy, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego przygotowaliśmy apel na temat zachowania bezpieczeństwa podczas ferii. Apel połączono z pogadanką przygotowaną i przeprowadzoną przez Pana podkomisarza Andrzeja Latosińskiego z Powiatowej Komendy Policji w Pile. Celem imprezy było utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy na tematy: bezpiecznych zabaw i właściwego zachowania się w czasie ferii zimowych, przestrzegania zasad ruchu drogowego, utrwalanie numerów telefonów alarmowych. Pan policjant ostrzegł też przed osobami nieznajomymi, z którymi nawiązujemy znajomość przez Internet. Życzymy Wam Drodzy uczniowie, abyście zdrowo i bezpiecznie spędzili ferie zimowe!

Prezenty od Wyższej Szkoły Biznesu:)  

Świąteczna integracja  

Tradycji stało się zadość. Chór szkolny pod kierunkiem p. Agnieszki Janowiak wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek w Ośrodku Rehabilitacyjnym Dzieci Zabajka w Złotowie. Zasiadający w charakterze publiczności pacjenci wraz z rodzicami aktywnie włączali się do śpiewu znanych kolęd i pastorałek. Bożonarodzeniową atmosferę podkreślały własnoręcznie wykonane przez dzieci stroje, a finałową pastorałkę pt. Gore gwiazda Jezusowi... zaśpiewali wszyscy przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

Turniej Bowlingowy  

Dnia 10 stycznia 2013 roku Przemek Małachowski i Krystian Cholewa brali udział w VII Otwartym Turnieju Osób Niepełnosprawnych, organizowanych przez Caritas z ul. Browarnej. W imprezie brało udział 12 drużyn. Nasza szkoła drużynowo zdobyła 2 miejsce!!! Wśród indywidualnych zawodników Krystian zajął III miejsce Przemek V. Turniej przebiegał w bardzo miłej atmosferze a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom zaś najlepsi medale i nagrody rzeczowe. Swoją obecnością zaszczycił Starosta pilski, który rzutem otworzył zawody. Do turnieju chłopców przygotowała R. Czarnota
 

Lubimy czytać :)  

Dnia 7 stycznia 2013r. podsumowaliśmy czytelnictwo za I semestr roku szkolnego 2012/2013. Nagrodzono książkami trzy uczennice:
I miejsce w czytelnictwie uzyskała Marta Szwedziak z klasy V;
II miejsce w czytelnictwie uzyskała Kamila Nieruszewska z klasy IV;
III miejsce w czytelnictwie uzyskała Justyna Bilon z klasy VI.

Spotkanie z ciekawym człowiekiem  

Dnia 20 grudnia 2012 r. odbyło się spotkanie z dziennikarką, współzałożycielką i prezesem Fundacji Literackiej Agnieszki Bartol w Pile, właścicielką firmy wydawniczej "Wydawnictwo Media Zet" - p. Zuzanną Przeworską. W spotkaniu brali udział uczniowie klas I-III, IV, V, VI, IIIG. Pani Zuzanna ciekawie opowiedziała uczniom o działalności Fundacji Literackiej Agnieszki Bartol, zachęcała do brania udziału w Konkursie Literackim im. Agnieszki Bartol, odpowiadała na pytania i rozdawała autografy. Spotkanie zaliczamy do udanych:)

Wigilia  

Mistrz kaligrafii  

Dnia 10 grudnia 2012 r. o godz. 10.45 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs kaligraficzny, który został zorganizowany przez p. Magdalenę Krawczonek. W konkursie brali udział uczniowie z klasy I - III. Ich zadaniem było staranne przepisanie wzorcowego tekstu. Prace zostały ocenione w kategoriach od pierwszego do trzeciego miejsca.
Pierwsze miejsce zajął Adam Zywert
Drugie miejsce zajął Daniel Dudkowski
Trzecie miejsce zajął Paweł Wróblewski
Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie nagrody.

Konkurs recytatorski  

07 grudnia 2012 r. odbył się konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, który zorganizowała p. Magdalena Krawczonek. Wiersze recytowali uczniowie z klas II-IIIuAG, IV, I-III szkoły podstawowej. Jury w składzie (p. Małgorzata Bazelak i p. Anna Jakubowska) oceniło uczniów w kategoriach od pierwszego do piątego miejsca.
Pierwsze miejsce zajęła Kamila Nieruszewska z kl. IV - za recytację wiersza Jana Brzechwy pt. "Psie smutki";
Drugie miejsce zajął Daniel Dudkowski z kl. I-III - za recytację wiersza Juliana Tuwima pt.: "Kotek";
Trzecie miejsce zajął Adrian Buczyński z kl. IV - za recytację wiersza Jana Brzechwy pt.: "Dzik";
Czwarte miejsce zajął Paweł Gołembka z kl. II-IIIuAG - za recytację wiersza Jana Brzechwy pt.: "Leń";
Piąte miejsce zajął Adam Zywert z kl. I-III - za recytację wiersza Juliana Tuwima pt.: "Bambo".
Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz słodkie nagrody.

Czujemy się bezpiecznie :)  

 

W andrzejkowym szale....  

Szkolny wieczór wróżb wraz z zabawą andrzejkową odbył się 28 listopada. Zabawa była przednia! Dyskotekę poprowadził profesjonalista p. Tyll, który zamontował kolorowe światła i nadał charakteru zabawie puszczając tajemniczy dym. W sali obok odbywały się wróżby przygotowane przez panie Marlenę Dojlidę i Małgorzatę Bazelak. Wróżyliśmy sobie: co przyniesie nam nadchodzący rok, dokąd będziemy podróżować i jakie miłości i przyjaźnie będą nas czekać ? Bawiliśmy się znakomicie i trudno było nam rozejść się do domów.

W rytmie hip-hopu  

Dnia 27.11.2012r. w Ośrodku odbył się koncert zespołu FULL POWER SPIRIT, grupy muzycznej wpisującej się w nurt muzyki chrześcijańskiej tworzący głównie w stylu hip-hop. Muzycy dali wspaniały koncert, który był jednocześnie lekcją muzyki i etyki. Teksty piosenek wprawiły w refleksję wszystkich wychowanków. Podczas koncertu lider zespołu opowiadał historie zachęcając młodych odbiorców do tego, by poszukiwali szczęścia kierując się w życiu dobrymi zasadami, by rozwijali swoje pasje i zainteresowania.

Andrzejkowego wieczoru ciąg dalszy.  

27.11.2012 roku odbyły się andrzejki dla zespołów edukacyjnych. Z tej okazji każda z klas mogła skorzystać z fascynujących wróżb andrzejkowych. Wszystkie wróżby odbywały się w komnacie wróżb gdzie panowała aura tajemniczości. Każdy uczeń mógł poznać swoja przyszłość z magicznej kuli, kart, ciasteczka z wróżbą, lać wosk oraz poznać swój przyszły zawód i imię małżonka. W role wróżek wcieliły się panie: Magdalena Retz, Agnieszka Wiśniewska, Agnieszka Czarnecka, Olimpia Klupś i Joanna Pawłowska.

Andrzejkowy wieczór w Internacie  

W poniedziałkowy wieczór (26.11.) w świetlicy internackiej odbył się tradycyjny wieczór andrzejkowy. Chętne osoby dzięki wróżbą mogły poznać swoją przyszłość: czy w najbliższym czasie spotkają kogoś interesującego, czy pojadą na wycieczkę, jak na imię będzie miała przyszła dziewczyna/żona lub przyszły mąż/chłopak, czy w ich życiu wydarzy się coś ciekawego. Oprócz zabaw z wróżbami uczestnicy czarodziejskiego wieczoru mogli się pobawić przy ostatnich hitach z list przebojów. O dobry nastrój w andrzejkowy wieczór zadbali wróżbita Alojzy (p. Łukasz Korbeń) i wróżbita Maciej (p. Marcin Andruszko) - wychowawcy grupy VI.

Zdrowe odżywianie  

21 listopada 2012r. odbyło się spotkanie pt."Zdrowe odżywianie" zorganizowane dla klas uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym. Na wstępie pani Asia Pawłowska powitała wszystkich piosenką pt. "Witaminki" a następnie głos zabrała Pielęgniarka szkolna, która przedstawiła uczniom piramidę zdrowego odżywiania i zapoznała z wpływem witamin na organizm człowieka. Pani Małgorzata Krawczyk zadawała zagadki dotyczące warzyw i owoców. Każdy z przybyłych zespołów otrzymał zadanie składające się z trzech części. Wszyscy uczestnicy sprostali postawionemu wyzwaniu i zdobyli nagrody dla swoich zespołów w postaci pysznych soków Kubuś. Pani Agnieszka Czarnecka nagrodziła uczestników konkursu plastycznego na plakat promujący zasady zdrowego odżywiania.
I miejsce kl. VIu
II miejsce kl. IV-VIu
III miejsce kl. II-IVuA
Wyróżnienie kl. Iu, kl. IIIuAG;
Na zakończenie spotkania nastąpiła degustacja sałatek owocowo-warzywnych przygotowanych w zespołach klasowych.
Organizatorkami spotkania były panie: Joanna Pawłowska, Małgorzata Krawczyk, Agnieszka Czarnecka

Rajd "pieczonego ziemniaka"  

Dnia 24 listopada 2012 r. młodzież z Ośrodka wraz z paniami Olą Siciarz i Renatą Sierhej na zaproszenie nauczycieli i młodzieży ze szkolnego koła PTSM działającego przy Zespole Szkół Gastronomicznych, wzięła udział w pieszym rajdzie do Ośrodka Geovita - Płotki. Po wyruszeniu z ul. Lelewela szliśmy dziarskim krokiem ścieżką rowerowo - pieszą. Choć było mgliście, wszystkim dopisywały humory i po godzinie marszu doszliśmy na miejsce. Tam czekało nas wiele atrakcji: ognisko, pieczone ziemniaki i gorąca herbata. Wszyscy brali udział w grach i zabawach sportowych. Choć zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.

Byliśmy w kinie:)  

W poniedziałek, 19.11.2012 roku grupa dzieci z wychowawcami miała szansę obejrzeć film pt. „Kupiliśmy zoo”. Pokaz filmu wzbogacony był audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym wykonywanymi na żywo. Tę pełną humoru, ale i wzruszającą opowieść o ojcu, który kupuje swej rodzinie niezwykły prezent: ogród zoologiczny z dzikim zwierzętami, zobaczyliśmy z okazji Dni Kultury Solidarności.

Wizyta w Bibliotece  

W dniu 7 listopada 2012 r. klasa IV wraz z nauczycielami p. Magdalena Krawczonek i p. Małgorzatą Bazelak wybrała się do Biblioteki Miejskiej - Filia nr 6 w Pile. Celem wizyty w bibliotece było ukazanie uczniom funkcjonowania czytelni i wypożyczalni w bibliotece innej niż szkolna. Uczniowie wykazali zainteresowanie księgozbiorem biblioteki. Zadowoleni wrócili do szkoły.

Pasowanie na ucznia  

Dnia 19 października uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej Ośrodka. W tym uroczystym dniu wszyscy nowi uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami wzięli udział w apelu. Tradycyjnie uczniowie klas starszych  pod kierunkiem pani Anny Marszałek i Agnieszki Janowiak przygotowali część artystyczną. Po uroczystości na uczniów czekała słodka niespodzianka w klasach.

Do ślubowania i pasowania przystąpili następujący uczniowie:

 klasa I -    wychowawca pani Anna Marszałek

                Karol Adamczewski

             Agnieszka Leśniewicz

klasa Ia -   wychowawca pani Aneta Opiłowska

                Piotr Wypych

             Mateusz Śliwiak

klasa Ib -    wychowawca pani Mariola Stanilewicz

                 Ewelina Stopińska

              Agata Wojciechowska

              Dominik Dudek

              Paweł Buśko

              Rafał Pełczyński

 

NOWYCH UCZNIÓW SERDECZNIE WITAMY W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI UCZNIOWSKIEJ I ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW W NAUCE!

Kopciuszek  

W dniu 16 października 2012 r. klasa II-IIIuAG wraz z nauczycielami p. Magdaleną Krawczonek i p. Anetą Stanios-Piłat wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Teatru Muzycznego w Poznaniu na spektakl pt."Kopciuszek". Spektakl to bajka słowno-baletowa, w której marzenia się spełniają. Przedstawienie miało na celu skonfrontowanie widza z aktorem i rozbudzić wyobraźnię. Uczestnicy wycieczki zadowoleni wrócili do Piły

  Przyłącz się do nas na facebook.com

Mistrzostwa Polski w Ostrzeszowie  

W dniu 10 października uczniowie z naszego Ośrodka brali udział w Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Ostrzeszowie. Największy sukces należał do Karola Hibentala, który stanął na podium na miejscu 3 oraz do Nikol Gromotki, która przybiegła 5. Pozostali zawodnicy: Wegner Jagoda i Miłosz Bąk zajęli również bardzo dobre miejsca.
Gratulujemy!!!!

Konkurs rozstrzygnięty  

Dnia 2 października 2012 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt."Bohater mojego ulubionego wiersza". Klasa IIuAG zajęła pierwsze miejsce a klasa I-III zajęła drugie miejsce. Konkurs zorganizowała p. Magdalena Krawczonek. Nagrodzone klasy otrzymały dyplomy i słodkie nagrody.

Spotkanie z Policjantem  

28 września 2012r. w szkole odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się po drodze do szkoły i ze szkoły. Gościł u nas Pan podkomisarz Andrzej Latosiński z Powiatowej Komendy Policji w Pile. Spotkania odbyły się w dwóch grupach: młodsi klasy IV - VI szkoły podstawowej, starsi klasy I - III gimnazjum. Po wykładzie na temat bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motorowerzystów na drodze Pan podkomisarz odpowiadał na pytania uczniów. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki.

Święto Pieczonego Ziemniaka  

W miniony poniedziałek, jak co roku obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza rozpoczęła się ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Pyrlandia”. Wszystkie prace były piękne i otrzymały wyróżnienia jednak pierwsze miejsce w tym roku zajęła grupa VIII. Główną atrakcją uroczystości było ognisko, w którym dzieci smażyły kiełbaski i piekły ziemniaki. Dla chętnych przygotowano wiele zabaw sportowych takich jak: bieg z ziemniakiem na łyżce, toczenie go po wyznaczonym torze kijem do hokeja oraz ziemniaczana koszykówka. W trakcie imprezy dzieci kosztowały słodkich wypieków, które przygotowały dziewczynki z III grupy pod bacznym okiem Pani Oli. Na koniec wspólnie rozwiązaliśmy quiz dotyczący ziemniaków i usłyszeliśmy kilka ciekawostek na ich temat. Za wspólną zabawę i miłe towarzystwo wszystkim serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
Organizatorami imprezy była grupa III.

WITAMY PO WAKACJACH!  

3 września 2012 r. o godzinie 9.00 odbył się uroczysty apel rozpoczynający nowy rok szkolny 2012/2013. Uroczystość przygotowała i poprowadziła pani Anna Marszałek. Z wierszem wystąpili uczniowie szkoły podstawowej. Pani Dyrektor Beata Balcerowicz powitała wszystkich zebranych, a przede wszystkim uczniów, którzy po raz pierwszy przestąpili próg naszej szkoły i rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.

BIEG DLA OTWARTYCH SERC!  

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Pile wspólnie z klubem 4 RUN TEAM organizuje akcję charytatywną, w trakcie której zbierane są środki dla podopiecznych Stowarzyszenia, uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile. Zapraszamy do udziału w naszej akcji wszystkich mieszkańców Piły i okolic. Każdy może przebiec półmaraton w Pile dnia 9.09.2012 nogami biegaczy klubu 4 RUN TEAM. Wystarczy wpłacić 21 złotych, czyli złotówkę za każdy kilometr przebiegnięty przez biegacza. Jest to sposób na osobisty udział w półmaratonie dla wszystkich osób, które nie mogą aktywnie uczestniczyć w biegu. Jest to zarazem sposób na okazanie otwartego i chętnego serca do wspierania dzieci z upośledzeniem umysłowym. Klub 4 RUN TAEM zrzesza 60 członków. Na jego czele stoi znany maratończyk Marek Jaroszewski. Klub uczestniczył już w akcjach charytatywnych typu zbieranie krwi, badanie mammograficzne. W półmaratonie pobiegnie 20 biegaczy. Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” uzyskane podczas akcji środki przeznaczy na zakup pomocy dydaktycznych i rehabilitacyjnych dla dzieci z upośledzeniem umysłowym, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile. facebook.com

Zakończenie roku szkolnego

Dnia 29 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez ucznia klasy III AG - Łukasza Palińskiego i uczennicę klasy IIG – Weronikę Malęgowską, nastąpiła część oficjalna- wprowadzenia sztandaru Ośrodka i odśpiewanie hymnu narodowego. Po tej części dyrektor placówki- pani Beata Balcerowicz i wychowawcy poszczególnych klas wręczyli najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Byli to: kl. IV SP- Marta Pol i Emilia Jaworska, kl. V SP - Nathali Dałkowska i Norman Andrzejewski, kl. I G- Michalina Kubiak i Karol Hibental, kl. II G - Kamil Chechła, kl. III AG- Łukasz Paliński i Rafał Niedbalski, kl. III BG - Małgorzata Stachyra. W czasie uroczystości zostały wręczone statuetki dla najlepszych sportowców kończących szkołę. W tym gronie znaleźli się: Aneta Łęcka, Łukasz Paliński i Rafał Niedbalski. Szczególnym momentem było zaprezentowanie przez wychowawczynie klas trzecich sylwetek uczniów kończących szkołę. Po tym nastąpił moment podziękowań przez tegorocznych absolwentów, którzy wręczyli paniom dyrektor kwiaty, a wszystkim nauczycielom słodkie upominki. Następnie wszyscy uczniowie klas trzecich wystąpili, by z rąk pani dyrektor otrzymać świadectwa ukończenia Gimnazjum. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Beata Balcerowicz, życząc wszystkim radosnych, pełnych przygód i bezpiecznych wakacji.

Spacer po Gwdzie

W dniu 19.06.2012 r uczniowie klasy I-II-III pod opieką wychowawcy p. Anny Marszałek płynęli tramwajem wodnym po Gwdzie. Podróż trwała godzinę. Uczniowie mogli podziwiać krajobraz Piły. Wielką atrakcją była również możliwość trzymania steru i kierowania tramwajem.

Czytelnictwo II semestr

Dnia 14 czerwca 2012 r. wyróżnienie w czytelnictwie za II semestr roku szkolnego 2011/2012 w postaci nagród książkowych otrzymały trzy uczennice:
Kamila Nieruszewska kl. I-III
Emilia Jaworska kl. IV
Marta Szwedziak kl. IV

Jesteśmy NAJLEPSI !!!

Można by przysiąc, że w Pile strefa kibica na EURO 2012 już została otwarta! Cóż, emocje zapewne tak samo silne, ale to nie początek sportowych rozgrywek, tylko II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Bez wiz – Bez dewiz”, zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Pile i Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile. Hasłem towarzyszącym zmaganiom młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi było: „Europejskie święto piłki nożnej”. Patronat nad konkursem objęli: Punkt Informacyjny Europe Direct - Poznań przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Pile. Zmaganiom sześciu drużyn towarzyszył doping wspaniałej widowni, która przy pomocy bębnów, tub i innych instrumentów muzycznych wyrażała podziw dla ogromnej wiedzy zawodników na temat Unii Europejskiej i mistrzostw EURO 2012. Drużyny musiały wykazać się w czterech konkurencjach: prezentacja miasta – organizatora EURO 2012, wykonanie okrzyku dopingującego drużyny, udzielenie odpowiedzi na dwa zestawy pytań oraz rozpoznanie wizerunków sławnych Europejczyków. Jury w składzie: przewodnicząca: p. Jolanta Lubińska – Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile, p. Natalia Krzyżan – nasz ekspert ds. Unii Europejskiej, przedstawiciel Euro Direct w Poznaniu oraz p. Magdalena Wojciechowska – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – miało niezwykle trudne zadanie, by spośród tak świetnie przygotowanych zespołów wyłonić zwycięzców. Rywalizacja, chociaż przebiegała w przyjaznej atmosferze, spotęgowana była chęcią dotarcia na najwyższe podium, gdyż wśród nagród w konkursie nie lada gratka, m.in. oficjalne piłki UEFA na rozgrywki EURO 2012 ufundowane przez Urząd Miasta Poznań i p. Jolantę Chułek, plecaki, atrybuty kibica oraz liczne materiały dotyczące Unii Europejskiej, które zostały przekazane przez EURO DIERECT w Poznaniu, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Pile i Urząd Miasta Piły. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła drużyna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Kolejne miejsca zajęli: II - Zespół Szkół Specjalnych w Gębicach, III - Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile, IV – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wągrowcu, V- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance, VI – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jastrowiu. Możliwość zorganizowania konkursu jest dowodem na to, jak współpraca różnych instytucji może przełożyć się na radość, przyjaźń i otwartość w dążeniu do odkrywania tajników otaczającego nas świata. Jesteśmy przekonani, że przy wsparciu Euro Direct w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Pile oraz innych instytucji, w przyszłym roku znów będziemy mogli obserwować eksplozję pozytywnych emocji i cieszyć się wspaniałą atmosferą konkursowych zmagań. Do zobaczenia!

Bez wiz – Bez dewiz

klknij w regulamin konkursu

Nasza placówka już po raz drugi jest organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Bez wiz – Bez dewiz”. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Europejskie święto piłki nożnej”. Patronat nad konkursem objęli: Euro Direct w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Pile. Na uczestników czeka wiele atrakcji i wyjątkowe nagrody. Wszystkim drużynom życzymy powodzenia i niezapomnianych wrażeń! Do zobaczenia 05 czerwca 2012 roku o godzinie 11.00 w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile.

Dzień Hinduski

Indie to kolejny kierunek podróży, w jaką zabrani zostali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pile, z okazji imprezy z cyklu „Palcem po mapie”. Obchody tego dnia rozpoczęły tradycyjne tańce hinduskie i medytacje w wykonaniu wychowanków i nauczycieli Ośrodka pod czujnym okiem pani Justyny Michaelis–Nowak, pani Barbary Żmii i pani Ewy Pierzgalskiej. Kolejnym punktem było przedstawienie na podstawie bajki hinduskiej, przygotowane pod kierunkiem pani Kamili Cichorackiej i pani Agnieszki Czarneckiej pt.: „Przyjaciele”. W tym dniu nie mogło się zabraknąć tradycyjnej kuchni hinduskiej za którą odpowiedzialna była pani Anna Suliga. Serwowano m.in.: chleb Noan (codzienny placek), chleb Chapati (placki pszenne), Dahl (zupa z zielonej fasolki), Samosy nadzienie z ziemniaków i warzyw, naleśniki kokosowe z bananami oraz ciasta czekoladowe, z ananasem, cynamonowe (marchewkowe). Uczestnicy tej niecodziennej wycieczki poznawali bóstwa i tradycje religii hinduskiej. Na terenie Ośrodka można było zobaczyć świątynię miłości Tadż Mahal, świątynię szczurów Karni Mata, nie mogło zabraknąć również czczonych w Indiach, krów. Podczas spaceru po tradycyjnym bazarze indyjskim, spotkać było można rodzinę królewską, Matkę Teresę z Kalkuty, rodzinę Gandi, kapłana świątyni, Szeherezadę. W role najbardziej znanych ludzi z Indii, wcielili się nauczyciele z SOSW. Jest to kolejny dzień z cyklu imprez „Palcem po mapie”. Do tej pory odbyły się podróże po Polsce, do Japonii, Afryki, Rosji, do niektórych krajów UE, na Dziki Zachód, a w tym roku wybór padał na Indie, dlatego, że chcieliśmy aby to był kraj wyróżniający się swoją kulturą, obyczajami, religią. A przede wszystkim aby było kolorowo i radośnie i jak widać udało się nam to zrealizować. Głównym organizatorem i pomysłodawcą tego dnia była pani Urszula Wojnarowicz–Kaczorowska. Osoby odpowiedzialne za dekoracje i stroje p. Joanna Giełczyk i p. Aleksandra Siciarz. Obecny był pan Starosta Pilski Mirosław Mantaj oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego z Wielenia.

Pierwsza pomoc

W dniu 28 maja odbyło się pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy szkolenie z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej. Uczestniczyły w nim klasy uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Na tych zajęciach zaprezentowany został film instruktażowy pt. "Profesor Kręciołek". Uczniowie aktywnie brały udział w poszczególnych etapach szkolenia. Nauczyły się wybierać na telefonie komórkowym właściwy numer alarmowy, opanowały umiejętność prawidłowego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Dzieci ćwiczyły umiejętność ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej, wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca na fantomach pod fachowym wsparciem naszej szkolnej pielęgniarki pani Teresy Tomaszewskiej. Organizatorzy przedsięwzięcia: Lidia Wasilewska, Joanna Pawłowska, Renata Czarnota

DZIĘKUJEMY ŻE BYLIŚCIE Z NAMI :) 28.05.2012

Zapraszamy na Dzień Dziecka ze Stowarzyszeniem!!!

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” zaprasza na Pilski Dzień Dziecka organizowany przez Pilską Izbę Gospodarczą. Podczas imprezy Stowarzyszenie przeprowadzi zbiórkę publiczną w formie loterii, licytacji, punku gastronomicznego serwującego pyszności za „cegiełki”, punktu malowania twarzy. Na przybyłych gości czekać będzie wiele atrakcji m.in pokaz dogoterapii, punkt indyjski, bańki mydlane, zabawy tematyczne dla dzieci, przejazdy bryczką. Licytować będziemy m.in. autentyczny kombinezon pilota wojskowego, piłkę i zdjęcie z autografami „orłów Górskiego”, piłkę z autografem Henryka Kasperczaka, piłkę KKS Lech i koszulkę meczową, zaproszenie do restauracji mistrza kulinarnego Zenona Hołubowskiego, zaproszenie do pizzerii K2 oraz pijalni czekolady Belgian Chocolade Club, usługi firmy sprzątającej Simple Cleaning,lekcja nurkowania w szkole nurkowania Deep Diver, zaproszenie na kolację do restauracji Parkowa, oroz wiele innych. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rozbudowę placu zabaw przy Ośrodku.

 Zapraszamy na pilskie lotnisko w niedzielę 27.05.2012r. od godziny 12.00.

Spotkanie z Wiesławą Pyrcz 23.05.2012

W dniu 23 maja 2012 r w bibliotece szkolnej z inicjatywy p. Magdaleny Krawczonek gościła pani Wiesława Pyrcz - nauczycielka, pisarka książek edukacyjnych dla dzieci o tematyce prozdrowotnej i przyrodniczej . W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. I-III, IV, V, IV-Vu, I-IIIuaG. Pisarka przedstawiła tytuły swojego autorstwa: "Recepta na zdrowie" i "Wiersze, które uczą przyrody". Podczas spotkania uczniowie chętnie odpowiadali na pytania pani Wiesławy. Na koniec uczniowie otrzymali plakaty z autografem autorki. Istniała także możliwość zakupu książek.

Złota Kaczka 21.05.2012

W dniu 21 maja odbyło się warszawskie spotkanie, na którym uczniowie mogli uczestniczyć w Quizie na temat stolicy Polski oraz zapoznać się z kolejną legendą pt. "Złota kaczka". Wszystkim dzieciom bardzo podobało się przedstawienie teatralne wykonane przez naszych uczniów. Organizatorami uroczystości były panie: Jola Knosowska i Joanna Pawłowska

Konkurs piosenki w Chojnicach 17.05.2012

Uczniowie zespołu wokalnego pod kierunkiem p. Agnieszki Janowiak uczestniczyli w konkursie piosenki w Chojnicach "Święto Muzyki" 2012. W tym prestiżowym turnieju biorą udział dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z różnych rejonów Polski. Dzieci z naszej szkoły startowały w kategoriach: zespół wokalny oraz solista. W obu tych konkurencjach odnieśliśmy sukces! I miejsce w kategorii zespół wokalny oraz wyróżnienie dla solistki Weroniki Pałczyńskiej. Atmosfera konkursu sprzyjała dobrej zabawie oraz integracji uczniów.

Lekcja biblioteczna 17.05.2012

W dniu 17 maja 2012 r. uczniowie klasy 4-5 u wraz z wychowawcą p. Joanną Pawłowską i nauczycielem p. Magdaleną Krawczonek wybrali się do Filii nr 6 Biblioteki Miejskiej w Pile. Zajęcia w bibliotece były przypomnieniem i utrwaleniem wiadomości o Mikołaju Koperniku i Układzie Słonecznym. Uczniowie bardzo ładnie pracowali na zajęciach w bibliotece. Zadowoleni wrócili do szkoły.

Kangurek matematyczny

Znamy już wyniki konkursu matematycznego.
Szkoła Podstawowa
I miejsce Krystian Kowalski kl. 6
II miejsce Emilia Jaworska kl. 4
III miejsce Norman Andrzejewski kl. 5
Uczestnicy: Marta Szwedziak kl. 4, Wanda Kowalska kl. 4, Nathalie Dołkowska kl. 5, Iza Żymek kl. 5
Gimnazjum
I miejsce Przemysław Zinter IIIa g
II miejsce Kamil Chechła II g
III miejsce Łukasz Paliński III ag
Uczestnicy: Kamil Żak – III b g, Krystian Fifielski- III a g, Kamila Żołędziowska- I g, Michalina Kubiak – I g, Małgorzata Stachyra – III b g, Łukasz Lipecki – II g Organizatorami konkursu były panie: A. Sadłowska, R. Sierhej. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

GRZEGOSKARY 2012 ROZDANE! 19.04.2012

GRZEG’OSKARY 2012 Już po raz piąty odbyły się Grzeg’Oskary. Statuetka „Grzegoskar” jest specjalnym wyróżnieniem wyłonionym na drodze plebiscytu przeprowadzonym w kwietniu w naszym ośrodku. Nagroda jest uwieńczeniem całorocznej pracy, stanowi bowiem pochwałę – wyróżnienie, zarówno ze strony nauczycieli jak i ze strony wychowanków. Grzeg’Oskary wręczane są w uroczystość naszej patronki Marii Grzegorzewskiej. Gala rozpoczęła się występem dzieci przygotowanym przez p. Magdalenę Retz i Agnieszkę Wiśniewską. Następnie przyznano Grzeg’Oskary w kategoriach:
NAJMILSZA DZIEWCZYNA - ANETA ŁĘCKA
„MAŁA MISS” - KLAUDIA BORNIKOWSKA
NAJMILSZY CHŁOPAK - ŁUKASZ PALIŃSKI
NAJBARDZIEJ PRACOWITY WYCHOWANEK - BARTEK TOMASZEWSKI
NAJWESELSZY WYCHOWANEK - KACPER BOCH
UŚMIECH O PORANKU - TOMEK ŚLEDŹ
AKTOR ROKU - SZYMON BUTKIEWICZ
PRAWA RĘKA WYCHOWAWCY - DANIEL PERTEK
PRZYJACIEL DLA WSZYSTKICH - MAŁGOSIA STACHYRA
SPORTOWIEC ROKU - RAFAŁ NIEDBALSKI
NAJLEPSZA GOSPOSIA - WANDA KOWALSKA
GAWĘDZIARZ - PRZEMEK MAŁACHOWSKI
ZŁOTA RĄCZKA - KAMIL CHOLEWA
CZYŚCIOSZEK - PRZEMEK ZINTER
MYŚLICIEL ROKU - SZYMON RZEPA
JASIU WĘDROWNICZEK- TURYSTA ROKU - JAKUB NAPIERAŁA
TAJEMNICZY „DON PEDRO” - SZYMON KLIMASZEWSKI
TANCERZ ROKU - SEBASTIAN SZARWARK i SZYMON DOLA
„SZYBKI BILL” - MACIEJ ŻMUDOWSKI
„GWIAZDA ESTRADY” - ADRIAN ROSZKOWSKI
„CELEBRYTA CZASU” - JOLA PAWŁOWSKA
„AMANT ROKU” - MATEUSZ ROSIŃSKI
Wręczone również zostały trzy Super Grzeg’Oskary, są to wyróżnienia pani dyrektor Beaty Balcerowicz, pani wicedyrektor Katarzyny Czarneckiej i pani wicedyrektor Kingi Anielskiej- Wachowskiej. Super Grzeg’Oskara przyznano osobie o otwartym sercu, na którą zawsze można liczyć. Tą osobą jest pan Stanisław Jendraszczak. Dwoma pozostałymi Super Grzeg’Oskarami wyróżniono: Konrada Wójtowicza i Kamila Żaka. Pokaz taneczny dzieci przygotowany był pod kierunkiem pani Aleksandry Siciarz, Ewy Pierzgalskiej, oprawą muzyczną zajęła się p. Agnieszka Janowiak. Za dekoracje i wykonanie pięknych statuetek odpowiedzialni byli p. Joanna Giełczyk, p. Justyna Michaelis – Nowak i p. Tomasz Łochowicz. Natomiast całą imprezę uwiecznił na zdjęciach p. Łukasz Korbeń. Wszystkim bardzo dziękujemy. Organizatorami imprezy byli nauczyciele: Ewa Pierzgalska i Anna Suliga.

Wielkanoc 02.04.2012

Lekcja biblioteczna 29.03.2012

W dniu 29.03.2012 r. klasa I-II-III pod opieką wychowawcy p. Anny Marszałek i p. Aleksandry Siciarz była na lekcji bibliotecznej w Filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. Pani bibliotekarka omówiła zasady właściwego korzystania z książek. Uczniowie zostali zapoznani z księgozbiorem czytelni i wypożyczalni oraz nowoczesnym komputerowym systemem wypożyczania książek. Pani bibliotekarka przeczytała również bajkę, do której uczniowie narysowali ilustracje. W nagrodę młodzi czytelnicy otrzymali kalendarze i zakładki do książek oraz wypili pyszną gorącą czekoladę.

Piła dawniej i dziś 15.03.2012

W dniu 15 marca 2012 odbył się apel szkolny pt. "Piła w przeszłości i dzisiaj" dla klas uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Uczniowie uczestniczyli w pokazie multimedialnym pt."Spacer po Pile", w turnieju "Przykładny Pilanin", na którym musieli wykazać się wiedzą o mieście Pile oraz z zakresu kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych jak i też sprawnością fizyczną podczas konkurencji sportowych. Został także rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt. "Piła w obiektywie". Organizator uroczystości i konkursów Joanna Pawłowska

Bal Karnawałowy w Klubie Bowling Rodło 01.02.2012

Dnia 1 lutego 2012 roku odbyła się zabawa karnawałowa organizowana przez grupę II. Dzięki uprzejmości właścicieli klubu Bowling Rodło w Pile mieliśmy możliwość bawić się w dyskotekowej scenerii. Muzykę puszczał Pan Krzysztof Belak, który bawił się z nami już czwarty raz. Wszystkie grupy internackie przygotowały piękne nakrycia głowy. Goście z zespołów edukacyjno – terapeutycznych przybyli w strojach karnawałowych. W trakcie zabawy wybrani zostali Królowa i Król Balu. Zostali nimi Aneta Łęcka oraz Patryk Drojowski. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a hitem tegorocznej zabawy był utwór Michela Telo - Ai Se Eu Te Pego.

Spotkanie Noworoczne 26.01.2012

Dnia 26 stycznia 2012 roku odbyło się Noworoczne Spotkanie wszystkich emerytowanych pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile. Wstępem do wspólnego kolędowania było przemówienie Pani Dyrektor Beaty Balcerowicz. Następnie szanownych gości zaproszono do obejrzenia inscenizacji pt: ”Niepojęte dary”, które zostało przygotowane przez dzieci oraz nauczycieli i wychowawców naszego Ośrodka. Mali aktorzy spisali się na medal. Występ zakończyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Po przedstawieniu nasi goście mogli powspominać dawne czasy przy kawie i słodkościach przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Z przyjemnością zobaczyli również dwie prezentacje: pierwsza dotyczyła historii powstania SOSW, druga natomiast aktualnej pracy terapeutycznej. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.

Projekt zakończony 25.01.2012

Uroczyste zakończenie projektu „Coraz lepsi-zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z trudnościami w uczeniu się”, którego beneficjentem był Powiat Pilski, a realizatorem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, odbyło się 25 stycznia br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Podczas spotkania Dyrektor Ośrodka Pani Beata Balcerowicz przypomniała główne cele i założenia projektu, wymieniła metody, w oparciu o które realizowano zajęcia, przedstawiła także osiągnięte rezultaty oraz złożyła serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację. Podczas gali zaprezentowano film, wyprodukowany przez TV Asta, który miał na celu przybliżyć widzom zakres działań pedagogów oraz wrażenia dzieci, które brały udział w zajęciach pozalekcyjnych. Wieczór uświetniły pokazy układów choreograficznych, będących syntezą umiejętności, jakie uczniowie zdobyli w czasie kilku miesięcy trwania projektu oraz występy wokalne i taneczne zaproszonych gości. Uczestnicy zajęć, którymi byli wybrani uczniowie ze szkół podstawowych z Piły oraz Gimnazjum Ośrodka odebrali zaświadczenia uczestnictwa w projekcie, upominki oraz gratulacje z rąk Starosty Pilskiego Pana Mirosława Mantaja. Podsumowaniu projektu towarzyszyła wystawa prac uczniów, które wykonali na zajęciach arteterapeutycznych. Projekt „Coraz lepsi-zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z trudnościami w uczeniu się” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytelnictwo - I półrocze 2011/2012 26.01.2012

Pod koniec pierwszego semestru roku szkolnego 2011/2012 wyróżnienie w czytelnictwie otrzymały trzy uczennice: Klaudia Koziorowska kl.I-IIIuAG, Emilia Jaworska kl.IV i Kamila Nieruszewska kl.I-III. Uczennice otrzymały nagrody książkowe.

BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ

Z dumą informujemy, iż nasza Placówka przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu -
kliknij i zobacz szczegóły

Wizyta w bibliotece 18.01.2012

W dniu 19 stycznia 2012 roku klasa 4-5 u wraz z p. Joanną Pawłowską i p. Magdaleną Krawczonek wybrała się do Biblioteki Publicznej - Filia nr 6 w Pile na "Spotkanie Jadwiżyńskie z książką". Panie pracujące w bibliotece oprowadziły uczniów po bibliotece, następnie przygotowały kilka ćwiczeń praktycznych dla dzieci. Uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły.

Kolędowanie 12.01.2012

Dnia 12.01.2012 w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyło się II Wspólne Kolędowanie Otwartych Serc organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”. Zgodnie z formułą imprezy znane, polskie kolędy wykonali wspólnie wychowankowie Ośrodka oraz lokalni politycy. W zabawie udział wzięli: Starosta Pilski Mirosław Mantaj, Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Jolanta Lubińska, Wicedyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Pile Małgorzata Ciemięga, a Panią Poseł Marię Małgorzatę Janyska reprezentowała Dyrektor jej biura poselskiego w Czarnkowie. Mieliśmy możliwość ocenić również możliwości wokalne Przewodniczącego Rady Rodziców Kazimierza Plewy oraz naszych Pań dyrektor: Beaty Balcerowicz, Katarzyny Czarneckiej oraz Kingi Anielskiej-Wachowskiej. W zabawie towarzyszyli nam uczestnicy i terapeuci z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ujściu i Pile, którzy przygotowali swoje wersje znanych kolęd. Imprezę uświetnił piękny występ Agnieszki Kopacz i Anny Witczak, które już po raz drugi zechciały bawić się wspólnie z nami i wprowadziły wszystkich zebranych w radosny, kolędowy nastrój.

Wizyta Pana Strażaka 19.12.2011

WIGILIA 15.12.2011

„Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości od Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
 Dlatego, żeby sobie przebaczać.”
[ks. Jan Twardowski „Dlaczego jest święto…?”]


    Zgodnie z dwudziestoletnią już tradycją, 15 grudnia 2011 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile odbyła się uroczysta Wigilia, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i wielu wyjątkowych gości. Wśród echa kolęd, pięknych dekoracji zostały przedstawione jasełka. W tym roku wychowankowie naszego Ośrodka wcielili się w postaci dzieci z wielu krajów świata, między innymi Francji, Argentyny, Kanady, Etiopii. Ofiarując to, co mają najcenniejszego, kłaniali się nowo narodzonemu Jezusowi. Po zakończeniu przedstawienia, spotkaliśmy się przy uroczystym, tradycyjnym posiłku. Był on okazją do podzielenia się opłatkiem i odwzajemnienia uśmiechu. Podczas wieczerzy odwiedził nas bardzo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj, który w tym roku miał wielu pomocników- sponsorów. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy swoim zaangażowaniem, pomocą i życzliwością sprawili, że dzień Wigilii w naszym Ośrodku okazał się czasem wyjątkowym! Niech przesłanie, jakie płynie z wiersza ks. J. Twardowskiego pozostanie sednem wszystkich bożonarodzeniowych spotkań.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Jestem bezpieczny na drodze 25.11.2011

W listopadzie przeprowadzono konkurs zakończony testem dla dzieci z naszego Ośrodka „Jestem bezpieczny na drodze”. Test poprzedzono powtórzeniem niezbędnych informacji na temat bezpieczeństwa na drodze. Powtórzenie wiadomości odbywało w grupach internackich wraz z wychowawcami. We wtorek 29.11.2011 r. odbyło się spotkanie wytypowanych reprezentantów grup internackich ,na którym w przyjaznej atmosferze przeprowadzono test podsumowujący. Spotkanie podsumowano wręczeniem słodkich upominków i przekonaniem, że JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE!

11 listopada raz jeszcze 25.11.2011

W dniu 25 listopada br. odbył się apel z okazji Święta Niepodległości Polski, który skierowany był dla klas zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej i gimnazjum. Organizatorkami apelu były p. Magdalena Krawczonek i p. Aneta Stanios-Piłat. Apel podzielony został na dwie części. Pierwsza obejmowała przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy I-IIIuG a druga część dotyczyła pytań, skierowanych do uczniów obecnych na apelu. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z odpowiedziami na pytania, za które zostali nagrodzeni. Na koniec apelu wszyscy zadowoleni rozeszli się do klas.

Turniej warcabowy 14.11.2011

Dnia 14.11.2011r w Gębicach odbył się Turniej warcabowy, naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: młodsza w składzie Karol Hibental I m, Mikołaj Niedbalski V m, Jerzy Żołedziowski VII msc. Drużynowo młodsi zdobyła I miejsce i puchar. Drużyna starsza to: Rafał Niedbalski II m, Łukasz Paliński III m, Szymon Budkiewicz XVII m. Drużynowo zdobyli II msc. Karol Hibental, Rafał Niedbalski i Łukasz Paliński zakwalifikowali się na Mistrzostwa Polski w Warcaby, które odbędą się w Miłakowie 25-27 XI.2011r. Zawodnikami opiekowała się p. Renata Czarnota

11 LISTOPADA

93 rocznica odzyskania niepodległości była okazją do uroczystego apelu. Niechaj nie będzie ona dla nas tylko kolejnym świętem, kolejną kartką w kalendarzu oznaczoną czerwonym kolorem, dniem wolnym od szkoły i pracy. Pamiętajmy w tym dniu o tych, którzy przez ponad wiek (123 lata) nie porzucili wiary w odzyskanie wolności Polski.


„JESZCZE POLSKA NIE UMARŁA,
KIEDY MY ŻYJEMY,
CO NAM OBCA MOC WYDARŁA,
SZABLĄ ODBIJEMY.
MARSZ, MARSZ DĄBROWSKI,
DO POLSKI Z ZIEMI WŁOSKIEJ
ZA TWOIM PRZEWODEM.
ZŁĄCZEM SIĘ Z NARODEM...”

Próbna ewakuacja internatu 09.11.2011

Dbając o bezpieczeństwo naszych wychowanków chcemy aby potrafili oni właściwie zachować się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Z tego też powodu w godzinach wieczornych odbyła się próbna ewakuacja z internatu.... kliknij

Wiesława Prycz z wizytą w internacie 10.10.2011

Gościliśmy p. Wiesławę Prycz, nauczycielkę, poetkę piszącą edukacyjne wiersze o tematyce przyrodniczej i prozdrowotnej dla dzieci.

Powitanie nowych mieszkańców internatu 29.09.2011

W czwartek (29.09.2011) w internacie naszego Ośrodka odbył się apel zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego pana Marcina Andruszko, na którym zostali powitani nowo przybyli wychowankowie. Były konkursy, które przybliżyły wszystkim mieszkańcom miejscowości, z których pochodzą główni bohaterowie spotkania, a także została sprawdzona wiedza co powinno się znaleźć w plecaku każdego ucznia. Apel zakończyła dyskoteka w rytmach największych przebojów minionych wakacji i innych. Poniżej lista nowych mieszkańców internatu:
EMILIA z gr. III
WERONIKA z gr. III
SZYMON z gr. V
TOMASZ z gr. VII
KRZYSZTOF z gr. VII
SŁAWEK z gr. VII

Ziemniaki Cudaki 28.09.2011

Mandala

Ostrzeszów 2011 21-22.09.2011

REPREZENTACJA SZKOŁY NA I JESIENNĄ OGÓLNOPOLSKĄ SPARTAKIADĘ MŁODZIEŻY:
1. Gromotka Nikola - bieg na 800 m – miejsce II
2. Wegner Jagoda - bieg na 800 m – miejsce III
3. Gąsiorek Patrycja - bieg na 800m – miejsce IV
4. Hibental Karol - bieg na 800 m – miejsce I
5. Marzec Paweł - bieg na 100m – miejsce II, 200m – miejsce I, 1500m – miejsce II
6. Niedbalski Rafał - bieg na 800m – miejsce III
7. Niedbalski Mikołaj - bieg na 1500m - miejsce III
8. Bąk Miłosz-bieg na 1500m – miejsce I
9. Jarycyh Mateusz-bieg na 200 m - miejsce III
Gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałych miejsc!

XIII Jesienne Mistrzostwa w Biegach Przełajowych
- Czarnków 2011
20.09.2011

Nasza Reprezentacja:
1. Wegner Jagoda
2. Niedbalski Rafał
3. Fifielski Krystian
4. Celebański Dawid
5. Rola Sylwester
6. Paliński Łukasz
7. Gromotka Nikol
8. Kurz Weronika
9. Gąsiorek Patrycja
10. Popielas Sandra
11. Jarych Mateusz
12. Bąk Miłosz
13. Chudziak Piotr
14. Żołędziowski Jerzy
15. Truszkowski Maciej
16. Pikulski Piotr
17. Brzostek Damian
18. Butkiewicz Szymon
19. Niedbalski Mikołaj
20. Hibental Karol
Rezerwa: Kłos Aleksandra, Lipka Justyna.
Opiekunowie: R. Czarnota, J. Chułek

Zabajkowa wycieczka 09.2011

Jedną z pierwszych wrześniowych wycieczek był wyjazd do Złotowa. Uczniowie z naszej szkoły odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Zabajka. Celem wyjazdu była integracja dzieci i młodzieży z przebywającymi tam pacjentami oraz udział w różnorodnych formach terapii. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z hipoterapii i dogoterapii. Dzieci chętnie angażowały sie w zaproponowane ćwiczenia z udziałem koni i psów. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja skorzystania z tego typu zajęć. Pracowite popołudnie zwieńczył wspólny udział w muzykoterapii grupowej. Inicjatorem tego spotkania była p. Agnieszka Janowiak.

MISTRZOWSKI BIEG 4.09.2011

 

Pani Ewa Pierzgalska -nauczyciel i terapeuta w Ośrodku- została Mistrzynią Powiatu Pilskiego w corocznie organizowanym Półmaratonie biegnącym ulicami Piły! Wydarzenie to poprzedził minimaraton, w którym udział wzięli nasi uczniowie: Mikołaj Niedbalski III m (!), Mateusz Jarych, Jagoda Wegner, Patrycja Gąsiorek, Dawid Brama, Piotr Chudziak.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!

II Festyn Radości zakończony 10.06.2011

TYM WSZYSTKIM, KTÓRZY OKAZALI OTWARTE SERCA: DZIĘKUJEMY !!!
Zebraliśmy 4 669,89 zł :)

Dziki Zachód w Ośrodku 02.06.2011

Z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Pile odbyła się po raz kolejny impreza z cyklu „Palcem po mapie”. Tym razem wychowankowie odbyli podróż na Dziki Zachód. Organizatorem i pomysłodawcą była pani Urszula Wojnarowicz-Kaczorowska. Dlaczego akurat Dziki Zachód?: „Kraje Unii Europejskiej dzieci poznają na lekcjach w szkole, a my chcieliśmy wprowadzić trochę egzotyki w naszych podróżach i wybór padł na Dziki Zachód” (powiedziała U. Wojnarowicz–Kaczorowska). Podczas imprezy w wiosce indiańskiej, która stanęła w centralnym punkcie na terenie Ośrodka można było zobaczyć różne plemiona indiańskie: plemię Apaczów, Siusków, Czejenów i Irokezów. W czasie przedstawienia „Mały Dżakaru” byliśmy świadkami tańców indiańskich, a później grupa młodzieży z Poznania, która przybyła do naszego Ośrodka odtańczyła do rytmów muzyki country tradycyjny taniec cowboyski. W miasteczku Western City dla dzieci były przygotowane atrakcje rodem z Dzikiego Zachodu: jazda konna, siłowanie się na ręce, dla odważnych przejście gołymi stopami po rozsypanych szyszkach, łowienie ryb i inne. Menu tego dnia również było pod dyktando tamtych czasów, serwowano m.in.: fasolkę po bretońsku, risotto, racuchy, drożdżówkę. Przygotowania do imprezy trwały kilka tygodni, w między czasie były szyte stroje indiańskie, przygotowana była dekoracja, zabawy. Dzieci i młodzież bardzo zaangażowały się w przygotowania, wprowadzane były w tematykę Dzikiego Zachodu przez filmy o słynnym Wintnetu, czytane były historie, wykonywane prace plastyczne na ten temat. Na imprezie obecni byli Pan Starosta Pilski Mirosław Mantaj, pani Jolanta Lubińska Dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Pilskim, pan Stanisław Jędraszczak specjalista do spraw ruchu drogowego w WORDzie.

Podsumowanie projektu: Korespondencje sztuk... 27.05.2011

27 maja obyło się podsumowanie projektu: Korespondencje sztuk... Jak czytać różne teksty kultury?. W projekcie realizowanym w ramach zajęć artystycznych przez p. Annę Jakubowską brali udział uczniowie klas gimnazjalnych, a przede wszystkim Małgosia Stachyra (lider), Kamil Żak, Patryk Siwiak. Uczniowie przygotowali do publicznej prezentacji, multimedialna prezentację na temat rozumienia sztuki, artystów i wzajemnych oddziaływań tekstów kultury, grę planszową Detektywi na tropie obrazu oraz film uczniowski będący adaptacją znanej książki pt.: Mały Książę. Podsumowanie wielomiesięcznej pracy obserwowali: p. dyr. K. Czarnecka i K. Anielska-Wachowska, uczniowie szkoły oraz nauczyciele.

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej "Bez Wiz - Bez Dewiz" 26.05.2011

26 maj 2011r. w Pilskim Domu Kultury odbyła się pierwsza edycja konkursu skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Organizatorem turnieju był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Pile. Patronat nad konkursem objął Punkt Informacyjny Europe Direct Poznań. Przewodnim hasłem uroczystości były słowa: „Europa Ojczyzną Ojczyzn jest”. Konkurs uświetnili swoją obecnością: p. Mirosław Mantaj – Starosta Powiatu Pilskiego i p. Natalia Krzyżan – przedstawiciel Europe Direct w Poznaniu. Konkurencje polegały na przedstawieniu w formie prezentacji multimedialnych wybranego kraju członkowskiego UE, udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnej znajomości historii, struktur i idei UE oraz znajomości flag i zabytków architektury. Do konkursu przystąpili:
- SOSW w Jastrowiu,
- SOSW w Wągrowcu,
- ZSP w Starej Łubiance,
oraz gospodarze – SOSW w Pile.
Zmaganiom przyglądało się jury w składzie:
Przewodnicząca – p. Natali Krzyżan,
Członkowie: p. Renata Sierhej, p. Magdalena Wojciechowska.
Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego pod kierunkiem p. A. Janowiak.

Zgadywanka matematyczna 20.05.2011

W dniu 20 maja 2011 r. w sali gimnastycznej szkoły odbyła się zgadywanka matematyczna dla uczniów szkoły podstawowej zespołów edukacyjno-terapeutycznych. Organizatorem była p. Magdalena Krawczonek. W trakcie imprezy występowali uczniowie p. Joanny Pawłowskiej z klasy 4u - Arek Nowakowski i Bartłomiej Kanabaj oraz uczniowie p. Anety Stanios-Piłat z klasy 3uAG - Klaudia Koziorowska i Patrycja Tadych. Każdy z uczniów reprezentował jedną z figur geometrycznych (kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt). Uczniowie z pamięci mówili kilka zdań o figurze, którą reprezentowali. Zadaniem pozostałych uczniów było odgadnąć o jakiej figurze jest mowa. W kolejnej części zgadywanki uczniowie wskazywali na przedmioty o określonych kształtach, które znajdowały się w sali gimnastycznej. A następnie jedna chętna osoba miała pokolorować i połączyć figury o danym kształcie i kolorze. Zgadywanka matematyczna wypadła bardzo dobrze.

Budzimy talenty 19.05.2011

Pod tym hasłem 19 maja 2011 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu pt. „Mam talent”. Grupa taneczna działająca od kilku tygodni w internacie SOSW i skupiająca fanów rytmów hip-hop'owych zaprezentowała układ do piosenki pt.„Jedno jest życie” zespołu Jeden Osiem L. Zespół powrócił z nagrodami pocieszenia, uśmiechem, motywacją do częstszych ćwiczeń i marzeniami, by raz obudzony talent doskonalić. Wspaniałą niespodzianką spotkania w Gębicach, był także koncert Tomasza Dolskiego, 16-letniego skrzypka z Krzyża Wielkopolskiego, znanego (nam) z programu Must Be The Music - Tylko muzyka.

Wielkanoc 20.04.2011

V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Matematyczno-Przyrodniczej Gębice 2011 18.04.2011

Dnia 18 kwietnia 2011 r. uczniowie Gimnazjum: Izabela Skuńczyk, Karolina Wypych, Paweł Smentek pod opieką pań: Iwony Pająk i Renaty Sierhej wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Matematyczno- Przyrodniczej, zorganizowanym przez Zespół Szkół W Gębicach. W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali indywidualnie testy z zadaniami z zakresu matematyki i ekologii. Po przerwie, w czasie której jury sprawdzało testy, odbył się konkurs zespołowy. Następnie wszyscy uczestnicy oglądali przedstawienie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Gębicach o tematyce ekologicznej w związku z obchodami Dnia Ziemi. Po inscenizacji nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Zespołowo uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce, indywidualnie – Paweł Smentek – II miejsce, Izabela Skuńczyk III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Gratulujemy!!!

Dzień projektowy w Ośrodku 18.04.2011

„By Cię uczcić, trzeba dobrać słowa
By prawdziwa była ich wymowa
O Twojej wielkości i pracy codziennej
O Twoim wysiłku, miłości niezmiennej
Do tego, co dobre i co sprawiedliwe
Co oznacza prawdę i to, co uczciwe...”

W dniu 18. 04.2011r. odbyła się prezentacja działań projektowych młodzieży klas gimnazjalnych w ramach realizowanego projektu edukacyjnego. Przez miesiąc podążaliśmy drogą, jaką nam wskazywał i nadal wskazuje Jan Paweł II, realizując projekt edukacyjny pt. Czy Jan Paweł II jest dla nas młodych ludzi nadal wzorem do naśladowania? Motywem przewodnim był dla nas film „Świadectwo” opowieść kardynała Stanisława Dziwisza o życiu papieża Jana Pawła II. W ramach projektu realizowaliśmy następujące zagadnienia: Ø Motyw przyjaźni przedstawiony w filmie „Świadectwo”.
Ø Papież Jan Paweł II – świadek i aktywny uczestnik historii.
Ø Papież Jan Paweł II, jako obrońca praw człowieka.
Ø Papież Jan Paweł II jako strażnik doktryny wobec przemian społecznych końca XX wieku.
Ponadto aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowaniach do dnia projektowego, biorąc udział w przygotowaniu prezentacji multimedialnej pt Z Wadowic do Watykanu. Organizowane były również konkursy tematyczne:
Ø Konkurs recytatorski: Jan Paweł II... i poezja
Ø Konkurs plastyczny: Jan Paweł II... i sztuka
Organizatorami wydarzenia były: Bernadeta Badziąg, Anna Jakubowska, Marzena Osińska- Biała


UWAGA KONKURS !!!

kliknij tutaj

Męka Pańska 9.04.2011

Dnia 9 kwietnia 2011 r. odbyła się wycieczka do Górki Klasztornej na przestawienie Męki Pańskiej. Uczniowie na żywo mogli zobaczyć cierpienie, mękę i śmierć Pana Jezusa. Przedstawienie oglądane było z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem. Organizatorami pielgrzymki były: Bernadeta Badziąg i Jolanta Knosowska.

Grzeg'oskary 2011 7.04.2011

Z okazji święta placówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile zorganizowano po raz czwarty plebiscyt Grzeg’oskary, który przygotowały p. Anna Suliga, Ewa Pierzgalska z pomocą wychowanków. W plebiscycie tym nominowane są osoby, które w sposób szczególny wyróżniają się spośród swoich rówieśników. W roku szkolnym 2010/2011przyznano Grzeg’oskary w następujących kategoriach:
1. Najpiękniejsza dziewczyna
2. Najprzystojniejszy chłopak
3. Mała miss
4. Pracuś 2011 roku
5. Śmieszek
6. Złota rączka
7. Czyścioszek
8. Gwiazda estrady
9. Myśliciel
10. Turysta roku
11. Tajemniczy „Don Pedro”
12. Uśmiech o poranku
13. Aktor roku
14. Prawa ręka nauczyciela-wychowawcy
15. Przyjaciel dla wszystkich
16. Sportowiec roku
17. Najlepsza gosposia
18. Tancerz roku w stylu klasycznym i współczesnym
19. Amant.
Uroczyste rozdanie statuetek Grzeg’oskara odbyło się 07.04.2011r. w Młodzieżowym Domu Kultury. Podczas gali wystąpiły dzieci, które miały okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne na prawdziwej scenie. Jak co roku imprezie towarzyszyły zabawa, radość, satysfakcja i poczucie spełnienia. Specjalny Grzeg’oskar przyznany został przyjacielowi Ośrodka pani Jolancie Lubińskiej, która swoją obecnością uświetniła tak ważną dla nas uroczystość.

Konkurs matematyczny "Kangurek" rozstrzygnięty! 23.03.2011(kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej)

Znamy już wyniki konkursu matematycznego organizowanego w naszej szkole dnia 23 marca 2011r. W konkursie wzięło udział 20 uczniów zarówno ze szkoły podstawowej, jak i z gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, wykazując się m.in. umiejętnościami obliczeń związanych z jednostkami czasu, masy, a także umiejętnością rozwiązywania rebusów i łamigłówek matematycznych. A oto lista laureatów:
W Szkole Podstawowej największą liczbę punktów i kolejne miejsca zdobyli:
III miejsce: Krystian Kowalski kl. 5
II miejsce: Karol Hibental kl. 6
I miejsce z jednakową liczbą punktów zajęli: Miłosz Bąk kl. 5 i Mateusz Jarych kl. 5

W gimnazjum:
III miejsce: Izabela Skuńczyk kl. III a g
II miejsce: Daniel Latosek III a g, Adrian Danielski kl. I g, Przemysław Zinter kl I g
I miejsce: Paweł Smentek kl. III b g
Pozostali uczestnicy: Nathalie Dołkowska kl. 4, Izabela Żymek kl.4, Tobiasz Andrzejewski kl.4, Szymon Klimaszewski kl. 6, Justyna Lipka kl. II a g, Dawid Celebański kl. II a g, Krystian Fifielski kl. II a g, Małgorzata Stachyra kl. II b g, Kamil Żak kl. II b g, Karolina Witek kl. III b g, Przemek Celebański kl. III b g. Organizatorkami konkursu były panie: M. Idzikowska, R. Sierhej, A. Sadłowska.
Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy do wzięcia udziału w „Kangurku” w przyszłym roku szkolnym 2011/2012.

Powitanie wiosny 21.03.2011

Dnia 21 marca 2011 r. młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum powitała nadejście wiosny. Aby wiosna zagościła u nas na stałe, uczniowie bez żalu pożegnali słowiańską boginię symbolizującą zimę – MARZANNĘ. Chętni uczniowie wzięli udział w karaoke, przygotowane przez p. Agnieszkę Janowiak. Wspólny śpiew wywołał wiele pozytywnych emocji. Przedstawicie poszczególnych klas zaprezentowali przepis na śmieszną potrawę. Wesołą rewię mody zabawnie poprowadziła i komentowała p. Jolanta Chułek. Wiosenny nastrój wprowadziła kolorowa dekoracja wykonana przez p. Marlenę Dojlidę. Impreza stała się wspaniałą okazją dla kultywowania tradycji szkolnych oraz integrowania się zespołów klasowych .

Najpiękniejsze miejsca Piły 9.03.2011(kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej)

Dnia 9 Marca 2011 roku odbył się apel pt. "Najpiękniejsze miejsca w Pile" dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną zorganizowany przez następujących nauczycieli:
• Joannę Pawłowską
• Alicję Brzezińską
• Ewę Pierzgalską
Podczas tego spotkania uczniowie rozwiązywali krzyżówkę oraz oglądali pokaz multimedialny dotyczący ciekawych miejsc w Pile- dzieci odpowiadały na pytania jak nazywają się przedstawione na fotografiach miejsca. W dalszej części tej uroczystości zorganizowane zostały następujące konkursy:
• układanie puzzli na czas,
• kolorowanie grupowe przez każdą z klas - herbu Piły. Wyróżniono trzy prace:
1. klasy II u
2. klasy V-VI u
3. klasy I-II u Ag
Na zakończenie spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny o Pile. Wyróżniono trzy klasy:
1. klasę I-IIIu Ag
2. klasę I-IIu Ag
3. klasę V-VI u
Wszystkie klasy otrzymały od organizatorów ciekawe informatory o Pile.

Projekt rozpoczęty 28.02.2011

W poniedziałek 28 lutego odbyła się inauguracja projektu unijnego Coraz lepsi – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z trudnościami w uczeniu się”, który jest realizowany w Ośrodku od 1 marca 2011r. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Mirosław Mantaj – Starosta Pilski, Bogusław Mikita - Wicestarosta Pilski, Tomasz Pawłowski - Skarbnik Powiatu Pilskiego, Wojciech Szutkowski – Sekretarz Powiatu Pilskiego, Jolanta Lubińska – Dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym, Jerzy Major - Kierownik Zespołu Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym oraz Dzieci i Rodzice. Podstawowym celem projektu jest wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych w sferze umiejętności szkolnych i interpersonalnych wybranej grupy dzieci o indywidualnym stylu rozwoju, które napotykają na liczne bariery w poznawaniu i rozumieniu otaczającego ich świata. Projekt zakłada zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu zajęć pozalekcyjnych o charakterze edukacyjno-terapeutycznym, opartych na alternatywnych metodach wspomagania rozwoju tj:
- metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne (cel: poprawa koordynacji ciała dziecka)
- metoda Kinezjologii Edukacyjnej (cel: stymulacja pracy mózgu)
- metoda Dobrego Startu (cel: poprawa umiejętności czytania i pisania)
- arteterapia (cel: usprawnianie procesów poznawczych)
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (cel: wyrównywanie braków dydaktycznych)
- zajęcia z wykorzystaniem technik komputerowych (cel: usprawnianie procesów poznawczych).
Wszystkim osobom uczestniczącym w realizacji projektu, zarówno uczniom jak i nauczycielom życzymy twórczych interakcji na zajęciach :)

Wielkopolskie Mistrzostwa w Tenisie Stołowym 25.02.2011

W dniu 25.02.2011 roku reprezentacja naszej Placówki brała udział w XIII Wielkopolskich Mistrzostwach w Tenisie Stołowym w Gnieźnie. Skład reprezentacji z miejscami:
1. Zielińska Daria - VII
2. Lipka Justyna - V
3. Piotrowska Marta - VII
4. Bąk Miłosz - IV
5. Paliński Łukasz - I
6. Niedbalski Rafał - IX
7. Zinter Przemysław - VII
Na Mistrzostwa Polski zakwalifikowali się: Łukasz Paliński i Justyna Lipka
Zawody odbędą się w kwietniu w Kazimierzy Wielkiej. Opiekunem drużyny była p. J. Chułek.

Karnawału cd... 18.02.2011

Dnia 18 lutego 2011r. w sali gimnastycznej szkoły odbyła się impreza karnawałowa zorganizowana przez Magdalenę Krawczonek i Jolantę Knosowską. Odbyło się przedstawienie pt. "Ulubieni bohaterowie baśni", w których wcielili się nauczyciele:
Małgosia - Anna Jakubowska
Jasiu - Agnieszka Wiśniewska
Królewna Śnieżka - Joanna Pawłowska
Czerwony Kapturek - Jolanta Knosowska
Calineczka - Emilia Jagła
Wróżka - Magdalena Krawczonek
Pani Zima - Aneta Stanios-Piłat
Zaraz po przedstawieniu odbył się bal karnawałowy, w którym uczestniczyli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz klas 1-3. Wszyscy bawili się wspaniale w karnawałowym nastroju.

Niech żyje bal! 16.02.2011

W pięknej scenerii bowlingu przy dźwiękach najnowszych muzycznych hitów 16.02.2011r odbyła się, już trzecia z kolei dla naszych wychowanków, prawdziwa zabawa karnawałowa. Dzięki uprzejmości najwspanialszego pilskiego disc jockey’a pana Krzysztofa Belaka oraz managera Bowlingu pana Mariusza Szulca młodzież miała możliwość przeżycia wyjątkowej imprezy muzycznej. Zabawa przeplatana była konkursami: na najwspanialszy kostium oraz maskę karnawałową, Mistrza oraz Mistrzynię Parkietu a także wyborami Króla i Królowej Balu.

Przegląd kolęd i pastorałek 27.01.2011

(kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej)

Dnia 27.01.2011 r. w Pilskim Domu Kultury odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych z terenu powiatu pilskiego oraz powiatów ościennych organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. W przeglądzie wzięło udział 12 zespołów wokalnych oraz 10 solistów. Jury w składzie p. Agnieszka Jerszyńska, nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Pile, pani Aneta Opiłowska współwłaściciel Ośrodka Hipoterapii i Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych w Stobnie oraz pan Dariusz Izban pracownik Starostwa Powiatowego w Pile wyłonili laureatów. W kategorii zespół wokalny najlepszy okazał się zespół z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Złotowa. Artyści zaprezentowali kolędę "Dzisiaj w Betlejem" oraz pastorałkę "Przekażmy sobie znak pokoju". W kategorii solista wygrała Izabela Pycia z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wałcza. Solistka zaprezentowała kolędę "Lulajże Jezuniu" oraz pastorałkę "Coraz bliżej Święta". Nagrodę specjalną ufundował Starosta Pilski Pan Mirosław Mantaj, którą odebrał zespół wokalny z Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile oraz pani Aneta Opiłowska współwłaściciel Ośrodka Hipoterapii i Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych w Stobnie ze dla duetu ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi z Piły. W przeglądzie wzięły udział placówki takie jak: Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wągrowcu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej z Piły, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lipki, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Krajenki, Warsztaty terapii Zajęciowej z Piły, Warsztaty terapii Zajęciowej z Leżenicy.

Wspólne kolędowanie... 26.01.2011

Dnia 26 stycznia 2011r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyło się „Wspólne kolędowanie Otwartych Serc”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”. Rezem z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego w Pile znane, polskie kolędy wykonali: Starosta Pilski Mirosław Mantaj, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, Zastępca Prezydenta Miasta Piły Beata Dudzińska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Pile Katarzyna Czarnecka, Przewodniczący Rady Rodziców przy SOSW w Pile Kazimierz Plewa, nauczyciele SOSW w Pile, sponsorzy i przyjaciele Stowarzyszenia. We wspólnym śpiewaniu brali udział również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pile i w Ujściu, którzy przedstawili własną interpretację wybranej kolędy. Imprezę uświetnił recital Anny Witczak oraz Agnieszki Kopacz.

Mam dobre maniery 19.01.2011

W środę 19 stycznia podczas uroczystego apelu w szkole, zostały ogłoszone wyniki konkursu „Mam dobre maniery”. Pomysłodawcą konkursu był zespół ds. rozwiązywania problemów wychowawczych pod przewodnictwem Małgorzaty Hołubowskiej. Celem imprezy była promocja pozytywnych, zgodnych z obowiązującymi normami społecznymi zachowań wśród wychowanków naszego Ośrodka. Z pośród nominowanych uczniów członkowie zespołu wybrali finalistów. I tak ze szkoły podstawowej tytuł „Mam dobre maniery” otrzymali:
Gut Joanna
Ślusarz Mateusz
Ziaja Adam
Wegner Jagoda
Tomaszewski Bartosz
Kusz Weronika
Pol Marta
Rzepa Szymon
z gimnazjum:
Pertek Daniel
Cholewa Krystian
Koziorowska Klaudia
Gołembka Paweł
Karowska Paulina
Milczarkowska Aneta
Cholewa Kamil
Wyróżnieni w konkursie zostali również inni uczniowie: Nieruszewska Kamila, Dołkowska Natalia, Szcześniak Kamil, Jarych Mateusz, Kuczyńska Paulina, Chechła Kamil, Małachowski Przemek, Polachowski Piotr, Łęcka Aneta, Stachyra Małgorzata, Skuńczyk Izabela, Świderska Paulina. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Druga część konkursu rozpoczyna się w nadchodzącym semestrze. Wszystkich wychowanków zachęcamy do udziału a finalistom jeszcze raz Gratulujemy!

Electric Show 25.10.2010

Kolejny fantastyczny występ młodych artystów w ramach Dnia Akceptacji w Pilskim Domu Kultury. Tym razem nasi wychowankowie, jako „Electric Show” pod kierunkiem p. Ewy Pierzgalskiej bawili publiczność żywiołowym tańcem, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Co roku nowy, doskonale przygotowany, zaskakujący repertuar, wydobywający z dzieci to co w nich najlepsze – BRAVO !!!

Dzień Edukacji Narodowej Anna Jakubowska

„Naucz mnie latać, bym mogła zrozumieć choć kawałek świata…” recytowały Daria i Aneta podczas Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zwracając się do zgromadzonych w sali gimnastycznej gości. Właśnie 14 października świętowaliśmy dzień wszystkich pracowników oświaty. Uroczystość tę poprowadzili, jak zawsze niezawodni: Iza i Łukasz. Prezentowanym przez Małgosię i uczniów klasy VI utworom, towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której mogliśmy podziwiać niezwykłą więź, jaka łączy uczniów z nauczycielami, wychowawcami i pracownikami Ośrodka. Centralną część uroczystości stanowiła niespodzianka, którą przygotowali uczniowie: przedstawienie, pt. „Motyl”, którego głównym przesłaniem jest uświadomienie sobie, jak bardzo każdy z nas potrzebny jest drugiej osobie. W tytułowej roli wystąpiła Jagoda, a towarzyszyli jej: Kamila, Szymon, Marta Sz., Karolina, Aneta, Sandra, Karol, Marta P. oraz Karolina W. w roli narratora. Pracownikom szkoły zostały wręczone ciastka w kształcie motyla, a życzenia w pięknej laurce przekazano na ręce p. dyr. B. Balcerowicz. Następnie rozstrzygnięto konkurs, pt. Mój nauczyciel – wychowawca. Nagród nie było końca, gdyż spośród blisko 50 portretów trudno było wybrać te najpiękniejsze.

XII JESIENNE MISTRZOSTWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH. Renata Czarnota

21 września w Czarnkowie odbyły się XII JESIENNE MISTRZOSTWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH. Naszą szkołę reprezentowało 21 osób (chłopcy i dziewczęta). Dziewczęta biegły na 1500m, chłopcy na 2000m i 3000m. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Nikol Gromotka zajmując miejsce III, Małgorzata Stachyra IV, Jagoda Wegner V, Izabela Skuńczyk VI, Kamila Strzelec VII, Daria Zielińska VIII miejsce. Dziewczęta drużynowo zdobyły I miejsce i piękny puchar. Najlepszy wśród chłopców na 2000m okazał się Patryk Lupa, który zajął I miejsce i Rafał Niedbalski miejsce II. Krystian Fifielski IX, Paweł Marzec VIII, Marcin Grabarczyk XII, Miłosz Bąk X, Mikołaj Niedbalski VII, Karol Hibental VI, Maciej Truszkowski XV, Jerzy Żołędziowski XVI, Adrian Łukaszewski XIV. Chłopcy drużynowo także objęli I miejsce i wspaniały puchar. W biegu na 3000m najlepszy okazał się Cezary Bąk zdobywając II miejsce a Adrian Kozioł X. Zawodników przygotowały panie: R. Czarnota, J. Juskowiak-Justynowicz, J. Chułek. Opiekę podczas zawodów sprawowały panie R. Czarnota i J. Justynowicz

"Sprawni Razem" w Lublinie 19.11.2010

W dniach 17-18 listopada uczniowie z naszego Ośrodka brali udział w VII MISTRZOSTWACH POLSKI W KRĘGLARSTWIE KLASYCZNYM "SPRAWNI-RAZEM" w Lubinie. Ekipa w składzie: Zielińska Daria, Strzelczyk Kamila, Niedbalski Rafał, Paliński Łukasz wywalczyła drużynowo V miejsce na 11 startujących drużyn z całej Polski. Do Piły przywieźliśmy okazały puchar i wartościowe nagrody rzeczowe dla naszej Placówki. Opiekunem drużyny była J. Chułek.

             


Andrzejkowy wieczór 29.11.2010

Wizyta Iluzjonisty Pana Jarosława Zawilskiego wprowadziła w andrzejkowy nastrój mieszkańców Internatu. Pokaz magicznych sztuczek przyciągał całą uwagę, zadziwiał i zachwycał. Widownia zachowywała się jak zaczarowana :)

Mikołajki 06.12.2010

6 grudnia Ośrodek odwiedził Mikołaj ponieważ słyszał, że uczą się tu i mieszkają same grzeczne dzieci. Zacny i bardzo oczekiwany Gość spotkał się z każdym dzieckiem, porozmawiał i obdarował górą słodyczy:)

Warsztaty Florystyczne 07.12.2010

Dnia 7 grudnia 2010r uczniowie klasy III A i B gimnazjum SOSW z Piły wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach florystycznych zorganizowanych przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance. Gospodarze przygotowali wystawę, na której zaprezentowali własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Zapoznali nas z wieloma technikami dzięki którym można wykonać piękne dekoracje np. w jaki sposób ozdobić choinkę, jak wykonać stroik świąteczny by nie był podobny do wielu innych. Nauczyciele z uczniami w interesujący sposób prezentowali swoją szkołę oraz zachęcali naszych uczniów do kontynuowania nauki w tejże placówce. Spotkanie zorganizowane przez p. Janowiak i Idzikowską miało na celu ułatwienie podjęcia decyzji dotyczącej wyboru szkoły na kolejnym etapie edukacyjnym związanym z przyszłością wychowanków. Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze, zintegrowała uczniów i zapoczątkowała cykl dalszych spotkań.

Wyjątkowe to święta... 15.12.2010

15 grudnia odbyła się tradycyjna Wieczerza Wigilijna, którą poprzedziły Jasełka w wykonaniu naszych młodych aktorów. Zgromadzeni na tym doniosłym wydarzeniu wraz ze znakomitymi gośćmi zostali powitani przez Panią Dyrektor tymi oto sławami:

Witam wszystkich zebranych na dzisiejszym, wyjątkowym spotkaniu. Cieszę się, ze jak co roku zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprawiły, że możemy wszyscy razem usiąść przy tym stole, spędzić wspólnie czas i złożyć sobie życzenia, które na długo pozostaną w naszych sercach. Dzisiaj przy tym stole spotkali się ludzie dobrej woli, którym nie jest obojętny los najsłabszych istot – dzieci. Jestem przekonana, że gdyby dziewczynka z zapałkami z baśni Andersena na swojej drodze spotkała kogokolwiek z nas, nie umarłaby tej mroźnej nocy, sama na ulicy. Bowiem w każdym z nas żyje i jest zamknięty Duch Przeszłych, Teraźniejszych i Przyszłych Wigilii. Wieszcz Adam Mickiewicz napisał:

„Wierzę, że dzień nadejdzie, kiedy wejdę w bramę
Domu mego dzieciństwa i wszystkie wspomnienia
Wyjdą mi na spotkanie. Z nimi na progu stanę
W dzień ten, w minutę, wielkiego wzruszenia.”

Każdej Wigilii budzimy wspomnienia dzieciństwa i budujemy je u najmłodszych, aby przyszłe pokolenia nie zapomniały, że Boże Narodzenie to czas radości i przymierza, przebaczenia i zgody, ciepła i bezpieczeństwa. Poetka Aldona Rożanek napisała:

„Wyjątkowe to święta, bo łączą ludzkie serca.
Są to święta zgody, miłości, radości,
Ludzie lgną do siebie,
Bo wspólnie chcą się radować
I dzielić tym, co mają…”

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy zorganizowali dzisiejsze spotkanie (…) Tym wszystkim ludziom nie jest obca symbolika świąt Bożego Narodzenia. Pozwolę sobie zacytować słowa Władysława Orkana:

„Zapalone świeczki to światłość Chrystusa.
Gałązki świerku to symbol nas samych.
Upominki to dar serca.
Łańcuch na choince, to łańcuchy miłości,
Która łączy nas z Bogiem i bliźnimi.
Szopka to symbol domu rodzinnego,
W którym ma panować miłość,
Jak w stajence betlejemskiej…”

Ta miłość panuje w naszych sercach i zapala kolejne serca. Wyjątkowy to pożar dobroci spowodowany magią świąt Bożego Narodzenia. Życzę, aby miłość, dobro, powodzenie, szczęście, zdrowie, pomyślność i żar w sercach towarzyszyły Wszystkim przez cały rok!

Dyrekcja, Pracownicy oraz Dzieci życzą
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2011 !!!

       


Turniej Andrzejkowy 9.11.2010

Sekcja „MARCINKI” Olimpiad Specjalnych uczestniczyła w Turnieju Andrzejkowym, który odbył się w Poznaniu w Plazie 9.11.2010r. Nasz reprezentacja znalazła się w ścisłej czołówce:
Aneta Łęcka – III miejsce
Dominik Chludziński - III miejsce
Przemysław Małachowski – II miejsce
Ławka rezerwowych należała do Sebastiana Szarwarka. Zawodników przygotowali oraz sprawowali nad nimi opiekę. p. R. Czarnota oraz p. M. Andruszko. Młodzież co wtorek uczestniczy w zajęciach bowlingowych w Pile dzięki uprzejmości Pana Mariusza Szulca.

Walentynki 24.02.2010

                  

Egzotyczny Bal Walentynkowy z "Cafe Club"
W karnawale wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli jest to Tłusty Czwartek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile.
Wśród tradycyjnych pączków i chrustów, nie zabrakło ciekawych egzotycznych smaków
i zapachów. Uczniowie mieli możliwość skosztować, profesjonalnie przygotowane przez pracowników Cafe Club, barwne soki, malinowe ciasto i góry soczystych owoców.
Nie zabrakło również ciepłych rytmów i dekoracji, które wprowadziły wszystkich
w cudowne wspomnienie lata tak, by zapomnieć na chwilkę o mrozie szczypiącym w nos i śnieżnych zaspach.
Oczywiście wszystko to dzięki wsparciu wielu osób: głównego sponsora - sieci Cafe Club, a także właścicieli hurtowni owoców.
Za pomoc w organizacji Balu serdecznie dziękujemy.

                       

                       

Turniej Andrzejkowy 9.11.2010

Sekcja „MARCINKI” Olimpiad Specjalnych uczestniczyła w Turnieju Andrzejkowym, który odbył się w Poznaniu w Plazie 9.11.2010r. Nasz reprezentacja znalazła się w ścisłej czołówce:
Aneta Łęcka – III miejsce
Dominik Chludziński - III miejsce
Przemysław Małachowski – II miejsce
Ławka rezerwowych należała do Sebastiana Szarwarka. Zawodników przygotowali oraz sprawowali nad nimi opiekę. p. R. Czarnota oraz p. M. Andruszko. Młodzież co wtorek uczestniczy w zajęciach bowlingowych w Pile dzięki uprzejmości Pana Mariusza Szulca.

Spotkanie z pisarką 24.09.2010 - Anna Jakubowska

Spotkać człowieka, który nas zachwyci i własnym zachwytem nad światem umie się podzielić, to nie łatwa sprawa. Oczywiście ta reguła nas nie dotyczy ;), o czym mogliśmy się przekonać 24 września 2010roku. Właśnie tego dnia w Ośrodku mieliśmy ogromny zaszczyt gościć p. Elizę Piotrowską – niezwykłą pisarkę i ilustratorkę literatury dziecięcej, docenianą i nagradzaną za swoją twórczość w wielu ogólnopolskich konkursach, na co dzień mieszkającą w Rzymie. Nas zachwyciła nie tylko swoimi książkami pełnymi mądrości, pozytywnych emocji i ogromnej dawki humoru, ale przede wszystkim ujęła swoją osobowością, entuzjazmem, rzadko spotykaną otwartością i pasją spotkań z drugim człowiekiem. Kilkoro uczniów miało przyjemność poznać autorkę kilka miesięcy wcześniej w BWA w Pile. Już wtedy ujęła nas swoją nieprzebrana radością, a nieśmiało zapytana, czy odwiedzi kiedyś uczniów w Ośrodku – ku naszemu zaskoczeniu - bez wahania się zgodziła. Prawie godzinna wizyta okazała się magiczna nie tylko dla uczniów Ośrodka. Również nauczyciele z niezwykłym podziwem dla wulkanu energii autorki, uczestniczyli w spotkaniu. Pani Elizo, dziękujemy za cudowne spotkanie, ciekawe książki i uśmiech, który bezinteresownie wniosła Pani do naszej szkoły! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy i zapewniamy, że zdobyła Pani w naszej społeczności szkolnej wielu nowych przyjaciół i fanów swojej twórczości.

Powitanie nowych wychowanków 23.09.2010 - Marcin Andruszko

 

W czwartek 23 września w internacie naszego Ośrodka odbył się uroczysty apel, na którym powitani zostali wszyscy nowi wychowankowie naszej placówki. Apel poprowadził opiekun samorządu uczniowskiego pan Marcin Andruszko, a w imieniu samorządu uczniowskiego nowe koleżanki i nowych kolegów powitał przewodniczący samorządu uczniowskiego w internacie Dominik Chludziński. Każdy z jedenastu nowych wychowanków otrzymał mały upominek. Pan Marcin przypomniał zasady dobrego zachowania się w internacie i w szkole. Uczniowie mogli uczestniczyć w konkursach „Czy znam swoich wychowawców” i „Plecak różności”. Apel zakończył się dyskoteką, przy największych  muzycznych hitach ostatnich miesięcy.

KONFERENCJA POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEOFILOLOGICZNEGO Małgorzata Burzyńska

Tegoroczna konferencja Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego pt. „Niezwykły uczeń – indywidualne potrzeby edukacyjne w nauce języków obcych” odbyła się w dniach 6-8 września w Lublinie. Umożliwiła ona nauczycielom i badaczom prezentację refleksji dydaktycznych dotyczących:
- indywidualizacji w nauczaniu języków obcych,
- roli inteligencji i zdolności językowych w procesie nauczania-uczenia się języka,
- możliwości motywowania uczniów do nauki języków obcych,
- strategii nauczania i uczenia się języka obcego,
- nauczania-uczenia się języka przez uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji spotkały się wykłady plenarne, podejmujące zagadnienia różnorodności w glottodydaktyce (Prof. dr hab. Elżbieta Zawadzka-Bartnik), możliwości uczniów z dysleksją rozwojową (Prof. dr hab. Grażyna Krasowicz-Kupis), trudności uczniów z uszkodzonym słuchem w przyswajaniu języka (Prof. dr hab. Kazimiera Krakowiak), implikacji glottodydaktycznych wynikających z modularnych teorii umysłu (Prof. dr hab. Barbara Sadownik), opóźnień w rozwoju grafomotorycznym ucznia (Dr Aneta Domagała, dr Urszula Mirecka), roli ucznia z niepełnosprawnością w szkolnej integracji indywidualnej (Prof. dr hab. Katarzyna Karpińska-Szaj) oraz rozwoju autonomii niezwykłego ucznia (Prof. dr hab. Mirosław Pawlak). Równie interesujące, z punktu widzenia możliwości wspomagania rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, były także referaty dotyczące twórczych rozwiązań w nauczaniu języków obcych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, opóźnionym rozwojem mowy, z uszkodzeniami słuchu, niewidomych i niedowidzących, z autyzmem oraz dysleksją rozwojową.
Zainteresowanych programem konferencji zapraszam na stronę: http://corydoras.nazwa.pl/ptn/zasoby/2010_program_wersja_predef.doc Wykłady plenarne oraz obrady w sekcjach odbywały się w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE :)

 


Konkurs Kangurek 19.05.2010 - Agnieszka Sadłowska

Konkurs rozstrzygnięty
Znamy już wyniki konkursu matematycznego organizowanego w naszej szkole dnia 25 marca 2010r. Jak pokazują zdjęcia, „Kangurek” zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. Pragniemy podtrzymać tę dobrą atmosferę, dostarczając młodym coraz więcej zadań wykraczających poza zakres treści programowych. Pokazuje to, iż matematyka nie jest wcale nielubianym przedmiotem, a wielu młodych ludzi chce startować w tego typu konkursach.
W konkursie wzięło udział 19 najlepszych matematyków zarówno ze szkoły podstawowej, jak i z gimnazjum. A oto lista laureatów:

W Szkole Podstawowej najlepsze wyniki zdobyli:
III miejsce: Weronika Molęgowska kl. 6
II miejsce: Rafał Marczuk kl. 6
I miejsce: Szymon Butkiewicz kl. 6

W gimnazjum:
III miejsce: Justyna Leszczyńska kl. II b g
II miejsce: Krystian Fifielski kl. I a g
I miejsce: Małgorzata Stachyra kl. I b g

Pozostali uczestnicy: Miłosz Bąk kl. 4, Mateusz Jarych kl.4, Karol Hibental kl.5, Łukasz Paliński kl. I ag, Paweł Piotrowski kl. I ag, Iza Skuńczyk kl. II ag, Paweł Smentek kl. II ag, Karolina Witek kl. II bg, Monika Bogacz kl. III ag, Agnieszka Maraszewska kl. III ag, Patryk Łukaszewicz kl. III ag, Marzena Łukasiewicz kl. III bg, Wojtek Siudajewski kl. III bg.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do wzięcia udziału w Kangurku
w przyszłym roku szkolnym 2010/2011.
Organizatorkami konkursu były panie: A. Sadłowska i R. Sierhej.


Konstytucja 3 Maja 13.05.2010 - Małgorzata Burzyńska

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dzięki szkolnej Akademii wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli przenieść się w czasie do wydarzeń, które miały miejsce w XVIII wieku. Kiedy w wymownej scenerii pojawili się: Szymon w roli Fryderyka II, Jagoda jako potężna caryca Katarzyna i Karol, który wcielił się w postać Józefa II, cesarza Austrii, było już jasne, że Akademia, pt.: „Polska – moja ojczyzna”, przypomni nam trudną sytuację, w jakiej znalazł się nasz kraj w czasie rozbiorów i opowie
o nadziei, którą ze sobą niosło uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W tę niezwykłą „powtórkę z historii” zaangażowało się wiele osób. Uczniowie klasy IV wspierani przez gimnazjalistów - tu Ania w roli Kronikarza, Iza grająca Panią i Małgosia, która zapalała symboliczne znicze pod kartami wymownych dat: 1772, 1793, 1795r. – recytowali, wiwatowali i śpiewali na cześć kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Apel zorganizowały: p. Joanna Głębocka i p. Marlena Dojlida.


Spotkanie z panią pszczelarką 24.04.2010 - Magdalena Retz


Dnia 19 kwietnia do naszego Ośrodka zaprosiliśmy Panią Marię Jaszczyk, która wgłębiała uczniów klasy IVu i VIu w tajemnice życia pszczół. Dzięki temu spotkaniu dzieci poznały najważniejsze informacje dotyczące życia pszczół, produkty, jakie wytwarzają pszczoły oraz – co było najciekawsze - samodzielnie wykonywały ozdobne zawieszki z wosku pszczelego. Każdy uczeń malował także gotowe świeczki z wosku pszczelego specjalnym propolizatem, który nadał świeczkom piękny połysk i zapach. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania degustowali pyłek pszczeli. Było to niezwykle ciekawe i pouczające spotkanie. Następnym krokiem zmierzającym do poszerzania wiedzy uczniów o życiu pszczół będzie zwiedzenie pasieki.


Wielkanoc 23.04.2010 - Marcin Andruszko

Tradycja Wielkanocna
Już po raz kolejny w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym odbyło się spotkanie Wielkanocne,  którego celem jest przybliżenie tradycji związanych
z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Zaproszonych gości, nauczycieli, dzieci powitała pani dyrektor Beata Balcerowicz. Głównym punktem spotkania było Misterium Męki Pańskiej, które przypomniało ostatnie chwile życia Jezusa Chrystusa. W poszczególne rolę wcielili się wychowankowie Ośrodka, wspierani przez nauczycieli. Przedstawienie przygotowane zostało pod kierunkiem p. Anny Suliga i p. Ewy Pierzgalskiej.
Po zakończonej Pasji wszyscy uczestnicy udali się na tradycyjne Śniadanie Wielkanocne. Po krótkiej modlitwie wszyscy zasiedli do stołu, na którym znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, biała kiełbasa, jajka w majonezie, sałatki, wędliny.
Dużo radości sprawiły dzieciom słodkie niespodzianki, które przyniósł im Wielkanocny Zając.

Życzenia Noworoczne 31.12.2009 - Beata Balcerowicz

    

Nadchodzący Nowy Rok to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka. Tak więc dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro. Stary Rok odchodzi wielkimi krokami, niech więc wszystkie złe chwile zostaną za Nami. Nowy niech przyniesie Wam dużo zdrowia, wiele radości, a przede wszystkim szczęścia w miłości.
Szczęśliwego Nowego Roku, życzy...
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile.

Wigilia w Ośrodku 31.12.2009 - Beata Balcerowicz 7 grudnia spotkaliśmy się na wspólnej Wigilii w Internacie. Jak co roku wychowankowie przygotowali niespodziankę dla przemiłych gości w postaci przedstawienia wycinka historii narodzin Zbawiciela. Wspólne spożywanie posiłku i świętowanie wprowadziło wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

              

Spotkanie z rytmem 26.11.2009 - Magda Wojciechowska W miniony poniedziałek gościliśmy w Internacie muzyków grających na afrykańskich bębnach djembe oraz dudach.

                       

"Zakątki Europy" - zajęcia w Bibliotece Miejskiej 21.11.2009 - Kamila Bródka      Celem zajęć było: zdobycie podstawowych informacji o Francji, kształcenie umiejętności kojarzenia faktów i zapamiętywania zdobytych wiadomości, utrwalenie umiejętności posługiwania się mapą, zaszczepienie idei uczciwego współzawodnictwa, umacnianie wiary we własne możliwości. Młodzież zapoznała się z położeniem i środowiskiem geograficznym Francji. Pani Joanna Wilkosz, prowadząca zajęcia, przedstawiła krótki rys historyczny państwa, a także zaprezentowała wiele barwnych fotografii przedstawiających piękne zakątki Francji. Uczniowie zaznaczali na mapkach stolicę – Paryż, główne miasta, krainy geograficzne. Z chęcią rozwiązali krzyżówkę geograficzną, swoja wiedzę sprawdzili w quizie, zaciekawiła ich gra w ‘Skojarzenia”, Zajęcia bardzo podobały się młodzieży i chętnie weźmie udział w następnych- 27 listopada 2009 r.

Wieczernica 29.11.2009 - Joanna Giełczyk

"Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć” - Jan Paweł II W czwartkowy wieczór 29 października 2009 spotkaliśmy się w świetlicy internatu, żeby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o zbliżających się Świętach: Wszystkich Świętych oraz Zadusznym(...) „Nie śmierć rozdziela ludzi, tylko brak miłości” - Jim Morrison Prezentacja multimedialna, deklamacja wierszy , nastrojowa muzyka i dekoracje pomogły wywołać refleksję nad przemijaniem, nad znaczeniem kultywowania pamięci ludzi zmarłych w naszym życiu. „Nikt z nas nie żyje dla siebie I nikt nie umiera dla siebie” (Rz14,7) W świecie obrazka, kultu pieniądza i młodości temat śmierci nie jest mile widziany. Wieczornica, którą przygotowaliśmy była przykładem na to, że chcemy podejmować ten temat. Chcieliśmy, aby przesłanie wieczoru, które zaczerpnęliśmy z utworu księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..” pozostawało obecne w naszym życiu.

ZADUMANIE

Kiedy z drzew spadają już ostatnie liście,
a pobladłe słońce cień pod nogi kładzie.
I gdy chryzantemy białe i złociste,
zdobią, jak co roku cmentarz w listopadzie.

Wychodzę na spacer wraz ze wspomnieniami
o Tych, co odeszli i już nie wrócili,
lecz po drugiej stronie życia pozostali –
i szukam wśród mogił nadziei i siły.

Rzędy marmurowych krzyży i pomników
i anioł rozbity na kamiennej płycie
w chwili mej zadumy wzrok do siebie przykuł
i dotarło do mnie, jak kruche jest życie.

Pośród kolorowych światełek przystaję,
patrząc ,jak z powiewem wiatru gasną znicze
i te niezdmuchnięte też się dopalają...
A czas niczym ogień wypala w nas życie.

Wszystko ma początek, a potem przemija,
jak te piękne kwiaty, co za chwilę zwiędną,
choć teraz tak dumnie stoją na mogiłach...
My też przeminiemy... To jedyna pewność

Serdeczne podziękowania dla pań: Justyny Michaelis-Nowak, oraz Aleksandry Siciarz pomysłodawczyń wieczoru zadumy.


11 listopada na Placu Zwycięstwa
21.11.2009r. - Kamila Bródka

91 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2009r na Placu Zwycięstwa przy pomniku odbyły się uroczystości z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, wystrzelono salwę armatnią. Następnie głos zabrał Starosta Pilski pan Tomasz Bugajski . Kolejnym punktem uroczystości było składanie wieńców przez przedstawicieli środowisk kombatanckich, instytucji publicznych, szkół i urzędów, a także samorządowców i polityków. Nasza placówka był reprezentowana przez Dyrekcję Ośrodka- panie: Beatę Balcerowicz, Kingę Anielską - Wachowską i Katarzynę Czarnecką. W obchodach Święta Niepodległości wziął również udział poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Łukasz Paliński, Patrycja Palińska, Karolina Wypych pod opieką pani Renata Sierhej. Uroczystość była doniosłą lekcją patriotyzmu dla mieszkańców Piły i Powiatu Pilskiego

XV Turniej Tenisa Stołowego w Trzciance 28.10.2009r. - Marcin Andruszko W dniu 27 października 2009 roku w Trzciance odbył się jubileuszowy XV Turniej Tenisa Stołowego. Nasz Ośrodek reprezentowany był przez drużynę w składzie:
1. Lupa Patryk
2. Paliński Łukasz
3. Ślebioda Mateusz
4. Siudajewski Wojciech
5. Wikarska Kamila
6. Zielińska Daria
7. Palińska Patrycja
8. Wypych Karolina

Opiekunem drużyny była pani Justyna Juskowiak – Justynowicz.

Najwyżej sklasyfikowani zostali Łukasz Paliński, który w swojej kategorii wiekowej zajął
II miejsce. Tuż za podium uplasował się Patryk Lupa. W kategorii dziewcząt starszych
I miejsce zajęła Kamila Wikarska.

Wszystkim zawodnikom i nauczycielom przygotowującym naszych uczniów składamy WIELKIE GRATULACJE!

Dzień Edukacji Narodowej w SOSW 20.10.2009r. - Kamila Brodka

„W dniu Nauczyciela,
w dniu Waszego Święta,
staje przed Wami
dziatwa uśmiechnięta,
aby Wam przekazać
najlepsze życzenia
i wyrazić słowem
dzisiaj swe pragnienia
.”

Dnia 14 października 2009 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na który zostali zaproszeni wszyscy pracownicy Ośrodka.

Organizatorami uroczystości byli uczniowie klas III gimnazjum, natomiast radą i pomocą w przygotowaniach służyły pani Kamila Bródka- Bzdręga, Marlena Dojlida, Agnieszka Wiśniewska, Marzena Osińska-Biała.

Serdecznościom oraz życzeniom ze strony uczniów nie było końca.

W ostatnim okresie przeprowadzano wiele reform edukacyjnych.
Przedstawiamy Państwu program zreformowanej szkoły, który został zaaprobowany przez Panią Dyrektor Beatę Balcerowicz oraz Grono Pedagogiczne SOSW w Pile, a jego inicjatorem jest kandydat uczniów startujący na młodzieżowego dyrektora szkoły:

1.Na Szkolnictwo korytarzach zainstalowałabym automaty z czapkami – niewidkami dla nieprzygotowanych uczniów, aby ich nauczyciele nie widzieli.
2.Spowodowałabym, aby z kranów przy umywalkach w klasach ciekła coca cola lub inne napoje chłodzące.
3.Zakupiłabym samopiszące długopisy, które nie robiłyby błędów ortograficznych. 4.Zainstalowałabym magiczne czujniki, dzięki którym nauczyciele na klasówkach nie widzieliby ściąg i nie słyszeli podpowiedzi.
5.Zaopatrzyłabym bibliotekę w magiczne książki , które wystarczyłoby wziąć do ręki, aby wiedza sama weszła do głowy.
6.Do wyważania ocen zainstalowałabym wagę, która zaważyłaby oceny na korzyść ucznia.
7.Zarządziłabym raz na kwartał jeden dzień generalnego przebaczania i spełniania wszelkich pragnień uczniowskich.
8.Zamieniłabym proporcję miesięcy wakacyjnych i szkolnych.
9.Wakacje dla wszystkich uczniów szkoły organizowałabym w najatrakcyjniejsze miejsca świata - oczywiście bezpłatnie.
10.Zazieleniłabym teren szkolny atrakcyjną roślinnością, pośród której ustawiłabym ławeczki dla uczniów unikających spotkań z nauczycielami.
11.„Zieloną szkołę” realizowałabym dwa razy w roku szkolnym w każdej klasie.
12.Do geografii zakupiłabym latające dywaniki, aby uczniowie mogli przenosić się do omawianych miejsc i krajów.
13.Do programu zakończenia roku szkolnego wprowadziłabym podziękowanie każdemu uczniowi, za to, że wytrzymał całoroczne starcie on kontra Rada Pedagogiczna.

Opracowały:
- Kamila Bródka-Bzdręga
- Marzena Osińska-Biała

XIII Wojewódzkim Rajdzie Szlakami zamków i pałaców 11.10.2009 - Kamila Brodka Dnia 26 września 2009 r. młodzież z koła turystycznego wraz z paniami: Iwoną Pająk i Renatą Sierhej wzięła udział w XIII Wojewódzkim Rajdzie „ Szlakami zamków i pałaców”. Impreza została zorganizowana przez pilski odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.
Celem rajdu było poznanie pałacu w Jabłonowie, popularyzacja czynnego wypoczynku poprzez zabawy rekreacyjne, przybliżenie uczestnikom rajdu walorów turystycznych najbliższej okolicy. Zbiórka uczestników miała miejsce na dworcu PKP, skąd o godzinie 10.00 pojechaliśmy szynobusem do Mirosławia Ujskiego. Następnie po godzinnym marszu wśród okolicznych pól i lasów, przy pięknej, słonecznej pogodzie , dotarliśmy do Jabłonowa. Na miejscu czekał na nas posiłek rajdowy w postaci grochówki. Przeszliśmy się po parku otaczającym pałac. Szczególnie zachwyciły nas stare dęby i aleja bukowa. Następnie wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych: rzucaliśmy, lotkami i piłeczkami do celu, skakaliśmy na skakance. Po podsumowaniu przez organizatorów imprezy wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń i doświadczeń do Piły.

Konferencja Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego 29.09.2009 - Małgorzata Burzyńska

W dniach 7-9 września 2009 r. w Sosnowcu odbyła się konferencja naukowa Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego. W tym roku hasłem przewodnim były "Koncepcje i wdrożenia w glottodydaktyce", dlatego naukowcy prezentujący referaty skupiali się przede wszystkim na ukazaniu przemian, jakie dokonują się w metodologii badań nad przyswajaniem/uczeniem się języka obcego w ostatnich latach. Równolegle prowadzono także warsztaty metodyczne pod hasłem: "Nauczanie języków obcych wspomagane komputerowo", podczas których omawiano możliwości kształcenia na odległość oraz nowości on-line dla nauczycieli języków obcych. Inauguracja konferencji odbyła się w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (na zdjęciu poniżej).

Natomiast obrady odbywały się w nowoczesnym budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (na zdjęciu poniżej).

Tegoroczna konferencja była wyjątkowa także z powodu jubileuszu osiemdziesięciolecia istnienia Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, którego głównym celem jest promowanie wiedzy o językach i kulturach nowożytnych, również w perspektywie osiągnięć naukowych i nowatorskich rozwiązań. Zainteresowanych działalnością Towarzystwa oraz przebiegiem konferencji zapraszam na stronę www.poltowneo.org

Powitanie w Internacie 27.09.2009r. - Joanna Giełczyk Dnia 22 września 2009 roku w internacie SOSW w Pile odbyło się uroczyste powitanie nowych wychowanków i nauczycieli.
Apel przeprowadzony został przez przewodniczącego samorządu - p. Marcina Andruszko, który zapoznał nowoprzybyłych z podstawowymi informacjami dotyczącymi położenia i funkcjonowania Ośrodka, następnie w sposób humorystyczny przedstawił poszczególnych wychowanków.
Na zakończenie nowi wychowankowie w obecności pani dyrektor Katarzyny, wychowawców i swoich kolegów ślubowali : "Jako uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-

Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej ślubuję uroczyście, że:
- będę dbać o dobre imię swojej grupy i internatu
- będę się uczyć w szkole
- będę szanować rodziców, nauczycieli i pracowników Ośrodka
- będę uczyć się sumiennie i pilnie
- będę przestrzegać porządku i czystości w internacie i szkole
- będę spieszyć innym z pomocą, nie opuszczę nikogo w potrzebie
- będę dbać o otaczającą przyrodę, żeby świat był zawsze piękny
- będę starać się być dobrym kolegą
- będę używać czarodziejskich słów: ,,proszę’’, ,,przepraszam’’, "dziękuję’’,"dzień
   dobry"
- będę mieć zawsze uśmiech na twarzy.

ŚLUBUJĘ !!! i zostali przyjęci do grona wychowanków internatu.

Wizyta w Muzeum Okręgowym w Pile 22.09.2009r. - Marcin Andruszko 10 września 2009 roku chłopcy z grupy IV, VI i IX uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Okręgowego w Pile. Okazją do odwiedzin historycznych zbiorów naszego miasta była wystawa „Wrzesień 1939 w regionie nadnoteckim”, zorganizowana w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zgromadzone pamiątki: mundury, sztandary, stare zdjęcia, a zwłaszcza broń bardzo zaciekawiły naszych wychowanków. Opiekunami grupy byli p. Marcin Andruszko, p. Łukasz Korbeń i p. Tomasz Łochowicz.

Inauguracja roku szkolnego 2009/2010 1.09.2009r. - Kamila Bródka Szanowni Państwo,
Nauczyciele, Wychowawcy, Rodzice, Uczniowie...

Już za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek i rozpocznie się nowy rok szkolny 2009/2010. Wkraczacie Państwo w ten czas z nowymi marzeniami, nadziejami i planami.

Wszystkim nauczycielom i uczniom składam serdeczne życzenia. Niech nowy rok szkolny przyniesie pedagogom i wychowawcom satysfakcję z wykonywania pięknego i jakże potrzebnego zawodu. Niech uczniowie chłoną przekazywaną przez Was wiedzę i potrafią spożytkować ją dla swojego rozwoju. Życzę nieszablonowych pomysłów edukacyjnych, entuzjazmu w działaniu, pracy w dobrze wyposażonej i przyjaznej szkole. Dobrego kontaktu ze swoimi wychowankami oraz ich rodzicami.

Uczniom natomiast zrozumienia, że nauczyciele są ich wielkimi przyjaciółmi, ludźmi, którzy dzielą się z nimi tym, co jest tak ważne – swoją wiedzą. Życzę, by szkoła była dla nich drugim domem, w którym można czuć się dobrze i bezpiecznie, liczyć na życzliwość i sympatię. Niech szóstki i piątki będą najczęstszymi Waszymi ocenami, a świadomość, że za blisko 10 miesięcy będą wakacje, dopinguje Was do systematycznej pracy.

Dyrektor Ośrodka mgr Beata Balcerowicz

Zakończenie roku 25.06.2009r. - Kinga Wachowska W piątek 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym dniu pożegnaliśmy uczniów klasy 3.
Zdjęcia z uroczystości dostępne są w galerii.

Pocztówki z bajkowego świata 2009r. - Małgorzata Burzyńska 16 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jastrowiu odbyło się podsumowanie VI Konkursu Plastycznego. Tematem przewodnim były „Postacie z bajek, książek i filmów…”

Z nadesłanych prac z naszego Ośrodka nagrodzono trzy prace – autorstwa Danusi Kowalskiej (praca wykonana pod kierunkiem p. Magdaleny Retz) oraz praca Marty Pol wykonana pod kierunkiem p. Marcina Andruszko przy współpracy z p. Ewą Nikipierowicz.

Najwyżej została oceniona praca Sylwii Roli, która w swojej kategorii wiekowej zajęła
I miejsce. Praca została wykonana pod kierunkiem p. Marcina Andruszko. Nagrodzonym składamy Wielkie Gratulacje!!!!!! Osobne podziękowania dla nauczycieli, którzy pomagali w osiągnięciu sukcesu naszym wychowankom.

Wyróżnione prace naszych uczennic:

 

Ćwiczenia ewakuacyjne w Internacie 2009 - Magda Wojciechowska Strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pile ogłosili jednomyślnie: tak ekspresowej ewakuacji jeszcze nie widzieliśmy!

16 czerwca w Internacie zostały przeprowadzone ćwiczenia na wypadek pożaru -
w wyniku spięcia instalacji elektrycznej płonęła sala komputerowa. Pożar został szybko wykryty, odpowiednie służby powiadomione a ewakuacja osób wypadła wzorowo.

Wizyta Braci Grimm 2009r. - Małgorzata Burzyńska

W przedstawieniu udział wzięli: p. Sylwia Szpurka-Jabłońska, p. Jolanta Chułek, p. Marlena Dojlida, p. Danuta Lietzau, p. Anna Jakubowska, a w rolach głównych p. Agnieszka Wiśniewska oraz p. Marcin Andruszko. Nauczyciele swoim wspaniałym wystąpieniem dostarczyli wszystkim niezapomnianych wrażeń! Więcej zdjęć z przedstawienia można obejrzeć w galerii zdjęć.

Podczas trwania Tygodnia Europejskiego uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć prowadzonych w ramach projektu "Barwy Świata". Tydzień Europejski obfitował w konkursy, były to: - konkurs wiedzy o Unii Europejskiej (zwycięzcy: Ł. Paliński, P. Świderska, W. Siudajewski) - konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o UE (zwycięzcy: P. Świderska, K. Witek, J. Tomasz).

- konkurs plastyczny "Zwiedzamy kraje UE" (zwycięzcy: A. Hubner, M. Ślebioda, D. Celebański)

Ponadto uczniowie pracowali nad własnymi projektami - były to: "Owoce i warzywa uprawiane w wybranych krajach UE", "Ochrona środowiska w krajach UE", "Dzień Unii Europejskiej".

Ciekawym przedsięwzięciem były także prace projektowe - wymyślamy nowe państwa. Uczniowie zaprosili nas do Czekolandii, Frydkolandii, Kinderlandu i Słonecznej Krainy. Państwa te posiadają własne flagi, godła, języki, walutę, środki transportu, zwyczaje itd. Gratulujemy pomysłowości!

W ramach projektu "Barwy Świata" nasi uczniowie zgłosili się także do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Moja Szkoła w Unii Europejskiej", gdzie napisana przez nich praca zdobyła wyróżnienie na etapie wojewódzkim.

Oto nasza nagrodzona grupa na uroczystym wręczeniu nagród w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Praca została napisana przez Jolę, Dawida i Darię pod kierunkiem p. Anny Jakubowskiej.

W ramach projektu uczniowie poznawali także tajniki komunikacji niewerbalnej, alternatywnych metod komunikacji, tolerancyjnego zachowania i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Na zdjęciu p. Ilona Odroń wskazuje jak komunikować się "bez słów".

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Pile przygotowali dla nas wyjątkową atrakcję - pokazali tańce z różnych stron świata.

Na zajęciach Koła Młodego Podróżnika uczniowie zwiedzali Francję, Norwegię, Wielką Brytanię oraz Chorwację.


Na zdjęciu wspomnienia p. Renaty Sierhej z podróży do Francji.

Staraliśmy się poznać Unię Europejską w wielu aspektach... Nie zabrakło także rozgrywek sportowych - oto zdjęcia piłkarskich drużyn - Legia Warszawa i Liverpool.